Soundedit 2014

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie  po raz szósty w Łodzi. Organizatorzy przygotowali bogaty program warsztatów tematycznych. Dodatkową atrakcją będzie trzeci dzień Festiwalu. Szkolenie dla realizatorów produkcji live przygotowały firmy Polsound i Meyer Sound.

Soundedit to festiwal, który wyróżnia się na tle innych imprez. Stawia na jakość i unikatowość. Docenia artyzm i warsztat. Jak co roku uhonorowani zostaną ci, którzy sprawiają, że produkcja muzyczna jako dziedzina sztuki wciąż się rozwija. Producent muzyczny to czasem zawód niedoceniany, lecz w misję Soundedit wpisana jest zmiana tego stanu rzeczy.

23-25 października, w Łodzi, w Klubie Wytwórnia miłośnicy dobrze wyprodukowanych dźwięków spotkają się, by uczyć się od najlepszych, wymienić doświadczeniami, wyróżnić za pionierskie dokonania i wysłuchać wybornych koncertów.

23 października (czwartek) zapraszamy na szkolenie dedykowane dla realizatorów produkcji koncertowych. Z ramienia Meyer Sound Laboratories seminarium będzie prowadził Steve Bush.

W firmie Meyer Sound odpowiedzialny jest za wsparcie technologiczne, chętnie dzieli się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem, jakie zdobył pracując jako akustyk wielu znanych wykonawców, np.: Norah Jones. Przyjemność sprawia mu nie tylko uczenie innych, ale także praca w studiach nagraniowych.

W piątek – 24 października – program spotkań wypełnią: Karl Bartos (współpracował z Kraftwerk przy pierwszych, najważniejszych płytach zespołu, obecnie pracuje jako producent muzyczny i wykładowca), Jordan Reyne (wokalistka The Eden House, śpiewała we „Władcy Pierścieni”) poprowadzi warsztat „Koncerty w cyberprzestrzeni, czyli jak czerpać radość i korzyści z koncertów w Internecie”. Tematyczne spotkania dopełnią MusicToolz, MegaTotal oraz Philips. W piątek również odbędzie się sesja Questions & Answers z zespołem Laibach.

Galę wręczenia statuetek „Człowieka ze Złotym Uchem” poprzedzą nie tylko barwne koncerty, ale również warsztaty, podczas których uczestnicy wzbogacą swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną. Znów, lecz z innym zakresem tematycznym pojawią się MusicToolz oraz firma Philips, która spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: „czy istnieje głośnik idealny?”. Z pewnością, jak zwykle, wiele pytań zostanie zadanych przedstawicielom ZPAV i ZAiKS. Podczas dyskusji panelowej słuchacze dowiedzą się jaka jest rola polskiej muzyki w realizacji misji radia publicznego. Z pewnością frekwencja dopisze na spotkaniach z Lechem Janerką (mamy nadzieję, że muzyk opowie nie tylko o swoim warsztacie  językowym, ale również muzycznym) oraz Howie B. (producent U2, Tricky, Bjork).

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na Soundedit, zapraszamy do Łodzi.

 

Program Festiwalu

Łódź, Klub Wytwórnia ul Łąkowa 29

Czwartek 23 października, Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
całodniowe szkolenie Polsound/Meyer Sound,  prowadzący Steve Bush.

Piątek – 24  października, Klub Wytwórnia – sala warsztatowa:
12:00 – 12:45  – Music Toolz; „Monitoring w studio, czyli jak słuchać, żeby słyszeć?”, prowadzenie Andrzej Karp
13:00 – 13:45 – MegaTotal.pl
14:00 – 14:45 – PHILIPS; „Golden Ear Test”
15:00 – 15:45 – JORDAN REYNE; „Koncerty w cyberprzestrzeni, czyli jak czerpać radość i korzyści z koncertów w Internecie”
16:00 – 16:45 – LAIBACH; spotkanie z zespołem, prowadzenie Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury
17:00 – 17:45 – analogia.pl; „Pionierzy muzyki elektronicznej na przykładzie Donalda Buchli”
18:00 – 18:45 KARL BARTOS; sesja Questions & Answers

23:30 – koncert Jordan Reyne + Afterparty DJ Serafin i DJ NO.107

Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
19:00 – 21:30 LAIBACH
22:00 – 23:30 KARL BARTOS

Sobota – 25 października, Klub Wytwórnia – sala warsztatowa:
11:00 – 11:45 – Music Toolz i Sveda Audio; „Czego oczekujemy od perfekcyjnych monitorów studyjnych?”, prowadzenie Arek Szweda
12:00 – 12:45 – Haydn Bendall; „Sekretu miksu”
13:00 – 13:45 – LECH JANERKA; spotkanie z artystą, prowadzenie Piotr Metz
14:00 – 15:30 – ZAiKS i ZPAV; w panelu udział wezmą: Marek Hojda, Marek Kościkiewicz oraz Bogusław Pluta
15:45 – 16:30 – PHILIPS; “Czy istnieje głośnik idealny?”
16:45 – 17:30 – Dyskusja panelowa; „Znaczenie polskiej muzyki w realizacji misji radia publicznego.”
17:45 – 18:30 – HOWIE B.; sesja Questions & Answers

23:15 – 24:00 – Wojtek Pilichowski
24:00 –  Afterparty HOWIE B.

Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
19:00 – 20:00 PATRICK WOLF
20:15 – 21:15 LECH JANERKA
21:30 – 22:00 Gala wręczenia nagród „Człowieka ze Złotym Uchem”, którą poprowadzi Piotr Metz
22:00 – 23:15 JOHN CALE


Twarze Festiwalu:

Haydn Bendall
Soundedit 2014Najskromniejszy, a zarazem producent z największym dorobkiem zawodowym spośród gości Soundedit. Jako student wiązał swoje nadzieje z medycyną lub nauczaniem. Jednocześnie jednak dał się uwieść magii pracy w studio nagraniowym. W 2013 r. otrzymał nagrodę Festiwalu „Człowieka ze Złotym Uchem”, a w tym roku poprowadzi warsztat pt. „Sekrety miksu”.

– Ken Townsend i Mike Gray z Abbey Road zgodzili się zatrudnić mnie na chwilę w niepełnym wymiarze godzin, do czasu, w którym dostępny będzie pełny etat. Po roku, w trakcie którego pracowałem przez większość wieczorów, nocy i weekendów, Ken, ku mojemu zdumieniu, zaproponował mi zatrudnienie w pełnym wymiarze godzinowym. W zamierzeniu miałem zostać przyjęty na trzymiesięczny okres próbny. Byłem niezmiernie podekscytowany, jednak ponieważ pierwszym dniem, w którym miałem zgłosić się do pracy był Prima Aprilis, jakiś głos w środku pytał mnie: „Czy to się dzieje naprawdę?” Jak się okazuje, nigdy nie powiedziano mi czy dostałem pracę, czy nie. Wciąż słyszę ten głos! Byłem zatrudniony w Abbey Road przez ponad 17 lat, z czego przez 10 ostatnich jako starszy inżynier – wspomina Haydn Bendall.

Jako producent muzyczny współpracował z m.in.: A-Ha, Alan Parsons, Andrea Bocelli, Bonnie Taylor, Camel, David Gilmour, Dido, Damon Albarn, Everything But The Girl, Fleetwood Mac, Freddie Mercury, Gary Moore, Hans Zimmer, Czeska Orkiestra Symfoniczna, Kate Bush, Katie Melua, Kiri Te Kanawa, Limahl, Michael Kamen, Marc Almond, Mick Hucknall, Neneh Cherry, Nightwish, Ozzy Osbourne, Paul McCartney, Paul Carrack, Paul Simon, Robin Gibb, Robert Fripp, Rush, Sarah Brightman, Sting, Shakira, Tori Amos, Tina Turner, The Shadows, Chris Botti.
Produkcje Bendalla były trzykrotnie nagradzane Grammy. Współpraca z kompozytorem Ryuichi Sakamoto zaowocowała Oscarem; najlepszy soundtrack – „Ostatni cesarz” (1987 r.)
W ubiegły roku w uznaniu za całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej Haydn otrzymał Nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Wybitny producent przyjedzie ponownie do Łodzi, by podczas Soundedit ’14 poprowadzić warsztat „Sekrety miksu”. Klub Wytwórnia, sala warsztatowa, godz. 12:00, sobota, 25 października.
Zdjęcie: Klaudia Żyżylewska

Wojtek Pilichowski
Soundedit 2014Dotychczas wydał osiem płyt, plus cztery koncertowe, z których trzy doczekały się wydawnictwa DVD. Artysta sygnuje swoim nazwiskiem cztery „szkoły gry na gitarze basowej”. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 200 albumów, z czego większość z największymi gwiazdami polskiej sceny. Podczas Soundedit wystąpi w sobotę – 25 października.

Pierwsze solowe wydawnictwo zatytułowane: „Wojtek Pilichowski” ukazało się pod koniec 1994 r. Zaraz później płyta Woobie Doobie z Wojtkiem Olszakiem, Michałem Grymuzą, Michałem Dąbrowką i Mariuszem „Fazim” Mielczarkiem. Wraz z nagraniami przyszły pierwsze nagrody i wyróżniania, w tym dla najlepszego basisty.
Pracowałem z wieloma wykonawcami, między innymi przy „Dotyku” z Edytą Górniak, z Kasią Kowalską nagraliśmy „Czekając na…” z hitem „Coś optymistycznego”. Mój pierwszy album koncertowy stworzyłem z Woobie Doobie – „Jazzga Live”. To było duże wyzwanie techniczne – mały klub w Łodzi i plątanina kabli – nikt do końca nie wiedział, co z tego wyjdzie, ale się udało! – wspomina Wojtek Pilichowski

Muzyk jest także uznanym wykładowcą gitary basowej. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Warsztatów w Muzycznej Owczarni. Za granicą prowadzi zajęcia przy okazji festiwali, m.in.: Bass Player Live w Nowym Jorku czy Euro Bass Days w Veronie.
Był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Przez czytelników magazynu „Gitara i Bas” był siedmiokrotnie wybrany najlepszym polskim basistą. Czterokrotnie otrzymał nagrodą Play Box, którą przyznają Polskie Rozgłośnie Radiowe.

Aktualnie działa w: Pilichowski Band, Borysewicz – Kukiz, Jan Bo, Woobie-Doobie.
„INTRO” to tytuł najnowszego albumu Wojtka Pilichowskiego. Nikomu jeszcze nie udało się połączyć w taki sposób jazzu z brzmieniami gatunku elektro. Wirtuozeria instrumentalistów przeplata się z autentycznymi w swoim przekazie głosami wokalistów oraz brzmieniami nie tylko z krainy elektro. Wyjątkowe aranżacje utworów na instrumenty elektryczne, akustyczne i wirtualne, zostały stworzone przez Wojtka Pilichowskiego i Tomka Świerka. Całość produkcji dopełnia fenomenalne brzmienie wykreowane przez Tima McDowel’a w jego Chartside Studio w Nowym Jorku

– Muzyka to wolność. Frazes – wiem, ale w moim przypadku to dosłowność. Po tych dobrych kilku latach mogę śmiało powiedzieć, że człowiek – muzyk poznaje siebie wtedy, gdy zostanie sam z swoją nutą. Dlatego tworzę i gram zawsze z jednym ważnym przesłaniem w głowie – szukać. – kończy muzyk.

Podczas tegorocznego Soundedit muzyk wystąpi w sobotę, 25 października w Klubie Wytwórnia. Koncert rozpocznie się ok. godz. 23:15.
Zdjęcie: Paweł Zdybel

Więcej o Soundedit

źródło informacji:
Materiały prasowe Organizatora. | Dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 558
Przejdź do treści