-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Skrzypek na dachu – koncert finałowy Pierwszego Festiwalu Klezmerskiego w Krakowie, sierpień 2023
Gorące sierpniowe popołudnie, dach hotelu Rubinstein w Krakowie, panorama Starego Miasta i zachodzące słońce. Skrzypek i akordeonista grają żydowską muzykę. Atmosfera i emocje jakie można przeżyć tylko na Krakowskim Kazimierzu w trakcie Pierwszego Festiwalu Klezmerskiego.
Tego wieczoru nie da się opisać słowami. Zdjęcia też nie do końca potrafią opisać czar tej muzyki i tego miejsca. Mówią, że Kraków jest magiczny… Tego wieczoru i w tym miejscu był. Ta muzyka wpisana jest w to miejsce, to „żydowski” Kazimierz, ale też wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Miejsce przepojone żydowską kulturą od IV wieku. Podkreślam celowo właściwość tego miejsca, albowiem posiada ono magiczną energię. Kto był na Krakowskim Kzimierzu i na tym koncercie, ten wie…
Usłyszeliśmy muzykę z kręgu kultury żydowskiej, graną przez „wirtuozów po wirtuozersku”, ale to nie wszystko. Wyraźnie było widać zaangażowanie emocjonalne wykonawców. Wirtuozeria, emocje… wrażliwość. Taka była ta muzyka, której energetyka wkradła się w serca i umysły publiczności.
Na koniec Ewa Warta-Śmietana zaśpiewała w języku hebrajskim modlitwę Avinu Malkeinu (Ojcze Nasz, Królu Nasz), do której muzykę napisał znany krakowski kompozytor i pedagog Waldemar Król. Było to premierowe wykonanie tego utworu. Zrobiło na słuchaczach i piszącym te słowa niesamowite wrażenie. Kompozycja bardzo energetyczna, w którą wokalistka zaangażowała cały swój kunszt wokalny… i serce.
Było to wyjątkowo piękne zwieńczenie koncertów Pierwszego Festiwalu Klezmerskiego na Krakowskim Kazimierzu. Wiemy już, że Festiwal będzie kontynuowany i z niecierpliwością czekamy na następną edycję.
Organizatorem wydarzenia była krakowska Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz. Muzyczny Kraków miał zaszczyt być patronem medialnym festiwalu.
Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.
WYKONAWCY:
Dawid Czernik – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego Macieja Adamczaka, Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec dr Henryka Gembalskiego oraz absolwent Uniwesytetu Muzycznego w klasie skrzypiec dr Mateusza Smoczyńskiego na Wydziale Jazz i World Music. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego skrzypka Taduesza Szostaka-Berdy. Uczestniczył od dziecka w imprezach folklorystyczych i grał w karczmach góralskich. W wieku 15 lat rozpoczął regularną edukację muzyczną w klasie skrzypiec i kontrabasu w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w Chicago, Cleveland, Cincinnati, Indianapolis, Columbus oraz w Holandii, Grecji, na Cyprze i w Chorwacji. Jest pierwszym prymistą opraw muzycznych do opery góralskiej ,,Naski Świat” Franciszka Łojasa-Kośli (2010) oraz widowiska ,,Regle dla błogosławionego Jana Pawła II” Marii Stoch(2012). Laureat organizowanch przez Fundację im. Edwarda Eberharda Czernego corocznych przesłuchań wokalnych i instrumentalnych interpretacji muzyki Edwarda Czernego (2015). W koncertach filharmonicznych z cyklu ,,W hołdzie Edwardowi Czernemu” bierze udział jako solista w repertuarze klasycznym, rozrywkowym i jazzowym. W muzycznej bajce Edwarda Czernego ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi” (Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Henryk Adamek, 2017) gra jedną z głównych ról, tworząc niepowtarzalną postać Mistrza Sarabandy. W galach koncertowych z okazji 100. rocznicy urodzin Edwarda Czernego występuje w kompozycjach jubilata nawiązujących do stylistyki góralskiej i cygańskiej. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Zbigniewa Seiferta oraz Międzynarodowego Konkursu im. Robiego Lakatosa. To także czynny muzyk sesyjny koncertujący z wielkimi postaciami ze świata muzyki.
Jakub Kluś – student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Warszawie, laureat konkursów muzyk etnicznych i tradycyjnych. Od 2019 roku współpracuje z zespołem Inoros, z którym zagrał na największych muzycznych wydarzeniach w Polsce. Współpracuje z wybitnymi muzykami podhalańskimi. Tworzy innowacyjne projekty i promuje naszą kulturę na świecie. Urozmaicał swoją grą koncerty wydziałowe z najwybitniejszymi artystami jazzowymi, takimi jak: Mateusz Smoczyński, Robert Kubiszyn, Rafał Stepien, Dawid Czernik. Wraz ze Stanisławem Karpielem- Bułecką wspótworzył płytę ,,Góralscy kolędnicy” w 2020r.