-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Sezon artystyczny 2023/24 w Operze Krakowskiej – konferencja prasowa
13 października w piątek (brrr…) w Operze Krakowskiej odbyła się konferencja prasowa, której tematem był sezon artystyczny 2023/2024.
Onegdaj, zapytany o Operę Krakowską odpowiadałem, że w Krakowie przydała by się jeszcze jedna Opera. Swoje zdanie niniejszym odwołuję… Po ostatniej aktywności i działaniach tej instytucji mogę śmiało powiedzieć, że w Krakowie – jedna Opera wystarczy. Więcej komentarzy na ten temat z mojej strony nie będzie.
Spotkanie rozpoczęło się… od Kopernika. O musicalu napisałem kilka ciepłych zdań, czym naraziłem się niektórym moim uczonym znajomym. A to, że stroje dalekie od epoki, Anna Schilling była wdową (z bliżej nie określoną, ale ponoć sporą ilością dzieci) i takie tam inne nietrzymania się realiów historycznych. No i ta muzyka – nie przystająca do kopernikańskich czasów. Otóż, moi szanowni koledzy koleżanki i znajomi. Poruszamy się w kręgu sztuki. Gdyby wszystko działo się zgodnie z realiami, nikt by nie chodził na przedstawienia Carmen czy Madame Buterfly! Musical Kopernik jest dziełem wyjątkowym. Pokazuje, że można stworzyć nowoczesną inscenizację na światowym poziomie. Myślę – mam nadzieję, że twórcy już przymierzają się do następnego, podobnego dzieła.
Musical Kopernik spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony odbiorców i znawców tematu. Opera Krakowska za musical Kopernik otrzymała „Podziękowanie od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za organizację wydarzeń o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju turystyki na Warmii i Mazurach.”
Sezon artystyczny 2023/24 zapowiada się bardzo interesująco. O spektaklach operowych (i operetkowych) pisał nie będę, te informacje trafią do mediów i będzie można je odnaleźć na stronie internetowej Opery Krakowskiej.
Na uwagę zasługują jednak inne działania w mojej ocenie przemyślane i bardzo potrzebne. OPERA(JA! edukacja to program skierowany dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Potrzebny, bo młodzi ludzie są pod ogromną presją dźwięków, czasami nazywanych muzyką, ale w istocie nią nie będących. Przyznam, że sam prowadzę taką akcje z młodymi ludźmi z mojego otoczenia. Obserwuję ich reakcję i bardzo często słyszę: to jest fantastyczne, dlaczego ja dotąd nie wiedziałem/am, że taka muzyka istnieje? Mam nadzieję, że projekt będzie się rozwijał i przysporzy Operze Krakowskiej wielu nowych widzów.
Poza tym było o planach, tych bliższych i dalszych. Te są bardzo ambitne – czekamy z niecierpliwością na ich realizację.
17 listopada Opera Krakowska zaprasza na spektakl Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69„. Szymanowski i operetka??? Tak, tak – operetka Szymanowskiego. Kulisy jej powstania są bardzo ciekawe, ale o tym napiszę po spektaklu, na który oczywiście się wybieram.
Konferencja przebiegła w swobodnej i miłej atmosferze, widać było, że zespół Opery Krakowskiej posiada duży potencjał i zapał do tworzenia czegoś nowego i pięknego – więc czekamy!
Repertuar, bilety i informacje o działalności:
Poniżej kilka migawek z tego wydarzenia.
Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.
Konferencję prowadził Piotr Sułkowski – Dyrektor Opery Krakowskiej, gościem był Adam Gawęda – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Uczestnicy:
Rafał Kokot – Zastępca Dyrektora ds. sprzedaży
Maciej Sternicki – Zastępca Dyrektora ds. technicznych
Jacek Tyski – kierownik baletu Opery Krakowskiej
Paweł Wójtowicz – koncertmistrz Orkiestry Opery Krakowskiej
Bożena Pędziwiatr – scenograf
Katarzyna Mateja – kierownik Działu Rozwoju
Elżbieta Gładysz – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery ARIA
Miłosz Korpol – dyrygent-rezydent
Maritina Tampakopoulos – sopran, gość Opery Krakowskiej
Iwona Socha – sopran, solistka Opery Krakowskiej
Szymon Komasa – baryton, gość Opery Krakowskiej
Jarosław Bielecki – tenor, solista Opery Krakowskiej
Adam Szerszeń – baryton, solista Opery Krakowskiej