Potęga Kobiet – Akademia Filmowa Barakah

Akademia Filmowa Barakah to cykliczne i darmowe tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, prezentujemy także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane. Repertuar uzupełnią filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach. Każdy seans poprzedza prelekcja.

Kwiecień – Potęga kobiet

Nie tylko piękne, ale też mądre i silne – kobiety w kinie to nie tylko damy w opresji czekające na ratunek hollywoodzkiego macho. W kwietniu Akademia Filmowa Barakah pragnie przedstawić państwu niezapomniane sylwetki kobiet, które na stałe wpisały się w historię kina, zdobywały rozliczne nagrody, a także wywoływały dyskusję o kondycję kobiety nie tylko we współczesnym kinie, ale i we współczesnym świecie. Zapraszamy gorąco.

P R O G R A M :

4 kwietnia 2017 – „Thelma i Louise” (1991) —
Opowieść o kumpelskiej ucieczce dwóch kobiet uczyniła Ridleya Scotta ulubieńcem krytyków filmowych. Jest to nietypowy film drogi, zrywający z tradycją tego rodzaju filmów poprzez obsadzenie w rolach głównych właśnie kobiet. Fabuła filmu krąży wokół ucieczki Thelmy i Louise od szarej rzeczywistości, ich podróży przez Amerykę i problemów, które napotykają po drodze. W rolach głównych wystąpiły niezapomniane ikony kina: Geena Davis (Thelma) i Susan Sarandon (Louise).
Czas trwania: 2 godz. 9 min.

11 kwietnia 2017 – „Za wszelką cenę” (2004) —
Ten obsypany Oscarami film, udowodnił, że Clint Eastwood przejdzie do historii kina nie tylko jako Brudny Harry, ale także twórca skomplikowanych dramatów, z bohaterami przeżywającymi realne rozterki. W „Million Dollar Baby” Trzydziestokilkuletnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym, stara się ona dostać pod opiekę znanego trenera Frankie Dunna (Clint Eastwood). Ten na początku odmawia, swoją decyzję zmieniając z czasem obserwacji zaangażowania Maggie. Trener odkrywa w niej prawdziwy talent, a zawodniczka rozpoczyna błyskotliwą karierę nokautując przeciwniczki zwykle w pierwszej rundzie. Niestety pojawiają się przeszkody…
Czas trwania: 2 godz. 12 min.

18 kwietnia 2017 – „Fortepian” (1993) —
Pochodząca z Nowej Zelandii, Jane Campion, to nie tylko niezależna artystka, ale również bezkompromisowa kobieta – znana jest jako autorka wnikliwych dramatów feministycznych, a także reżyserka zgłębiająca czarną stronę romansu, problemy płci oraz tożsamości. W genialnym kostiumowym „Fortepianie” poznajemy historię niemej kobiety, pochodzącej ze Szkocji, która została wydana za mąż w Nowej Zelandii. Ada McGrath (Holly Hunter) przeprowadza się tam ze swoją córeczką (Anna Paquin). Ze sobą zabiera fortepian, który jest jej jedynym środkiem komunikacji z innymi ludźmi. Jej mąż (Sam Neill) nie interesuje się zdolnościami żony, wymagając od niej jedynie seksu i uległości. Ostatecznie fortepian trafia w ręce innego Europejczyka mieszkającego nieopodal (wspaniały Harvey Keitel), znanego jednak z braku ogłady i wykształcenia. Delikatna Ada, próbując wykupić swój instrument, zakochuje się w dzikim sąsiedzie, wobec którego wcześniej odczuwała niechęć.
Czas trwania: 1 godz. 37 min.

25 kwietnia 2017 – „Godziny” (2002) —
Kolejny Oscarowy majstersztyk. Ekranizacja powieści Michaela Cunninghama, w reżyserii Stephena Daldry’ego. W filmie przeplatają się trzy „kobiece” wątki, jedną z jego głównych bohaterek jest Virginia Woolf, która rozpoczyna pisać „Panią Dalloway”, która kilka dekad później zmienia życie dwóch innych kobiet: Laury i Clarissy. Ten wysmakowany dramat rozgrywa się zręcznie na przestrzeni trzech równoległych linii czasowych. Nicole Kidman za rolę pisarki dostała Oscara, równie intrygujące kreacje stworzyły Julianne Moore i Meryl Streep. Sam Daldry ponownie zdobył nominację za reżyserię. Znakomity scenariusz i doborowa obsada, a także klimat i oryginalna konstrukcja sprawiają, że „Godziny” to film, który na długo pozostaje z widzem.
Czas trwania: 1 godz. 54 min.

PRZYGOTOWANIE: Grzegorz Like

Więcej informacji:

źródło informacji:
Informacja prasowa organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1535
Skip to content