Polskie filmy w programie 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata silną reprezentację stanowić będą tytuły polskie, które wezmą udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach, ale także znajdą się w programach sekcji pozakonkursowych.

Polska panorama

Jedną z najważniejszych sekcji pozakonkursowych jest Polska panorama. W tym roku w programie znajdzie się 18 najciekawszych produkcji ostatnich miesięcy, a wśród nich niezwykłe filmowe portrety wspaniałych kobiet: kuratorki sztuki Andy Rottenberg i szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej oraz pełna emocji opowieść o weteranach z Afganistanu autorstwa operatora Petro Aleksowskiego, postrzelonego na innym planie filmowym przez byłego żołnierza GROM-u. Odtworzymy klimat światowych dni młodzieży w 2016 roku, a nawet posłuchamy tradycyjnego gardłowego śpiewu mongolskiego w wykonaniu… kobiet. W zestawie także krótkie fabuły i animacje, które dowodzą jak bardzo rozszerzyła się mapa polskiego szkolnictwa filmowego.

Polskie filmy w konkursach międzynarodowych

58. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy 27 maja film Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza. Ten pełnometrażowy dokument będący intymnym portretem charyzmatycznego dyrygenta, kompozytora i pianisty, Jerzego Maksymiuka oraz jego żony Ewy będzie zarazem jednym z dwóch polskich filmów, które zmierzą się w ekskluzywnym międzynarodowym konkursie DocFilmMusic. Drugi to „Ethiopiques – Muzyka duszy” Macieja Bochniaka, porywająca i barwna opowieść o jednej z najoryginalniejszych odmian funky/jazzu na świecie – Ethiopiques, wywodzącej się ze swingującej Etiopii lat 70-tych XX w.

W prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym zobaczymy także dwa polskie tytuły. Najnowszy swój obraz zaprezentuje Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu “Gwizdek”. Tym razem reżyser przedstawia licealistów z klasy maturalnej. “Ostatnia lekcja” to opowieść o pierwszych ważnych decyzjach dotyczących wchodzenia w dorosłość. Z kolei Marta Prus, która znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić – „10 Europeans to Watch 2018”, pokaże “Over the Limit”– portret rosyjskiej gimnastyczki, Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami.

W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych Polska reprezentowana będzie we wszystkich kategoriach: dokumentu, fabuły i animacji. Wśród krótkich dokumentów zaprezentowany zostanie film “Siostry” Michała Hytrosia ukazujący życie 12 zakonnic w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce. Marta Pajek powróci na Festiwal ze swoją najnowszą animacją “III”, która zostanie także pokazana w głównym konkursie krótkometrażowym festiwalu w Cannes. Film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”, której poprzednia część otrzymała Srebrnego Lajkonika na Festiwalu w 2016 roku.

Wśród filmów fabularnych, w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym zaprezentowane zostaną aż dwa polskie tytuły: “Users” Jakuba Piątka i “Kobieta budzi się rano” Olgi Chajdas. Oba, choć zupełnie inne, opowiadają o samotności i zatraceniu siebie. Pierwszy z nich wciąga nas w niebezpieczny świat wirtualny, drugi obnaża rozpaczliwe próby poradzenia sobie ze światem wewnętrznym.

Konkurs polski na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym

“44 (sic!) tytuły wyłonione zostały w trakcie naszej troskliwej selekcji, w tym aż 23 filmy dokumentalne. Zauważyliśmy, że polscy dokumentaliści przestali ruszać w świat, by znaleźć intrygujący temat i mocnych bohaterów, ale nadal odwracają się od burzliwej politycznej rzeczywistości i codziennych wojenek. Czasem sięgają w przeszłość, ale na ogół kierują kamerę na otaczające ich sąsiedztwo i – jak zawsze – na rodzinę. My zaś postanowiliśmy wyjść poza zaklęte/zamknięte rewiry polskiego kina, by nowego oddechu poszukać także wśród artystów wizualnych, a nawet amatorów – podkreśla Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Filmy fabularne w konkursie podsumowuje Dagmara Romanowska, krytyczka filmowa i kuratorka sekcji fabularnej Krakowskiego Festiwalu Filmowego: “Wybraliśmy fabuły bardzo formalnie różnorodne: są tu małe dramaty i próby gatunkowe, humor, satyra, a nawet groza, kostium historyczny i współczesne otoczenie. A jednak wszystkie te filmy łączy pewien niepokój – drżenia, które mają swoje źródło w wewnętrznym niespełnieniu, rozczarowaniu, pozbyciu się złudzeń, ale i zewnętrznym lęku. Niezależnie od tego czy zawodzi system czy drugi człowiek, bohater zawsze zostaje sam ze swoimi emocjami i musi wybrać pomiędzy stawieniem im czoła, akceptacją, pozytywnym działaniem, a ucieczką – nawet w zbrodnię. Finał nie zawsze musi być gorzki, ale nawet wtedy w widzu pozostanie jakieś pytanie, niepokój właśnie.”

Robert Sowa, kurator sekcji animacji Krakowskiego Festiwalu Filmowego podkreśla rozmaitość tematów i technik animacyjnych: “Tegoroczną selekcję filmów animowanych w konkursie polskim najlepiej zapowiadają same tytuły: “Mrówka wychodzi za mąż”, “Chrystus narodu”, “Colaholic”, “Na zdrowie!”… Zapewnimy dużo wrażeń i dobrej zabawy. W programie znajdą się same premierowe pokazy, wśród których między innymi najnowszy film Marty Pajek “III” i animacja o Romanie Polańskim – “Masterclass”.”

JURY KONKURSU POLSKIEGO

Filmy w konkursie polskim będzie oceniać jury w składzie: Tadeusz Sobolewski – przewodniczący, Anna Jadowska, Dorota Kobiela, Mikołaj Jazdon, Petro Aleksowski.

Podczas festiwalu odbędzie się także retrospektywa twórczości Władysława Ślesickiego z okazji 10. rocznicy śmierci reżysera oraz pokaz filmów programu “30 minut” z okazji 10. lecia Studia Munka.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji będzie filmowy wieczór “Toast za Rzeczpospolitą”, podczas którego w niezwykłej oprawie muzycznej zaprezentowane zostaną filmy: “Rzeźbiarz z kamerą” zmontowany przez Marcina Giżyckiego z materiałów zrealizowanych w latach 20. przez hrabiego Augusta Zamoyskiego oraz odkryta w Filmotece Narodowej niepełna kopia 35mm obrazu “Polonia Restituta 1928”. Zagrają zespoły The Beat Freaks i SALK. Organizatorami tej wyjątkowej prezentacji będą: Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Festiwal Filmu Niemego i Krakowski Festiwal Filmowy.

  • Lista polskich filmów w konkursach 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

KONKURSY MIĘDZYNARODOWE

Międzynarodowy konkurs dokumentalny

Ostatnia lekcja” / “The Last Lesson”, reż. Grzegorz Zariczny, Polska, 53’, 2018

Over the Limit”, reż. Marta Prus, Polska, Niemcy, Finlandia, 74’, 2017

Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic

Ethiopiques – Muzyka duszy” / “Ethiopiques – Revolt of the Soul”, reż. Maciej Bochniak, Polska, 71, 2017

Koncert na dwoje” / “Concerto for Two”, reż. Tomasz Drozdowicz, Polska, 75’, 2018

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych

III”, reż. Marta Pajek, Polska, anim., 12’, 2018

Kobieta budzi się rano” / “Morning Has Broken”, reż. Olga Chajdas, Polska, fab., 15’, 2017

Siostry” / “The Sisters”, reż. Michał Hytroś, Polska, dok., 19’, 2017

Users”, reż. Jakub Piątek, Polska, fab., 29’, 2018

KONKURS POLSKI

Filmy dokumentalne

Dreamland”, reż. Stanisław Berbeka, 85’, Polska, 2018

Ethiopiques – Muzyka duszy” / “Ethiopiques – Revolt of the Soul”, reż. Maciej Bochniak, 71’ Polska, 2017

Gość” / “Guest”, reż. Sebastian Weber, 30’, Polska, 2018

Jerzy i Jerzy na jeziorach” /” George and George on the Lake”, reż. Piotr Małecki, 26’, Polska, 2018

Koncert na dwoje” / “Concerto for Two”, reż. Tomasz Drozdowicz, 75’, Polska, 2018

Krzyżoki”, reż. Anna Gawlita, 20’, Polska, 2018

Mała zagłada” / The Small Annihilation”, reż. Natalia Koryncka-Gruz, 72’, Polska, 2018

Miłość bezwarunkowa” / “Unconditional Love”, reż. Rafał Łysak, 40’, Polska, 2018

Miłość i puste słowa” / “Love and Empty Words”, reż. Małgorzata Imielska, 77’, Polska, 2018

Mistrz świata” / “World Champion”, reż. Kacper Lisowski, 65’, Polska, 2018

Newborn”, reż. Lidia Duda, 74’, Polska, 2018

Notatki z życia. Edward Żebrowski” / “Notes on Life. A Movie about Edward Żebrowski”, reż. Maria

Zmarz-Koczanowicz, 75’, Polska, 2017

Obłoki płyną nad nami” / “Under a Placid Sky”, reż. Anna Konik, 92’, Polska, 2018

Odprawa” / “The Briefing”, reż. Filip Drzewiecki, 19’, Polska, 2018

Ostatnia lekcja” / “The Last Lesson”, reż. Grzegorz Zariczny, 53’, Polska, 2018

Over the Limit”, reż. Marta Prus, 74’, Polska, Niemcy, Finlandia, 2017

Radwan” / “Radwan”, reż. Teresa Czepiec, 15’, Polska, 2018

Rodzina” / “Family”, reż. Patrycja Widłak, 27’, Polska, 2017

Sen Leocadii” / “Leocadia’s Dream”, reż. Krzysztof Nowicki, 18’, Polska 2017

Siostry” / “The Sisters”, reż. Michał Hytroś, 19’, Polska, 2017

Tama” / “Dam”, reż. Natalia Koniarz, Stanisław Cuske, 27’, Polska, 2018

Universam Grochów” / “Universam Grochów”, reż. Tomasz Knittel, 39’, Polska, 2018

Urosłam kiedy spałaś” / “I grew up as you slept”, reż. Marcin Sauter, 50’, Polska, 2018

Filmy fabularne

1410”, reż. Damian Kocur, 26’, Polska, 2018

Atlas”, reż. Maciej Kawalski, 28’, Polska, 2018

Córka” / “Daughter”, reż. Mara Tamkovich, 29’, Polska, 2017

Drżenia” / “Tremors”, reż. Dawid Bodzak, 21’, Polska, 2018

Kobieta budzi się rano” / “Morning Has Broken”, reż. Olga Chajdas, 15’, Polska, 2017

Operacja” / “Operation”, reż. Mohammed Almughanni, 19’, Polska, Palestyna, 2018

Play”, reż. Piotr Sułkowski, 13’, Polska, 2018

Szczęście” / “Happiness”, reż. Maciej Buchwald, 24’, Polska, 2018

Users”, reż. Jakub Piątek, 29’, Polska, 2018

Wakacje” / “It’s Summer”, reż. Filip Bojarski, 16’, Polska, 2018

Filmy animowane

Bernard”, reż. Anna Oparkowska, 7’, Polska, 2017

Błoto” / “Mud”, reż. Alicja Błaszczyńska, 13’, Polska, 2018

Chrystus Narodu” / “Christ of Nation”, reż. Ewa Drzewicka, 9’, Polska, 2018

Colaholic”, reż. Marcin Podolec, 11’, Polska, 2018

III”, reż. Marta Pajek, 12’, Polska, 2018

Inny” / “The Other”, reż. Marta Magnuska, 5’, Polska, 2018

Masterclass”, reż. Ewa Drzewicka, Grażyna Trela, Dominika Fedko, Weronika Kuc, Małgorzata Jachna, Małgorzata Jędrzejec, Aleksandra Rylewicz, 6’, Polska, 2018

Mrówka wychodzi za mąż” / “The Ant Gets Married”, reż. Michał Poniedzielski, 15’, Polska, 2017

Na zdrowie!” / “Bless You!”, reż. Paulina Ziółkowska, 5’, Polska, 2017

Się zjada” / “Eatself”, reż. Edyta Adamczak, 14’, Polska, 2018

Smakosz” / “Connoisseur”, reż. Daria Godyń, 6’, Polska, 2017

POLSKA PANORAMA

Czary Mary Mama” / “Hocus Mommy Pocus”, reż. Anna Pawluczuk, fab., 17’, Polska, 2018

Dni przemiany” / “Days of Transition”, reż. Tomasz Jurkiewicz, dok., 51’, Polska, 2018

Dziku” / “The Beast”, reż. Kamila Chojnacka, fab., 22’, Polska, 2018

Hugo”, reż. Wojciech Klimala, dok., 80’, Polska, 2017

Janka”, reż. Adela Kaczmarek, dok., 48’, Polska, 2018

Kichka. Life Is a Cartoon”, reż. Delfina Jałowik, dok., 74’, Polska, 2017

Luxus. Prosta historia” / “Luxus. The Simple Story”, reż. Agnieszka Mazanek, dok., 67’, Polska, 2017

Piszę do ciebie, kochanie” / “I’m Writing to You, My Love”, reż. Magdalena Szymków, dok., 26’, Polska, Słowacja, 2018

Przerwana misja” / “Aborted Mission”, reż. Petro Aleksowski, dok., 50’, Polska, 2018

Room”, reż. Michał Socha, anim., 6’, Polska, 2018

Samotność” / “Loneliness”, reż. Igor Kawecki, Betina Bożek, anim., 8’, Polska, 2017

Saszka” / “Sashka”, reż. Katarzyna Lesisz, fab., 26’, Polska, 2018

Śpiewać” / “Sing”, reż. Olga Korotkaya, dok., 52’, Polska, Rosja, 2018

Techno”, reż. Tadeusz Łysiak, fab., 24’, Polska, 2017

Tsantsa”, reż. Robin Lipo, fab., 30’, Polska, 2018

U cioci Leonii” / “Auntie Leonie’s”, reż. Michał Ciechomski, fab., 25’, Polska, 2018

Układanie wolności” / “Framing Freedom”, reż. Róża Fabjanowska, Sławomir Malcharek, dok., 79’, Polska, 2017

Wypasiony raj” / “Open Range”, reż. Rafał Gużkowski, dok., 35’, Polska, 2017

58. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 27 maja – 3 czerwca 2018 roku.

Więcej informacji:

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1575
Przejdź do treści