UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Pasmo OFF na Festiwalu Miłosza

Festiwal Miłosza, którego 8. edycja upłynie pod hasłem „Zdobycie władzy”, po raz kolejny uwolni przestrzeń miasta dla eksperymentalnej poezji. Scena, mikrofon, ruch i głos, a przede wszystkim niezgoda na zastaną rzeczywistość – to atrybuty tegorocznego pasma OFF na Festiwalu Miłosza.

W dniach 6-9 czerwca Kraków znów odwiedzą poeci z całego świata. Będzie gościnnie – bezkompromisowe formy poetyckiej ekspresji poczują się u nas jak w domu. Zapraszamy na spotkanie z poezją eksperymentującą, performatywną i hałaśliwą. Z poezją, która doskonale współbrzmi z muzyką elektroniczną, gitarą basową i aplauzem publiczności. „Jeśli nie mogę do tego tańczyć, to nie jest to moja rewolucja” – te słowa zainspirowane twórczością Emmy Goldman świetnie oddają formułę tegorocznego pasma OFF Festiwalu Miłosza. 150 lat po narodzinach słynnej pisarki, feministki i aktywistki rewolucję nad Wisłą zaczniemy od tańca i Waszych oklasków. O tym będzie głośno!

Zdobywanie władzy wymaga przekraczania granic. Goście tegorocznego pasma OFF w swojej wypowiedzi artystycznej dalecy są od podążania utartymi ścieżkami. Athena Farrokhzad, pochodząca z Iranu poetka, krytyczka i tłumaczka przekroczy granice formy poetyckiej. Nie inaczej będzie w przypadku Tatev Chakhian – armeńskiej poetki, która poezję łączy ze sztuką wizualną – i Jurija Zawadskiego, mieszkającego w Tarnopolu poety i performera. Landschaft, czyli dwoje młodych poetów-eksperymentatorów, Grigory Semenchuk (Lwów) i Ulrike Almut Sandig (Berlin), połączy własne wiersze z hip hopem, elektropunkiem i muzyką pop. Swoją twórczość przedstawią też Koraly Dimitriadis – cypryjsko-australijska poetka i aktorka, autorka tomiku „Love and F—k Poems”, który w Australii zyskał status bestsellera – oraz Jakub Kornhauser, poeta, eseista, laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Czy nas dobrze słychać? O odpowiedni poziom decybeli i lirycznego łomotu zadba Siksa. „Bunt na zamówienie bez organizowania przetargów & clickbaitowa kontrowersja” – pisze o sobie najbardziej punkowa poetka w Polsce. Sorry, tak teraz wygląda punk.

Twórczość wszystkich zaproszonych poetów – niezależnie od różnic wyrazu literackiego – odnosi się lub naznaczona jest rewolucją, wojną, a przede wszystkim przemocą, również symboliczną. Ich eksperymentalny gest artystyczny to próba pokojowej odpowiedzi na przemoc. Czy jest to gest zdobycia władzy? Czy też rezygnacja z niej na rzecz próby utworzenia nowego porządku? OFF sięgnie po to, co nieznane, ale nie zabraknie też stałych punktów charakterystycznych dla tego pasma festiwalowego. W Kolanku No 6 czeka nas slam poetycki, w którym o władzę nad publicznością poeci powalczą z użyciem jedynych dopuszczalnych w tej walce broni – słowa i mikrofonu. Towarzyszyć im będzie międzynarodowy performans projektu Drop the Mic (Islandia, Estonia, Norwegia).

OFF to publiczność. Tradycją tego pasma stało się, że widzowie festiwalu wchodzą w rolę jego twórców. Na młodej scenie pasma OFF uczniowie krakowskiego liceum podsumują projekt Engage! Young Producers. Głos zabiorą także redaktorzy kwartalnika KONTENT, którego celem jest stworzenie niezależnej platformy wymiany myśli między młodymi autorami. Podczas festiwalu odbędzie się premiera nowego numeru czasopisma.

  • Młoda, eksperymentalna poezja z różnych stron świata stanie się polem walki o społeczną zmianę i Wasze uznanie – już między 6 a 9 czerwca w Krakowie podczas Festiwalu Miłosza.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1429
Skip to content