Orkiestra Kameralna „Altissimo” z Bukaresztu – koncert charytatywny

Rumuński Instytut Kultury w Warszawie zaprasza na koncert Zespołu „Altissimo” z Bukaresztu pod dyrekcją Bogdana Vody w środę, 13 lipca 2016 r., o godz. 20.00, w Kościele Św. Franciszka z Asyżu w Krakowie (pl. Wszystkich Świętych 5).

W programie:
A. Barrios – La Catedral (opr. na gitarę i orkiestrę), G. Ph. Telemann – Koncert podwójny G-dur (na skrzypce i altówkę, części I i II), F. Schubert – Ave Maria (na chór i orkiestrę), J. S. Bach – Arioso (na wiolonczelę i orkiestrę), J. Haydn – Misera (recitativo i aria z opery „Rosina”), C. Stamitz – Koncert na altówkę (III część), V. Jianu – Preludium i Rigaudon (na flet i orkiestrę), St. George – Ariette de Leontine, C. Porumbescu – Ballada (na skrzypce i orkiestrę), G. Puccini – O, mio babbino caro, V. Monti – Czardasz (na skrzypce i orkiestrę), B. Vodă – Tańce i pieśni rumuńskie (na chór i orkiestrę), G. Enescu –  Ballada (na skrzypce i orkiestrę), G. Caccini – Ave Maria (na chór i orkiestrę)

Plakat AltissimoZespół „Altissimo” z Bukaresztu założony został w 2012 r. przez Bogdana Vodę na bazie grupy młodych skrzypków. W chwili obecnej zespół składa się z orkiestry kameralnej oraz małego chóru żeńskiego, których członkowie liczą od 12 do 22 lat. Część z nich występuje również w charakterze solistów orkiestry (co jest niezwykle ważne dla rozwoju indywidualnej kariery młodych wykonawców). Od początku istnienia zespołu w roli solistów, dyrygentów bądź kompozytorów zadebiutowało już ponad 80 młodych ludzi. Repertuar charakteryzuje się dużą rozpiętością stylistyczną, od baroku po muzykę współczesną. Każdorazowo zawiera też element promujący kulturę rumuńską. Zespół brał udział w festiwalach i tournées we Francji (2003, 2009, 2013-2015) i Hiszpanii, koncertował w Rumunii (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu im. George Enescu w Bukareszcie), nagrywał dla radia i telewizji.

Bogdan Vodă (ur. 1972) – rumuński muzyk, kompozytor, dyrygent i pedagog. Studiował w Bukareszcie kompozycję (u Tiberiu Olaha) i dyrygenturę (u Ludovica Bacsa). Od 1996 r. naucza harmonii, form muzycznych, orkiestracji i kompozycji w Katedrze Kompozycji Państwowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie, a od 2010 r. prowadzi również orkiestrę „Concerto”. Jest autorem utworów symfonicznych oraz kameralnych, które wykonywane były w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Francji, podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki Nowej w Bukareszcie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Meridian. Jest członkiem Związku Kompozytorów Rumuńskich. Jako dyrygent kierował orkiestrami filharmonicznymi i młodzieżowymi, uczestniczył w międzynarodowych festiwalach i tournées po Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Turcji. Współpracował z takimi solistami jak Florin Croitoru, Luiza Borac, Daniel Goiţi, Ion Ivan Roncea, Daniel Kientzy, jak również z ponad 200 młodymi, początkującymi artystami. Jako dyrygent dokonał nagrań wielu kompozytorów rumuńskich na płyty CD oraz dla Radia Rumuńskiego. Jest kierownikiem artystycznym zespołów „Altissimo” oraz „ModernArt”.

Po koncercie odbędzie się kwesta na rzecz dzieci z chorobą nowotworową układu chłonnego.

Wstęp wolny!

[ct_spacer height=”15″]

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 564
Przejdź do treści