-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Oratorium Quo Vadis op. 30 Feliksa Nowowiejskiego – relacja
Festiwal Dni Muzyki Organowej w Krakowie jest najstarszym festiwalem muzycznym w Krakowie i jednym z najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. Powołany do życia przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie od 1966 roku przybliża polskiej publiczności bogactwo dawnej i współczesnej muzyki organowej. Patronem Festiwalu jest prof. Bronisław Rutkowski (1898–1964).
Od roku 2014 organizatorem Dni Muzyki Organowej jest Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego przy współpracy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego oraz Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.
Festiwal to koncerty w Krakowskiej Filharmonii, krakowskich kościołach i Akademii Muzycznej. To również liczne imprezy towarzyszące, w tym III Międzynarodowa Konferencja Naukowa “Sztuka budownictwa organowego”. Muzyka organowa to nie tylko bardzo poważne dzieła sakralne. W tym roku w ramach festiwalu mogliśmy usłyszeć “Finał Piłkarskiej Ligi Mistrzów” – transmisję z Mediolanu z komentarzem muzycznym (organowym oczywiście) na żywo oraz wieczór jazzowy gdzie zagrały (moje ukochane a odchodzące w zapomnienie) organy Hammonda. Jednym z mocnych punktów Dni Muzyki Organowej było ich duże “muzyczne zróżnicowanie”, co zapewne sprawiło, że zwiększyła się ilość fanów tego instrumentu.
50, jubileuszową edycję Festiwal Dni Muzyki Organowej w Krakowie zwieńczył i zakończył koncert ORATORIUM QUO VADIS OP. 30 Feliksa Nowowiejskiego. To wyjątkowe dzieło, wyjątkowego kompozytora. Wykonane przez Orkiestrę Symfoniczną Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, Górecki Chamber Choir i solistów, Olgę Rusin (sopran), Sebastiana Szumskiego (baryton) i Jacka Ozimkowskiego (bas). W oficjalnych przemówieniach poprzedzających koncert padło stwierdzenie, że Feliks Nowowiejski jest twórcą nieco zapomnianym z czym w pełni się zgadzam. W maju 2015 roku, relacjonując koncert organowy w Bazylice Jezuitów w Krakowie napisałem: “Nawet początkujący meloman wie kim był Feliks Nowowiejski, potrafi nawet wymienić kilka jego utworów. Odnoszę jednak wrażenie że jeszcze bardzo wiele jego dzieł pozostaje nieodkrytych. Był twórcą niezwykle pracowitym, skomponował między innym aż 9 (!) symfonii organowych. Odnoszę wrażenie że dorobek ten nie jest dobrze znany słuchaczom, do których piszące te słowa też się (niestety) zalicza”. [relacja i fotorelacja z koncertu]
Myślę, że w 2016 roku sytuacja ulegnie znacznej poprawie, bowiem jest to Rok Feliksa Nowowiejskiego a koncert finałowy 50. Festiwal Dni Muzyki Organowej w Krakowie był jego częścią.
ORATORIUM QUO VADIS OP. 30 to najbardziej znane i rozpoznawane na całym świecie dzieło Feliksa Nowowiejskiego. Dla mnie koncert był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy usłyszałem ten utwór na żywo. Muszę przyznać, że zrobił na mnie wielkie wrażenie. To wybitne, majestatyczne dzieło z wyjątkowym bogactwem przekazu muzycznego. Jest kompozycją o potężnym ładunku emocjonalnym, którego działanie było widoczne na widowni jak i wśród muzyków.
Teraz powinny być peany dla artystów biorących udział w koncercie. Byli fantastyczni, wszyscy bez wyjątku. Proszę Państwa “czapki z głów” i bardzo Wam dziękujemy! Nie jest to tylko moja opinia, usłyszałem ich po koncercie kilka.
Wydarzenie było trochę niefortunnie umiejscowione w czasie, ale planując koncert, organizatorzy nie mogli przewidzieć, że zbiegnie się w czasie z bardzo ważnym meczem piłkarskiej Reprezentacji Polski.
“Czapki z głów” należą się również organizatorom za organizację 50. Festiwalu Dni Muzyki Organowej w Krakowie.
Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego, realizuje również projekt Organa Polonica, polegający na wsparciu finansowym i merytorycznym projektów renowacji organów historycznych oraz promowanie wysokich standardów wykonawczych w zakresie renowacji i rekonstrukcji instrumentów o dużym znaczeniu historycznym i artystycznym. W chwili obecnej Fundacja wspiera zabytkowe organy u Ojców Bernardynów w Alwerni. [więcej na temat projektu Organa Polonica]