UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

„Operowa Klisza” – Muzeum Fotografii w Krakowie

Zmagania natury i kreacji cyklicznie powracają w dziejach sztuki, niosąc nierozstrzygnięty wciąż dylemat estetyczny: pozostać wiernym temu, co widzimy czy też ulec pokusie stylizacji? A jeżeli już wybierzemy tę wierność – to co tak naprawdę widzimy? W jaki sposób rejestrujemy i przetwarzamy rzeczywistość?

Opera Krakowska oraz Muzeum Fotografii MuFo zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu “Operowa Klisza”. Tym razem zabierzemy Państwa w muzyczny świat Giacomo Pucciniego. Urodzony w Lukce, jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli weryzmu we włoskiej operze. Puccini zwrócił się ku historiom bliższym rzeczywistości. Jego bohaterowie nie są postaciami mitologicznymi, ale prawdziwymi ludźmi – osadzonymi w konkretnym miejscu i czasie – którymi targają emocje i życiowe dylematy. Kompozytor odrzucił wykwintne koronki, lukier i fantastyczne opowieści, a pozostawił muzyczne kadry pełne zdrady, słabości, rozdarcia, łez czy nieszczęśliwej miłości, czyli tego, co najbardziej ludzkie i uniwersalne.

Wystąpią znakomici soliści związani z Operą Krakowską – Agnieszka oraz Tomasz Kukowie, zaś przy fortepianie będzie im towarzyszył Joachim Kołpanowicz. Po recitalu można będzie zwiedzić wystawę pt. “Co robi zdjęcie?”, która ukazuje fotografię nie tylko jako zagadnienie technologiczne, ale również jako narzędzie zapisu oraz przemiany rzeczywistości.

Wydarzenie „Operowa Klisza”, odbędzie się 6 lipca 2024 o godz. 16.00 w Muzeum Fotografii w Krakowie, ul. Rakowicka 22A

AGNIESZKA KUK
Sopran. Urodzona w Bukowinie Tatrzańskiej. Ukończyła wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. dr hab. Agnieszki Monasterskiej. Posiada stopień naukowy Doktora Sztuk Muzycznych w dyscyplinie artystycznej Wokalistyka. Jest solistką Opery Krakowskiej
Zadebiutowała na deskach Teatru im. Juliusza  Słowackiego w Krakowie jako Pierwsza Dama Królowej Nocy w przedstawieniu opery Die Zauberflöte Mozarta. Znakomicie odnajduje się zarówno w rolach wielkich operowych heroin, jak i w poezji śpiewanej, piosence aktorskiej, musicalu jak czy operetce. W swoim dorobku ma niezwykle wymagające role, jak Turandot, Tosca czy Cio-Cio-San w operach Pucciniego, Desdemonę w Otello Verdiego czy Księżniczkę Elisabeth w Tannhäuserze Wagnera.

TOMASZ KUK
Tenor. Urodzony w Gorlicach. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Prof. Wojciecha Jana Śmietany. Na stałe związany jest z Operą Krakowską, współpracuje także z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy oraz Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie. 
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt operowych ról. Występował wielokrotnie jako: Ismael w Nabucco Verdiego, Don Jose w Carmen Bizeta, Artur w Łucjii z Lammermoor Donizettiego, Stefan w Strasznym Dworze Moniuszki, Pincerton w Madama Butterfly Pucciniego czy tytułowy Tannhäuser w operze Wagnera.
Laureat Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014).

JOACHIM KOŁPANOWICZ
Ukończył dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Tadeusza Strugały oraz prof. Pawła Przytockiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentem teorii muzyki oraz klasy fortepianu (również na AM w Krakowie). 
W latach 2018-2023 był uczestnikiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W sezonie artystycznym 2016/17 rozpoczął współpracę z Operą Krakowską, którą kontynuuje do dziś jako dyrygent i korepetytor solistów. Prowadzi spektakle (m .in. Straszny Dwór Moniuszki, Kandyd Bernsteina, Baron Cygański Straussa, Dziadek do orzechów Czajkowskiego, Kopciuszek Rossiniego) i bierze udział w przygotowaniach premier oraz bieżącego repertuaru. Współpracował z NOSPR w Katowicach uczestnicząc w próbach do Czarnej Maski Pendereckiego jako pianista-korepetytor. W 2022 roku towarzyszył uczestnikom 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki jako pianista konkursowy. Współpracuje z Festspiele auf Schloss Tabor w Neuhaus am Klausenbach (od 2022).

Źródło informacji: materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1463
Skip to content