„Od poloneza do mazura” premiera Baletu Cracovia Danza

Balet Cracovia Danza zaprasza na premierę spektaklu Od poloneza do mazura, będącego kolejną odsłoną programu poświęconego prezentacjom polskich tańców narodowych w różnych formach, epokach i kontekstach. Premiera, odbędzie się 4 listopada o godz. 19 na scenie Krakowskiego Teatru Variete. Spektakl w inscenizacji Romany Agnel i Dariusza Brojka jest barwnym freskiem prezentującym różne odmiany i style polskich tańców narodowych, oraz innych tańców wykonywanych na polskich salonach w XIX wieku.

Przedstawienie, zgodnie z tradycją Baletu Cracovia Danza, jako pierwsza premiera sezonu nie jest biletowane i jest prezentem dla mieszkańców Krakowa. Obowiązują wejściówki. Będą one dostępne w kasie Krakowskiego Teatru Variete oraz w punkcie INFOKraków w Pawilonie Wyspiańskiego od środy 30 października 2019 roku od godz. 10.

W przeciwieństwie do zeszłorocznej odsłony, która skupiona była na polskich tańcach XVII i XVIII wieku, Balet Cracovia Danza tym razem zaprasza widzów w świat tańca i zabawy XIX-wiecznej Polski. Pokazane zostaną nie tylko tytułowe polonezy i mazury, ale także modne wówczas kozaki i cracoviennes, a wszystko to zabłyśnie w repertuarze polskiego salonu. Ciekawostką tej części programu są prezentowane po raz pierwszy rekonstrukcje: mazura Hłaski, polskiego mistrza tańca w Wiedniu (choreografia Leszek Rembowski) i kontredansa-krakowiaka do muzyki Jana Stefaniego (choreografia Romana Agnel). Dzięki obecności żywej muzyki wykonywanej przez The Violin Consort i stylowym kostiumom, polski salon zaistnieje jak w dawnych czasach. Na finał spektaklu tancerze przeniosą widzów do opery, gdzie przedstawione zostaną tańce w choreografiach nawiązujących do stylistyki baletowej, czyli scenicznych prezentacji II połowy XIX wieku. Zwieńczeniem przedstawienia będzie słynny mazur ze Strasznego dworu Moniuszki, który połączy w karnawałowym wirze tancerzy baletowych i gości przybyłych do opery.

Specjalnie do tej premiery Balet Cracovia Danza zamówił stylowe opracowania XIX-wiecznej muzyki, tak aby zabrzmiała ona salonowo i zgodnie z regułami obowiązującymi w tamtych latach. Opracowania dokonał Maciej Prochaska, muzykolog, który był w tym roku nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Cracovia Danza – foto M. Rzeszutek, archiwum Muzycznego Krakowa
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1580
Przejdź do treści