-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Miniaturowe dzieła sztuki
To nie tylko precyzyjnie wykonane miniaturowe arcydzieła. To cała kultura, bowiem Krakowska Szopka to unikat na światową skalę. Jej wyjątkowość potwierdza fakt wpisania jej w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
To smukła budowla, skonstruowana z lekkich materiałów, charakteryzująca się nagromadzeniem połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia. Budowla ta wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej. Jest to franciszkański sposób opisywania historii Bożego Narodzenia, polegający na ustawianiu w okresie świątecznym w kościołach i domach figurek jasełkowych. Wydany w XVIII wieku zakaz urządzania w kościołach ruchomych przedstawień lalkowych, dał impuls do rozwoju szopki kukiełkowej – wędrownego teatrzyku bożonarodzeniowego. Ten przenośny budynek w swoim założeniu miał odwzorowywać kościół, w którym inscenizowano jasełka. Wyposażano go w wieże – przypominające wieże kościoła Mariackiego, a w centrum umieszczano szopkę-stajenkę z figurkami św. Rodziny.
Jak co roku w Pałacu Krzysztofory odbył się konkurs tych miniaturowych dzieł sztuki, a do 25 lutego wciąż jest możliwość ich obejrzenia na wystawie. Dla zachęcenia do wybrania się na Rynek Główny 35, zamieszczam małą fotorelację z wystawy.














