-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-Musicalowy pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana – już wkrótce!
13 listopada 2024 roku w Krakowie, rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-Musicalowy pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana. Wydarzenie odbywa się co dwa lata, ta edycja jest już jedenastą.
Pierwsza edycja odbyła się w roku 2004, a kolejne cyklicznie, co dwa lata. Renoma konkursu przekroczyła granice naszego kraju i wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród międzynarodowych śpiewaków, od 2018 roku stał się festiwalem międzynarodowym, w którym uczestniczy utalentowana młodzież z całego świata.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13 – 17 listopada 2024 roku, przygotowania są już w pełnym toku. Tak przedstawia się program:
- 13 listopada, od godz. 10:00: Przesłuchania pierwszego etapu (pierwszy dzień) — Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego, ul. Basztowa 9
- 14 listopada, od godz. 10:00: Przesłuchania pierwszego etapu (drugi dzień) — Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego, ul. Basztowa 9
- 15 listopada, od godz. 10:00: Przesłuchania drugiego etapu (otwarte dla publiczności) — Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego, ul. Basztowa 9
- 17 listopada, godz. 19:00: Koncert Galowy z udziałem laureatów i zaproszonych gwiazd, połączony z rozdaniem dyplomów i nagród — Opera Krakowska, ul. Lubicz 48
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, dyrektorem i pomysłodawcą Ewa Warta-Śmietana, którą poprosiliśmy o krótki komentarz do nadchodzącego wydarzenia:
Muzyczny Kraków: jakie jest zainteresowanie festiwalem, ile osób (jeśli nie jest to tajemnica), zgłosiło się do konkursu?
Ewa Warta-Śmietana: Tradycyjnie zgłasza się ponad dwudziestu uczestników, tak jest i w tym roku, ale wiadomo różne przeciwności losowe sprawiają, że do konkursu przystępuje mniejsza liczba osób. Jaka będzie teraz dowiemy się już za kilka dni.
Muzyczny Kraków: Jak, w Pani opinii, festiwal postrzegany jest w polskim środowisku muzycznym?
Ewa Warta-Śmietana: Hmmm… jeszcze w latach 80. Operetka grana była cztery razy w tygodniu. To właśnie do Krakowa na nią przybywały tłumy melomanów z całej Polski. I choć dzisiaj w Polsce zlikwidowane są już wszystkie Teatry Operetkowe, nadal podkasana muza ma swoich wielbicieli i to nie tylko w podeszłym wieku, ale również wśród młodzieży, która tłumnie przybywa z najdalszych stron świata by wziąć udział w organizowanym przez fundacje, już od dwudziestu lat, konkursie operetkowo-musicalowym, którego kolejna edycja rozpocznie się w tym tygodniu. Głównym punktem tego festiwalu jest oczywiście konkurs, dodam jedyny tego typu (operetkowo-musicalowy) w Polsce. I powiem, że ma się dobrze i to ze strony wykonawczej jak i odbiorców. W tym roku również przy poparciu dyrektora Opery Krakowskiej Piotra Sułkowskiego, który również zasiądzie w Jury. Jednak zmiany mentalne, jakie przez ten okres lat zaszły, zarówno w społeczeństwie, jak i w biznesie, stawiają pod mocnym znakiem zapytania możliwość wystartowania dziś z takim przedsięwzięciem, bez posiadania solidnego zaplecza – zarówno biznesowego, jak i PR’owego. Dlatego jak bym miała z takim konkursem zaczynać dzisiaj, to bym się poważnie zastanowiła. (uśmiech).
Muzyczny Kraków: Festiwalowi patronuje wielka gwiazda polskiej sceny operowej Wiesław Ochman, bardzo proszę o kilka zdań o Jego udziale w tym wydarzeniu.
Ewa Warta-Śmietana: Wiesław Ochman przez pierwsze edycje był sponsorem tego wydarzenia (fundował nagrody finansowe oraz zapraszał laureatów na organizowane przez siebie koncerty, promując młodych wokalistów u swego boku. Zaś od czwartej edycji (2010 r.)został przewodniczącym Jury i tak zostało do dzisiaj. A gdy w roku 2020 Sybilla Borowicka (synowa wielkiej primadonny Iwony Borowickiej)zastrzegła Jej nazwisko jako znak towarowy, od Jubileuszowej, dziesiątej edycji, konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana, a nie jak w latach 2004-2020 im. Iwony Borowickiej.
Muzyczny Kraków: Nagrodzeni w poprzednich edycjach śpiewacy wokaliści, to już spora grupa śpiewaków. Czy festiwal obserwuje ich dalszą karierę artystyczną?
Ewa Warta-Śmietana: Nasi laureaci wspaniale dyskontują swoje (przyznane podczas tego konkursu) nagrody i dzisiaj są ozdobą nie tylko scen Polskich, ale rozsławiają nasz kraj na największych scenach świata jak MET w NY, a przy okazji nasz konkurs wpisując go w swoje dossier artystyczne.
Fundacja CZARDASZ nie tylko obserwuje i cieszy się ich sukcesami ale zaprasza i promuje ich w organizowanych przez siebie festiwalach, koncertach, spektaklach, umieszcza ich biogramy w wydawanych przez siebie wydawnictwach książkowych, zaprasza do nagrań płytowych, organizuje ich udział w audycjach telewizyjnych czy radiowych. Również i w tegorocznym koncercie finalizującym konkurs przypomną się krakowskiej publiczności laureaci poprzednich edycji.
Ewa Warta-Śmietana: Tu wypada mi zaprosić Państwa na Koncert Galowy wieńczący tegoroczną edycję, ale powiem krótko, jeśli chcecie wziąć udział w tej muzycznej uczcie, spieszcie się z zakupem biletów, bo zostały już ostatnie sztuki.
Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-Musicalowy pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana – Kraków, 13-17 listopada 2024
Ewa Warta-Śmietana – Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (Wydział Wokalno-Aktorski) jest śpiewaczką, aktorką, reżyserem, scenarzystką. Wystąpiła w partiach operowych: Zerlina w „Don Giovannim”, Zuzanna w „Weselu Figara”, Bastienne w „Bastien und Bastienne” Mozarta, Rachela w „Żydówce” Halevy’ego, Frasquita w „Carmen” Bizeta; operetkowych takich, jak: Riquette w „Wiktorii i jej huzarze” Abrahama, Stasi w „Księżniczce czardasza” Kalmana, Hanna w „Wesołej wdówce” Lehara, Hudel w musicalu „Skrzypek na dachu” Bocka, a także Ryfka w musicalu „Cuda rebego”, „Miłość czyni cuda”. Oprócz regularnych partii wykonuje także szereg arii z oper, operetek, musicali, pieśni kompozytorów różnych epok, stylów i narodów, a także piosenek.
Z myślą o niej współczesny kompozytor Adam Walaciński napisał cykl pieśni, których prawykonanie miało miejsce w czerwcu 2001 podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie i utrwalone na płycie CD.
Powyższy repertuar wykonuje na licznych festiwalach w Polsce i poza jej granicami m.in. kilkakrotnie w Austrii, w Szwecji, a także Izraelu, krajach byłej Jugosławii, Węgrzech, Niemczech, Włoszech, Słowacji, Rosji, Kanadzie, USA.
Na zaproszenie Chińskiego Ministerstwa Kultury oraz Ambasady RP w Pekinie odbyła tournée po Chinach, występując w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych: Pekin – Forbidden City Concert Hall (Zakazane Miasto), Meizhou – Miejskie Centrum Sztuki Liang Sheng Ludu Hakka, Qingdao – Qingdao Concert Hall.
Nagrała kilka płyt CD i DVD. Zagrała główną rolę, Rebeki Goldman w filmie muzycznym „Tych miasteczek nie ma już”. Napisała scenariusz do musicalu „Cuda rebego„, który został wystawiony w Synagodze Tempel podczas „7@nite Synagogi nocą”, później powtarzany w Bytomskim Centrum Kultury, a następnie wystawiony został przez Gliwicki Teatr Muzyczny pod nowym tytułem „Miłość czyni cuda”, w którym grała jedną z głównych ról, a który wystawiony został także w Berlinie w Admiralpalast.
W 2016 roku wystąpiła w hollywoodzkiej produkcji, filmie „Enemy Within„, w reżyserii D. Chapy, z udziałem takich aktorów jak: Roberts, McNamara, Di Lella. Obecnie można oglądać ją na platformie Netflix w filmie „W jak morderstwo„, gdzie występuje jako śpiewaczka operowa pod swoim nazwiskiem. Premiera filmu miała miejsce 18 czerwca 2021 w reżyserii Piotra Mularuka. Ostatnio film ten ukazał się jako hit na sobotę, powtarzany w poniedziałek przez TVP.
Ewa Warta-Śmietana napisała i wyreżyserowała jedenaście kabaretów, które regularnie grane są w kultowej Piwnicy Pod Baranami. Przez szereg lat była dyrektorem Majowego Festiwalu Muzycznego w Kazimierzu Dolnym, a także Festiwalu „Muzyka u źródeł” w Lądku Zdroju.
Również odnosi sukcesy jako piosenkarka popowa, jej Szafirowy blask, gościł przez pół roku na radiowej liście przebojów na 1 i 2 miejscu.
Oprócz działalności artystycznej pełni funkcję Prezesa Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, a także dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Operetkowo-Musicalowego pod honorowym Patronatem Wiesława Ochmana, Festiwalu pt.: „Morze Muzyki” w Helu oraz „Festiwalu Klezmerskiego na Krakowskim Kazimierzu aj, jaj, jaj”.
Wiesław Ochman – Uczył się w Liceum Plastycznym w Bolkowie, a później w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. W 1960 uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie występował także jako solista w Zespole Pieśni i Tańca AGH „Krakus” (ZPiT AGH „Krakus”). Jednocześnie podjął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955–1959), a następnie Marii Szłapak w Bytomiu (1960–1963).
W 1960 został zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony. Następnie w latach 1963–1964 występował w Operze w Krakowie, a w latach 1964–1970 był artystą Teatru Wielkiego w Warszawie. Jednym z występów w Halce zwrócił uwagę zachodniej prasy, a niedługo później otrzymał pierwsze propozycje występów za granicą.
Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Odniósł też pierwsze sukcesy na festiwalach w Glyndebourne oraz Salzburgu. W 1972 występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. W 1975 partią Arriga w operze Nieszpory sycylijskie Verdiego zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera, w której występował przez kolejne 15 sezonów. Śpiewał także na scenach m.in. mediolańskiej La Scali (1982), Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Opery Wiedeńskiej oraz w operach w Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie i Sewilli. Uczestniczył w festiwalach muzycznych z udziałem m.in. Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Böhma.
Po 1999 zajął się reżyserią, wystawił w bytomskiej Operze Śląskiej: Don Giovanniego W.A. Mozarta, Traviatę Verdiego oraz Carewicza Ferenca Lehára. Osobną dziedziną artystyczną działalności Ochmana była muzyka oratoryjna. Nagrywał dla firm fonograficznych, takich jak Deutsche Grammophon, Polydor, EMI, Decca, Supraphon i polska Muza. W latach 70. XX wieku nagrał dwie polskie płyty z ariami operowymi i z ariami operetkowymi z akompaniamentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego. Przez wiele lat występował na Festiwalach Moniuszkowskich w Kudowie-Zdroju.
Działał charytatywnie na rzecz wspierania kultury i zbierania środków na stypendia dla utalentowanej młodzieży. Organizował aukcje obrazów w konsulacie polskim w Nowym Jorku, z których dochód wspierał częstochowską kulturę. Laureat Nagrody im. Witolda Hulewicza.
Od 2010 jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
Źródło informacji: Wikipedia