Marta Zalewska z Orkiestrą – relacja i fotorelacja z koncertu w Klubie Studio

8 października 2022 roku. Marta Zalewska ze swoją Orkiestrą zagrała i zaśpiewała w krakowskim Klubie Studio. Usłyszeliśmy album zespołu Dżamble z Andrzejem Zauchą „Wołanie o słońce nad światem” w interpretacji i aranżacji Marty Zalewskiej i jej zespołu. Płyta wydana w 1971 roku… a więc – pięćdziesiąt jeden lat temu nie straciła nic ze swej wielkości, a Marta Zalewska wykazała się wielkim kunszem muzycznym i wokalnym. Jej interpretacje były „jak najbardziej autorskie” ale udało się w nich zachować ducha i nastrój pierwowzoru. Premierowe wykonanie miało miejsce w Studio Koncertowym Polskiego Radia w sierpniu 2021 roku i jest dostępne na YouTube. Ale, koncert to koncert – ten krakowski był wielkim wydarzeniem i pozostanie długo w pamięci jego uczestników.

Czasami takie eksperymenty wychodzą średnio, tym razem wyszło FANTASTYCZNIE. Trzeba mieć wielką odwagę aby „zagrać klasyka”, czyli utwory Dżambli i zaśpiewać piosenki Andrzej Zauchy. Marta Zalewska świetnie poradziła sobie ze stroną wokalną i interpretacją muzyczną. Podczas koncertu wyjaśniła, że jej intencją było stworzenie nowych interpretacji z jednoczesnym zachowaniem cech oryginału. Udało się to w 100 procentach. Utwory były „dżamblowsko-zauchowskie” a jednocześnie zabrzmiały bardzo współcześnie. Marta Zalewska posiada bardzo wyraźnie zarysowaną osobowość muzyczną, „słyszalną” w wokalu i warstwie muzycznej.

51 lat temu, podczas nagrywania płyty „Wołanie o słońce nad światem” do studia zaproszono wybitnych polskich muzyków jazzowych, ale uwaga!!! W czasie nagrywania tej płyty nie byli jeszcze wybitnymi polskimi muzykami jazzowymi :). Na płycie możemy usłyszeć ikony polskiego jazzu, są to: Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Janusz Muniak czy Zbigniew Seifert, grający na … saksofonie. Na koncercie w Klubie Studio, zagrały wybitne osobowości współczesnej sceny muzycznej, w następującym składzie: Marta Zalewska – wokal, gitara basowa, kierownictwo muzyczne Jerzy Małek – trąbka Łukasz Poprawski – saksofon tenorowy Piotr Wyleżoł – instrumenty klawiszowe Krzysztof Zagajewski – gitara Michał Piotrowski – perkusja Jose Manuel Alban Juarez – instrumenty perkusyjne Małgorzata Markiewicz – wokal towarzyszący Łukasz Lipski – wokal towarzyszący.

Koncert był trochę inny niż ten, który możemy obejrzeć na YouTube. Wiem, wiem … nie można porównywać wydarzenia w którym bierze się udział z tym oglądanym na ekranie komputera (… nie te emocje!). Ten krakowski koncert był bardziej kameralny, … no i ta krakowska publiczność. Odniosłem wrażenie, że artyści w Klubie Studio czuli się bardzo dobrze, salę wypełniała radość … na widowni, ale też na scenie. Mam nadzieję, że ten koncert zostanie za jakiś czas powtórzony, ja będę na nim na pewno!

Moim zdaniem, koncert był „krakowskim wydarzeniem muzycznym” … a jednak na widowni, kilku osób zabrakło …

Więcej informacji o Marcie Zalewskiej: www.martazalewskamusic.pl | Marta Zalewska na Facebook

Poniżej kilka moich zdjęć:

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.


Oświetlenie sceniczne, stanowi integralną część wydarzenia artystycznego i powinno być z nim powiązane. Nie można „świecić” tak samo na weselu, koncercie Zenka Martyniuka, dyskotece i koncercie Pani Marty Zalewskiej z Orkiestrą. Piosenki z lat 70-tych, jazzujące do tego, wymagają nieco innej oprawy niż koncert Sławomira … Dlatego też większość moich zdjęć powyżej jest czarno-biała. Nie przepadam za zmianą zdjęć na takie, albowiem świat jest kolorowy a nie czarno – biały. W tym przypadku jednak musiałem bo scena (a w zasadzie głównie widownia …) oświetlona była światłem czerwonym lub niebieskim z dodatkiem różnych (odniosłem wrażenie, że dość przypadkowych) efektów specjalnych 🙂

AKUSTYKA – jeśli jest dobra, to się o niej nie pisze, jeśli zła o tak! Tym razem będzie inaczej. Akustycznie koncert był zrealizowany perfekcyjnie.

Staram się nigdy nie oceniać oświetlenia i akustyki. Tym razem jednak nie wytrzymałem … Dla dociekliwych: na oświetleniu scenicznym się znam, na akustyce nie, ale jak jest źle to wszyscy słyszą.

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 559
Przejdź do treści