Maj 2025 w Pałacu Potockich

Sezon wiosenny w Pałacu Potockich trwa w najlepsze. W maju spotkamy się m.in. z Mateuszem Adamczykiem, Joanną Flis, Dorotą Groyecką, Arkiem Kowalikiem i Matthiasem Zscholkem. W ramach „Wawelskiego Salonu Książki” podyskutujemy z wybitnym polskim artystą Marcinem Maciejowskim. W programie nie mogło zabraknąć akcentów muzycznych oraz warsztatów dla dzieci: odbędzie się koncert chóru żeńskiego In Pectore i Ukraińskiego Chóru Dziecięcego Filharmonii Krakowskiej, zapraszamy też na kolejne odsłony „Literackich Chwil”. Natomiast w Galerii Pałacu Potockich zagościł Cracow Art Week KRAKERS, w ramach którego do 15 maja możemy zwiedzać wystawę Przesunięte horyzonty.

Wydarzenia muzyczne

Miesiąc rozpoczniemy z przytupem. Już 5 maja o godz. 18.00 zapraszamy na występ chóru żeńskiego In Pectore i Ukraińskiego Chóru Dziecięcego Filharmonii Krakowskiej. Tytuł koncertu Od nieba do ziemi doskonale oddaje ideę wydarzenia, które połączy sacrum i profanum: duchowe pieśni sakralne oraz ludowe melodie niosące ze sobą siłę tradycji i kultury.

Wydarzenia literackie

Pierwsza premiera miesiąca odbędzie się 6 maja o godz. 18.00. We wtorkowy wieczór spotkamy się z Arkiem Kowalikiem, autorem książki Dźwięki ptaków, któraukazała się niedawno nakładem wydawnictwa ArtRage i jest objęta patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Dźwięki ptaków to debiut prozatorski Arka Kowalika, absolwenta Kurs Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Następnego dnia, 7 maja o godz. 18.00, spotkamy się Dorotą Groyecką, autorką książki Krwinki. Opowieści o stracie i nadziei. Ten przejmujący zbiór ludzkich historii z wrażliwością i reporterską rzetelnością dotyka istoty najbardziej granicznego doświadczenia w życiu człowieka. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo W.A.B.

W piątkowy wieczór, 9 maja o godz. 18.00, zapraszamy na rozmowę z Zofią Skrzypulec, która opowie o swojej najnowszej publikacji Eksperyment ze znikaniem. Książka tej wschodzącej pisarki – niepodobnej do innych polskich twórców – ukazała się nakładem Wydawnictwa Ha!art pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Rozmowę z autorką poprowadzi Agata Puwalska.

Kolejny tydzień rozpoczniemy od spotkania poświęconego książce Domy na piasku. Polacy w Iranie (1942-1945). W poniedziałek 12 maja o godz. 18.00 porozmawiamy z autorką wspomnianej publikacji Katarzyną Rodacką oraz dr. Mateuszem Kłagiszem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyskusję poprowadzi dr Karol Wilczyński (JCSM). Domy na piasku to pierwszy reportaż historyczny o polskich uchodźcach w Iranie.

13 maja o godz. 18.00 w ramach Maja Równości spotkamy się z węgierską pisarką i tłumaczką Noémi Petneki oraz Magdaleną Dropek, doradczynią w Departamencie ds. Równego Traktowania KPRM oraz współorganizatorką Marszu Równości w Krakowie. Rozmowę poprowadzi Anna Gulińska. Tematem przewodnim dyskusji będą polskie i węgierskie drogi wolności.

18 maja o godz. 18.00 będziemy mieć niepowtarzalną okazję do spotkania z Matthiasem Zschokkem, szwajcarskim pisarzem, reżyserem i aktorem, którego twórczość – doceniana za granicą – po raz pierwszy trafia do polskiego czytelnika. W Pałacu Potockich w Krakowie porozmawiamy o książce Maurice z kurą, nagrodzonej prestiżową Prix Femina étranger i uznawanej za jedno z najoryginalniejszych dzieł współczesnej literatury niemieckojęzycznej.

Kolejna odsłona „Wawelskiego Salonu Książki” odbędzie się 20 maja o godz. 18.00. Tym razem porozmawiamy o wyjątkowym artbooku Rysunki wawelskie zawierającym powstające przez lata prace Marcina Maciejowskiego, współczesnego artysty zafascynowanego Wawelem i czerpiącego inspirację zarówno z historii, jak i życia codziennego w każdej jego odsłonie. „Wawelski Salon Książki” to seria spotkań poświęconych najnowszym publikacjom Zamku Królewskiego na Wawelu.

21 maja o godz. 16.00 odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagrody Mądra Książka Roku – będzie to jubileuszowa dziesiąta edycja konkursu. Na liście nominacji znajdują się książki polskojęzyczne oraz tłumaczenia z USA, Wielkiej Brytanii, Belgii i Australii. Autorzy zwycięskich tytułów zostaną nagrodzeni statuetkami dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2024 roku. Piętnaście nominowanych książek powalczy o wyróżnienie w czterech kategoriach: „Mądra Książka Roku dla dorosłych”, „Mądra Książka Roku dla dzieci”, „nagroda społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego” oraz „nagroda internautów”.

W ostatnich latach literatura irlandzka cieszy się w Polsce ogromną popularnością i uznaniem czytelników. 22 maja o godz. 18.00 w Pałacu Potockich porozmawiamy o powieści Alana Murrina – irlandzki pisarz dołącza do grona znakomitych autorów, których książki niedawno ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Rozmowę z tłumaczem Mikołajem Denderskim oraz Pauliną Frankiewicz poprowadzi Monika Ochędowska („Tygodnik Powszechny”).

W piątkowy wieczór, 23 maja o godz. 18.00, zapraszamy na spotkanie z Joanną Flis. Porozmawiamy o tym, czy rzeczywiście z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, jak systemy – nie tylko rodzinne, ale też społeczne czy zawodowe – wpływają na nasze decyzje, emocje i tożsamość, a także jak uwolnić się od ról, oczekiwań i schematów.

Ostatnia premiera miesiąca odbędzie się w piątek 30 maja o godz. 18.00. Naszym gościem będzie Mateusz Adamczyk, edukator, polonista oraz zdobywca tytułu Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi. W trakcie spotkania przekonamy się, że o języku można mówić na luzie. Jeśli słowa „gościni” czy „chirurżka” wciąż brzmią dla was trochę dziwnie i obco, nie do końca wiecie, dlaczego robicie komuś przykrość, zwracając się do niego złym zaimkiem lub zastanawiacie się, czy należy poprawiać błędy innych – to wydarzenie jest właśnie dla was!

Wydarzenia dla dzieci

W programie Pałacu Potockich nie mogło zabraknąć warsztatów dla dzieci. W maju odbędą się dwie odsłony „Literackich Chwil”, niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Wspólnie odkryjemy niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy w radości tworzenia i czytania. Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.

11 maja o godz. 10.00 na zajęciach poznamy książkę Teleskop dziadka autorstwa Asi Olejarczyk z ilustracjami Aleksandry Gołębiewskiej (Wydawnictwo Ezop). W trakcie zabawy sprawdzimy, czy to prawda, że teleskop pozwala zobaczyć to, czego nie widać, i prawdopodobnie można przez niego obserwować autorów i autorki książek dla dzieci. Oczywiście pod warunkiem, że nie jadą właśnie niewidzialnym autobusem ubrani w czapki niewidki.

Na kolejnych „Literackich Chwilach”, które odbędą się 18 maja o godz. 10.00, będziemy się zastanawiać się nad niepoważnymi kwestiami, a mądrych odpowiedzi poszukamy w książce Nie ma głupich pytań nominowanej do nagrody Mądra Książka Roku 2024. Autorem tekstu jest Łukasz Lamża, a ilustracje stworzył Paweł Mildner (Wydawnictwo Wilga).

Przesunięte horyzonty. Cracow Art Week KRAKERS w Galerii Pałacu Potockich

Na przełomie kwietnia i maja w Galerii Pałacu Potockich zagościł Cracow Art Week KRAKERS. 26 kwietnia odbył się wernisaż wystawy zbiorowej Przesunięte horyzonty, na której prezentowane są prace wykładowców związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i zaproszonych artystów. Tytułowe przesunięcie horyzontu odnieść można do kontekstu kulturowego i filozoficznego prowokującego do dekonstrukcji percepcyjnych schematów i otwierającego nowe przestrzenie interpretacyjne i egzystencjalne. Kuratorami ekspozycji są Sebastian Bożek i Witold Winek. Wystawa potrwa do 15 maja. Wstęp wolny w godzinach otwarcia galerii.

Szczegółowe informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Obserwuj nas:

www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow

Pałac Potockich | Rynek Główny 20 | 31-005 Kraków, +48 451 063 171 | palacpotockich@kbf.krakow.pl

Źródło informacji: materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1584
Przejdź do treści