-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
Listopad 2023 w Pałacu Potockich
Listopad w Pałacu Potockich zapowiada się nad wyraz różnorodnie i intensywnie. Zagoszczą tu targi artystów i dizajnerów „Nówka Sztuka”, Festiwal Literatury dla Dzieci, festiwal Etiuda & Anima, a swoją pierwszą wystawę w Pałacu Potockich zaprezentuje Miesiąc Fotografii. Nie zabraknie również spotkań autorskich. Do programu na dobre powraca także (po)wolna sobota, która niezmiennie będzie koncentrować się wokół pojęć uważności i dobrego życia. W listopadzie w Pałacu Potockich zagoszczą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Olga Drenda, Bartek Kieżun, Michał Korkosz, Maryla Szymiczkowa – czyli duet Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński – oraz Aleksandra Zielińska.
Nówka Sztuka
Listopad w Pałacu Potockich rozpoczniemy świętem twórców, kolekcjonerów, poszukiwaczy talentów oraz miłośników młodej polskiej sztuki i designu, czyli wydarzeniami towarzyszącymi targom artystów i dizajnerów „Nówka Sztuka”. Przez dwa dni, 4 i 5 listopada, odbędzie się szereg spotkań, warsztatów i paneli dyskusyjnych oraz wernisaż wystawy Beti Kotnowskiej i Darka Vasiny tworzących duet Studio 2. Ekspozycja prac artystów będzie do obejrzenia w Sali Czerwonej Pałacu Potockich między 4 a 9 listopada.
Premiery w Pałacu: prof. Bralczyk, Bartek Kieżun, Michał Korkosz, Maryla Szymiczkowa i…
Pierwsze listopadowe spotkanie literackie odbędzie się 6 listopada o godz. 19.00 w Księgarni Compare Bookstore. W nawiązaniu do trwającego Roku Wisławy Szymborskiej o polskiej noblistce porozmawiają laureaci nagrody jej imienia – Małgorzata Lebda, Łukasz Jarosz, Jacek Podsiadło i Jakub Kornhauser. Spotkanie poprowadzi Jan Burnatowski.
Dzień później, 7 listopada o godz. 18.00, rozpocznie się spotkanie z prof. Martą Wyką poświęcone premierze drugiego tomu dzienników Tomasza Kwiatkowskiego Ważne, nieważne.
8 listopada w programie Pałacu Potockich znalazły się dwa wydarzenia. W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Itala Calvino o godz. 18.00 podejmiemy temat obecności nauki i teorii naukowych w literackiej twórczości włoskiego pisarza. W rozmowie organizowanej pod szyldem Galaktyki Calvino udział wezmą Michał Sowiński oraz Sebastian Szybka. O 20.00 w Pałacu zagości zaś… Maryla Szymiczkowa, czyli autorka powołana do życia przez Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Autorzy opowiedzą o piątej części napisanego wspólnie cyklu. Symbolicznie – spotkanie odbędzie się w piątą rocznicę ich ślubu.
9 listopada o godz. 18.00 główną bohaterką wieczoru będzie Vivian Maier – słynna amerykańska fotografka. Wszystko za sprawą spotkania poświęconego premierze jej biografii, która ukazała się w październiku nakładem Wydawnictwa Znak.
Dzień później, 10 listopada o godz. 18.00 w Pałacu Potockich ponownie zagości Wawelski Salon Książki. Tym razem porozmawiamy o dwutomowym katalogu towarzyszącym największej w historii Zamku Królewskiego na Wawelu wystawie Obraz Złotego Wieku prezentującej ponad czterysta starannie dobranych eksponatów sprowadzonych z kilkudziesięciu muzeów oraz bibliotek z kraju i zagranicy, w tym tak renomowanych jak The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy z paryskiego Luwru.
13 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Niemczyńską, która opowie o swoim powieściowym debiucie Borys albo jeden dzień lata.Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Fortuna.
Dzień później, 14 listopada o godz. 18.00, w Księgarni Compare Bookstore przywołamy postać prof. Janusza Bogdanowskiego, wybitnego architekta krajobrazu, inicjatora ochrony fortów Twierdzy Kraków i współtwórcy koncepcji jurajskich parków krajobrazowych. O bohaterze wieczoru opowiedzą córki profesora – prof. Monika Bogdanowska oraz Kinga Bogdanowska.
15 listopada o godz. 18.00 w Pałacu Potockich zagości Aleksandra Zielińska, a pretekstem do spotkania będzie premiera jej nowej książki pt. Grzybnia, czyli pełnej magicznego realizmu opowieści o rozpadających się więzach, potrzebie bliskości i pocieszeniu. Współorganizatorami spotkania są Wydawnictwo Agora oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Kolejna „Premiera w Pałacu” będzie zwrotem w kierunku Dalekiego Wschodu. Tym razem porozmawiamy o powieści Hwang Sok-yonga, gwiazdy południowokoreańskiej sceny literackiej, pisarza wielokrotnie wymienianego wśród murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ukazująca się właśnie w polskim tłumaczeniu Księżniczka Bari jest współczesnym odczytaniem mitu głęboko zakorzenionego w koreańskiej tradycji. Autor na nowo interpretuje losy dziewczyny wędrującej między światami żywych i umarłych, splatając trudną rzeczywistość z elementami magicznymi. 20 listopada o godz. 18.00 o powieści dyskutować będą Grzegorz Jankowicz i Łukasz Wojtusik.
21 listopada o godz. 18.00 w Pałacu Potockich zagości duch Starszego Pana B. Z okazji premiery biografii Jeremiego Przybory zatytułowanej Żuan Don porozmawiamy z jej autorką – Marią Wilczek-Krupą.
Dzień później, 22 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na kolejną „Premierę w Pałacu”. W trakcie spotkania prof. Jerzy Bralczyk, wraz z autorami wywiadu-rzeki Bralczyk o sobie Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz, opowiedzą o kulisach powstawania książki. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Agora.
Do pałacowej księgarni powrócimy 23 listopada o godz. 18.00 na spotkanie z Olgą Drendą. Będziemy szukać odpowiedzi na to, komu i z czego wolno się śmiać, jak długo żyją memy i czym jest poczucie humoru.
Na bardzo wyczekiwaną premierę zapraszamy 27 listopada o godz. 18.00. Tematem wieczoru będą Zabawy literackie Wisławy Szymborskiej, czyli wyjątkowy zbiór mniej poważnych utworów noblistki zwieńczony posłowiem Joanny Szczęsnej, biografki noblistki i niezrównanej znawczyni jej poezji. Spotkaniu będzie towarzyszyć pokaz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej Napisane życie w reżyserii Marty Węgiel.
Z pogranicza kuchni i literatury
W listopadzie czekają nas też dwa wyjątkowe zderzenia literatury z kulinariami. 24 listopada o godz. 18.00 do Pałacu Potockich powróci Bartek Kieżun, wielokrotnie nagradzany autor bestsellerowej serii książek podróżniczo-kulinarnych łączących osobiste opowieści autora z niesamowitymi przepisami kulinarnymi. Tym razem Krakowski Makaroniarz opowie o Jerozolimie i kuchni Bliskiego Wschodu. Natomiast 29 listopada o godz. 18.00 w ramach ogólnopolskiego tournée do Krakowa zawita Michał Korkosz, znany w internecie jako Rozkoszny, który zaprezentuje swoją najnowszą publikację Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują. Oba spotkania organizowane są we współpracy z Wydawnictwem Buchmann.
Coś dla ciała, coś dla ducha
Po przerwie wakacyjnej do Pałacu powraca znany i lubiany cykl (po)wolna sobota. 25 listopada wspólnie z Agą Kozak będziemy koncentrować się wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności i dobrego życia. Przedstawiamy idee osiebiedbania – selfcare i siebiekochania – selflove. W pięknych przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 znowu zobaczymy ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas.
Vitrospekcja. Cykl spotkań
28 listopada o godz. 18.00 zainaugurujemy cykl ośmiu spotkań poświęconych krakowskim witrażom zatytułowany „Vitrospekcja”. Kraków może poszczycić się niezwykle bogatym zasobem dzieł witrażownictwa, będąc jednocześnie siedzibą licznych firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Nie bez przyczyny nazwano go niegdyś „witrażową mekką”. Na pierwszym spotkaniu skupimy się na witrażach Józefa Mehoffera w katedrze na Wawelu, o których opowie Tomasz Szybisty. Kolejne spotkania cyklu odbędą się w grudniu.
Dla dzieci i młodzieży
W listopadzie kontynuujemy cykl łączący w sobie naukę pięknego i intuicyjnego pisania. 18 listopada odbędą się warsztaty kaligraficzne dla dzieci i młodzieży. Skupimy się na wypracowaniu pięknego szkolnego pisma opartego na autorskiej literze elementarzowej Ewy Landowskiej. Na warsztatach uczestnicy poznają rozwiązania konstrukcyjne liter pomyślane tak, aby proces pisania był intuicyjny i swobodny, a łączenia pozwalały na płynne i czytelne pisanie. Warsztaty są szansą nauczenia się ładnego, niemęczącego pisania oraz poprawy charakteru pisma.
W listopadzie nie mogło zabraknąć również Literackich Chwil, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. 5 i 26 listopada o godz. 9.30 odkryjemy wspólnie niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy się w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.
Tradycyjnie w listopadzie w Krakowie zagości największe święto literatury dla najmłodszych, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci. W programie jubileuszowej, dziesiątej edycji Festiwalu, znalazło się wiele wydarzeń dla dzieci, rodzin, nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą literaturą dziecięcą. Duża część programu tegorocznej edycji odbędzie się w Pałacu Potockich w dniach 14-17 listopada. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Miesiąc Fotografii w Pałacu Potockich
Listopad będzie miesiącem, w którym Miesiąc Fotografii na dobre rozpocznie stałą działalność w Pałacu Potockich. 17 listopada o godz. 19.00 w piwnicach Pałacu odbędzie się wernisaż wystawy HOW ARE YOU?, któremu towarzyszyć będą performance’y Room of Words (Maria Matiashova) oraz Pieśni oporu i nostalgii (Eleonora Gelawêj przy akompaniamencie Ramseya Ay). Podczas tego wydarzenia posłuchamy m.in. kurdyjskich artystów śpiewających pieśni w języku oficjalnie zakazanym m.in. w Iranie.
Wystawa HOW ARE YOU? zaprasza do spotkania z artystkami i artystami, dla których wojna jest w dużym stopniu doświadczeniem osobistym, ale w swojej twórczości poszukują głosu, który wybrzmiałby ponad i przeciwko obrazom dominującym dziś w mediach.
Dzień po wernisażu, 18 listopada o godz. 18.00, zapraszamy na oprowadzanie z udziałem Natalii Wiernik, kuratorki wystawy HOW ARE YOU?, a także Kholoud Charaf, pisarki z Syrii. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim, a bilety w cenie 15 zł / 8 zł będą do zakupienia w kasie księgarni Compare Bookstore.
Tego samego dnia o godz. 19.00 odbędzie się debata wokół wystawy. O wspólnocie doświadczeń, solidarności i konieczności współdziałania w cieniu konfliktów porozmawiają: Kholoud Charaf, Olga Stein Kalynovska-Kravchuk, Yulia Krivich, Kaja Kusztra, Eleonora Stassi, Irfan Yildiz. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Jankowicz. Spotkanie również odbędzie się w języku angielskim.
Efektem współpracy Pałacu Potockich, Miesiąca Fotografii i Wydawnictwa Czarne będzie spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, które odbędzie się 26 listopada o godz. 16.00. Tematem dyskusji będzie premiera książki Nieprzezroczyste, w której autorka opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże i nowe refleksje dotyczące historii ludowej.
Dzień wcześniej odbędą się warsztaty „Szkoła patrzenia”, wchodzące w skład cyklu warsztatowych spotkań dla osób, które chcą bardziej świadomie czytać obrazy i korzystać z nich, a także lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Organizatorem „Szkoły patrzenia” jest Miesiąc Fotografii.
* * *
Wszystkie informacje o planowanych spotkaniach znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich: https://palacpotockich.krakow.pl. Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.
Źródło informacji: materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.