-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
Leszek Możdżer oczarował Kraków: niezapomniane koncerty w królewskim mieście
Dobra recenzja jak dobre wino – musi się odstać, żeby cieszyć smakoszy swoim muzycznym nastrojem;) Dawno mnie tu nie było, ale obiecuję poprawić sytuacje:) I pojawiać się co raz częściej.
A dziś przedstawię recenzję koncertów Leszka Możdżera w Krakowie. Na jednym byłam osobiście. Co to było za wydarzenie!
Leszek Możdżer, Patrycja Betley i Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV pod dyrekcją maestro Marcina Sompolińskiego po raz kolejny zaprosiła na wyjątkowy wieczór wspaniałej muzyki w ICE Centrum Kongresowym.
Koncert na długo zapadnie w pamięć miłośnikom jazzowej i klasycznej muzyki. Leszek Możdżer, wybitny polski pianista jazzowy, po raz kolejny udowodnił, że jest artystą światowej klasy, przyciągającym fanów swojej muzyki że wszystkich zakątków Polski oraz z zagranicy.
Moja pierwsza znajomość z muzyką oraz wykonanie tego utalentowanego pianisty odbyła się we Lwowie w filharmonii, gdzie pracowałam jako dziennikarz muzyczny. Nadal jestem zakochana w jego twórczość, by the way 🙂
Na stronie Muzyczny Kraków już na pewno mieliście państwo możliwość czytać moje recenzje na koncerty Leszka. A więc…
Mistrz klawiatury
Leszek Możdżer jest znanym na całym świecie pianistą, kompozytorem oraz aranżerem, którego styl gry jest rozpoznawalny i niepowtarzalny. Jego umiejętność łączenia klasyki z jazzem, a także otwartość na eksperymenty muzyczne, sprawiają, że każdy koncert to jedyna w swoim rodzaju podróż przez różne muzyczne obrazy.
Z twórczością Patrycji Betley spotkałam się nie tak dawno, ale też zachwyciła mnie ta wspaniałą multiperkusjonistka. Charyzmatyczna utalentowana pani współtworzy czołowe polskie folkowe składy muzyczne, pośród których – Karolina Cicha & Spółka, duet Betley/Miró oraz Kayah & Transoriental Orchestra.
Emocjonalna podróż w Krakowie
Tego wieczoru muzycy wraz z orkiestrą zaprezentowali różnorodny repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Od subtelnych, lirycznych kompozycji po dynamiczne, rytmiczne utwory.
Warto wspomnieć, że płyta Możdżera „COMPOSITES” jest stworzona w eklektycznym i wirtuozerskim stylu – to taki sobie eksperyment. Cztery z sześciu utworów to – według słów autora – „kompozyty”. Partytury tych utworów zostały dopisane do wyimprowizowanych wcześniej partii fortepianu.
Pozostałe kompozycje – są to „Ballad for Lars” z dedykacją dla szwedzkiego kontrabasisty Larsa Danielssona oraz liryczna „Natalladia”. Od siebie dodam, że Lars jest niemniej utalentowanym muzykiem, twórczość którego też doceniam i lubię.
W nagraniach wzięła również udział mistrzyni instrumentów perkusyjnych, o której już wspominałam wczesnej , Patrycja Betley. Za każdym razem, kiedy Leszek Możdżer siada za fortepianem, odczuwam magię, przez którą przemawia sama jej wysokość, muzyka.
Interpretacje Leszka oraz Patrycji były pełne emocji i charyzmy, co oczywiście poczuła publiczność. Rozwinięte „duety” pomiędzy perkusja a fortepianem, charyzmatyczne solo – wszystko zachwycało i dawało magiczny posmak.
Orkiestra dopełniała ten wspaniały bukiet dzięków, obdarowała natchnieniem i zachwytem. Intensywne owacje na stojąco nie raz przerywały koncert, a każde zagrane solo byłoby odbierane z wielkim entuzjazmem.
Interakcje z publicznością
Możdżer znany jest nie tylko z umiejętności muzycznych, ale także z osobistego kontaktu z publicznością. Bądźmy szczerzy, lubi opowiadać anegdoty jest dowcipnym artystą:) Jako muzykowi, bez problemów udawało mi się zrozumieć wszystkie żarciki, a ja uwielbiam ironie i żarty… Bo śmiejąc się, łatwiej żyć. Tak… Rozgadałam się. No fajnie, że Muzyczny Kraków pozwala mi wyrażać siebie w każdy sposób 😉
Jak już mówiłam, między utworami artysta dzielił się anegdotami związanymi z komponowaniem poszczególnych dzieł, co tylko zwiększało poczucie otwartosci wydarzenia i zaufania publiczności do pianisty
I jeszcze jedna recenzja…
Jeżeli chodzi o jeszcze jedna recenzje, zapytałam swojego znajomego Macieja Krycha, jakie miał wrazenie od koncertu.
Wydarzenie odbywało się w Krakowie w Teatrze im Juliusza Słowackiego.
Leszczek Możdżer miał doskonały jak dla mnie repertuar, bo grał muzykę Komedy. Komeda jest jednym z najważniejszych i najlepszych kompozytorów muzyki jazzowej w Polsce. Tworzył polską i światową scenę jazzu. Mogłem posłuchać Możdżera, który interpretuje standardy jazzowe. Na przykład pośród innych, bardzo mi się spodobał utwór „Rosemary’s Baby”. Dlatego to była podwójna przyjemność i koncert mnie zachwycił. Poza tym Teatr Słowackiego ma szczegółowa akustykę, dlatego też było warto iść.