Koncerty online – 21 Festiwal Filmu Niemego, 4-6 grudnia 2020

Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 21. edycję Festiwalu Filmu Niemego – tym razem odbywającą się online, na platformie e-kinopodbaranami.pl. Na domowych ekranach zagoszczą wypełnione nostalgią i melancholią tytuły, z wielkimi gwiazdami niemego kina w rolach głównych. Część filmów będzie można zobaczyć wraz z zarejestrowanymi koncertami artystów reprezentujących różne style muzyczne.

Choć tradycyjne kina wciąż pozostają zamknięte, najmłodsza, wirtualna sala Kina Pod Baranami stoi otworem przed widzami z całej Polski. To właśnie platforma e-kinopodbaranami.pl ugości w tym roku 21. Festiwal Filmu Niemego. Zmianie ulega formuła wydarzenia, ale nie jego jakość: podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal bierze pod lupę fenomen kina sprzed przełomu dźwiękowego, a w jego programie znajduje się szereg filmowych perełek, którym towarzyszyć będzie muzyka, również w formie koncertów. Tym razem zostały one jednak zarejestrowane przed rozpoczęcia Festiwalu. Będą one widoczne na ekranie, tuż obok wyświetlanego filmu.

W tym roku na wirtualnej festiwalowej scenie występują dwa kwartety. Pierwszy, w składzie Wassim Ibrahim (oud, wokal), Kamil Kruk (piła muzyczna), Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne), Ethan Smith (saksofon), swoiminiezwykłymi dźwiękami oprawia poetycki film Marcela L’Herbiera Człowiek otwartych przestrzeni. Drugi, w którym obok Macieja Trifonidisa (gitara)występująJoachim Mencel (klawisze), Stanisław Jan Klemens Słowiński (skrzypce) i Marek “Smok” Rajss (instrumenty perkusyjne), uzupełnia swoim brzmieniem melodramat Poza skałami z Glorią Swanson i Rudolphem Valentino w rolach głównych.  

Za sprawą swojej nieograniczonej wyobraźni muzycznej oraz nieoczywistego instrumentarium, duet Sza/Za (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki) nasyca Kwiat zła – tragiczną opowieść o młodej prostytutce – zupełnie nowym wydźwiękiem. Tymczasem uważany za arcydzieło kinematografii, Portier z Hotelu Atlantic, otrzymuje dźwiękowy komentarz od elektronicznego duetu SARAPATA (Michał i Mateusz Sarapata). W nostalgiczną podróż w przeszłość zabiera widzów Pruski, który łączy swoje ambientowe i eksperymentalne brzmienie z archiwalnymi obrazami Krakowa sprzed 100 lat (Sen o starym Krakowie).

Pozostałe filmy dostępne będą z muzyką opracowaną przez współczesnych artystów przy okazji przygotowywania nowych odrestaurowanych wersji filmów. Przypominające o słynnej tragedii Titanica Atlantis dźwiękami uzupełnia naczelny taper Ameryki Robert Israel. Jedynemu zachowanemu polskiemu filmowi z Polą Negri – Bestii – towarzyszy ścieżka dźwiękowa autorstwa jazzmana Włodka Pawlika. Ponadto swoje muzyczne talenty demonstrują: współpracujący z Sigur Rós Alex Somers (Dawson City: czas zatrzymany), pochodzący z Luksemburga Pascal Schumacher (Kobieta, za którą się tęskni) oraz znany z aktorskich występów Simon Fisher Turner (The Great White Silence). Prawdziwa gratka czeka na wielbicieli muzyki etnicznej, którzy rozsmakować się mogą w kojącym brzmieniu sitaru, na którym mistrzowsko gra Anoushka Shankar w filmie Shiraz.

PROGRAM POKAZÓW SPECJALNYCH:

piątek, 4 grudnia 2020

19.00 BESTIA | THE POLISH DANCER

reż. Aleksander Hertz, Polska 1916, 67’

Film z muzyką Włodka Pawlika

Dostępny wyłącznie 4 grudnia, od 19.00 do 23.59

21.00 PORTIER Z HOTELU ATLANTIC | DER LETZTE MANN

reż. Friedrich Wilhelm Murnau, Niemcy 1924, 90’

Zarejestrowany koncert: SARAPATA

Dostępny do 10 grudnia

sobota, 5 grudnia 2020

18.00 CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI | L’ HOMME DU LARGE

reż. Marcel L’Herbier, Francja 1920, 86’

Zarejestrowany koncert:

Ethan Smith,  Kamil Kruk, Tomas Celis Sanchez, Wassim Ibrahim.

Dostępny do 11 grudnia

20.15 KWIAT ZŁA | FIOR DI MALE

reż. Carmine Gallone, Włochy 1915, 65’

Zarejestrowany koncert:Sza/Za.

Dostępny do 11 grudnia

niedziela, 6 grudnia 2020

18.00 POZA SKAŁAMI | BEYOND THE ROCKS

reż. Sam Wood, USA 1922, 85’

Zarejestrowany koncert:

Joachim Mencel, Maciej Trifonidis, Marek “Smok” Rajss i Stanisław Jan Klemens Słowiński.

Dostępny do 12 grudnia

 20.15 SEN O STARYM KRAKOWIE

– FILMOWE OBRAZY KRAKOWA POCZĄTKU XX W.

| A DREAM ABOUT OLD KRAKOW – FILM IMAGES OF OLD KRAKOW

reż. varia, Polska 1913-1929, 61’

Zarejestrowany koncert: Pruski

Dostępny wyłącznie 6 grudnia, od 20.15 do 23.59

POZOSTAŁE FILMY dostępne od 4 do 10 grudnia:

ATLANTIS| ATLANTIS 

reż. August Blom, Dania 1913, 114’

Film z muzyką Roberta Israela.

Dostępny od 4 do 10 grudnia.

BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY-BLACHÉ

| BE NATURAL: THE UNTOLD STORY OF ALICE GUY-BLACHÉ

reż. Pamela B. Green, USA 2018, 103’

Film dokumentalny.

Dostępny od 4 do 10 grudnia.

DAWSON CITY: CZAS ZATRZYMANY | DAWSON CITY. FROZEN TIME

reż. Bill Morrison, USA/Francja 2016, 120’

Film dokumentalny.

Dostępny od 4 do 10 grudnia.

KOBIETA, ZA KTÓRĄ SIĘ TĘSKNI | DIE FRAU NACH DER MAN SICH SEHNT

reż. Kurt Bernhardt, Niemcy 1929, 78’

Film z muzyką Pascala Schumachera. 

Dostępny od 4 do 10 grudnia.

SHIRAZ | SHIRAZ: A ROMANCE OF INDIA

reż. Franz Osten, Indie/Wielka Brytania/Niemcy 1928, 116’ 

Film z muzyką Anoushki Shankar.

Dostępny od 4 do 10 grudnia.

THE GREAT WHITE SILENCE | THE GREAT WHITE SILENCE

reż. Herbert G. Ponting, Wielka Brytania 1924, 108’

Film z muzyką Simona Fishera Turnera. 

Dostępny od 4 do 10 grudnia.

BILETY: 15 zł

Karnet na filmy z koncertem (5 filmów): 60 zł  

Karnet na całość (12 filmów): 120 zł

Dostępne na www.e-kinopodbaranami.pl


O KONCERTUJĄCYCH MUZYKACH: 

Joachim Mencel pianista, lirnik, kompozytor, producent muzyczny, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym. Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki m.in. dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek. Jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów Miłość mi wszystko wyjaśniła, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy.

Maciej Trifonidis – kompozytor, producent i animator kultury. Zbieracz dźwięków, obserwator muzycznych procesów, nieokiełznany poszukiwacz. Założyciel i lider zespołów: Trifonidis Orchestra, 3275 kg Orchestra, Tricphonix Band, Trifonidis POLIN Projekt, Trifonidis ‘Motion Pictures’ Project, 15 cm above the ground, Kolego oraz zespołów/orkiestr warsztatowych i edukacyjnych. Współtwórca formacji Horny Trees oraz właściciel wydawnictwa Slowdown Records. 

Marek “Smok” Rajss muzyk, kompozytor i aranżer. Autor muzyki do spektakli teatralnych, filmów i widowisk tanecznych (m.in. Alchemia Światła, Preludium Słowiańskie). Założyciel i lider formacji Wataha Drums. Związany z takimi artystami jak: Basia Trzetrzelewska, Rudi Schuberth, Golec uOrkiestra i Adam Sztaba. W swoim warsztacie wykorzystuje umiejętności sound designu, co pozwala mu ciekawie zestawiać muzykę z efektami dźwiękowymi. Jest jednym z pierwszych artystów, pracujących w systemie dźwięku 3D, także w wersji plenerowej.

Stanisław Jan Klemens Słowiński – skrzypek, aranżer i kompozytor. Laureat prestiżowych nagród: Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors, Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Współpracuje z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna), często uczestniczy także w realizacji projektów innych artystów, takich jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski.

Ethan Smith (saksofon)

Kamil Kruk (piła)

Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne)

Wassim Ibrahim (wokal, oud, kompozycja)

Ethan Smith – saksofonista i multiinstrumentalista pochodzący z Kapsztadu w RPA. Studiował jazz i muzykę improwizowaną. Główny wpływ na jego brzmienie i kompozycje wywiera fascynacja tradycyjną muzyką świata. Szczególnie interesuje się stylami muzycznymi Afryki, a także krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dużo podróżował przez ostatnie kilka lat, odwiedzając i występując w co najmniej siedemnastu krajach. Obecnie mieszka w Krakowie i tu buduje swoją karierę. Smith pracuje jako niezależny muzyk, kompozytor i pisarz. Współpracował z niektórymi z najbardziej cenionych krakowskich muzyków i jest członkiem kilku uznanych projektów. 

Kamil Kruk – ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w dwóch specjalnościach: teorii muzyki i kompozycji. Obecnie jest słuchaczem studiów doktoranckich w klasie A. Zawadzkiej-Gołosz w specjalności kompozycja. Jego utwór Strzępy snu na flet basowy i wibrafon został wyróżniony na 53. Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. W swoich kompozycjach wykorzystuje niekonwencjonalne instrumenty. Jest m.in. autorem utworu Kaerchertino XXV na myjkę wysokociśnieniową z regulacją obrotów i orkiestrę symfoniczną (2018). Utwór został zamówiony w ramach jubileuszu 25-lecia firmy KÄRCHER i stanowi pierwszą w historii muzyki próbę wykorzystania tego urządzenia jako parainstrumentu.

Tomas Celis Sanchez – urodzony w Meksyku instrumentalista i perkusista o kubańskich korzeniach. Absolwent Akademii Muzycznej w Meksyku w klasie kontrabasu. Od 20 lat mieszka w Polsce.  Współpracował z licznymi zagranicznymi i polskimi muzykami, takimi jak John Taylor, Derrick McKenzie, Kelvin Sholar, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Paweł Kaczmarczyk, Bernard Maseli, Ewa Bem, zespół Raz Dwa Trzy, Marcin Pospieszalski, Mieczysław Szcześniak, Anna Maria Jopek i Justyna Steczkowska. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych.

Wassim Ibrahim – urodził się w Damaszku, gdzie w 1998 roku ukończył pierwsze studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa. Później rozpoczął studia w High Institute of Music na kierunku Harmonia i Kontrapunkt. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu zdobył stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, pod nadzorem prof. Józefa Rychlika. W 2019 roku – również w Krakowie – uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej, współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. Założył i prowadzi amatorski Chór w Kontakcie (Przestrzeń Ruchu i Tańca), który został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. 

Paweł Pruski – producent muzyczny tworzący na pograniczu muzyki ambientowej oraz eksperymentalnej. Zadebiutował albumem Sleeping Places. Następnie podjął współpracę z brytyjską wytwórnią Whitelabrec (album Playground) oraz włoską Krysalisound (album Between). Do tej pory występował ze swoimi produkcjami na Festiwalu Ambientalnym, Freeform Festival, Tauron Festival, WRO Festival i w wielu innych miejscach. Podczas liveactów prezentuje połączenie generatywnego ambientu z elementami improwizacji. W Off Radiu Kraków prowadzi audycję Beat Tools. 

Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki to muzycy, improwizatorzy, animatorzy tworzący dla teatru, filmu, kina niemego czy tańca współczesnego. Na scenie zaskakują nieograniczoną wyobraźnią muzyczną, nieoczywistym instrumentarium, wielowarstwowym brzmieniem i ogromnym poczuciem humoru. Muzyka duetu to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień”.

SARAPATA  – Elektroniczny duet braci Michała i Mateusza Sarapatów – muzyków i producentów, współtwórców zespołu SALK goszczącego wielokrotnie na Festiwalu Filmu Niemego. Doświadczenie sceniczne i producenckie zdobywali współpracując z takimi artystami jak Lor (Sunlight EP), Jan Serce (Nie będę tańczył), Maria Tyszkiewicz (Ufam sobie) WATAHA Drums, Paulina Przybysz, Jakub Żytecki, Arek Kłusowski. Mają na swoim koncie muzykę do spektakli teatralnych i pełnometrażowych filmów. Występowali m.in. na Open’er Festival, Off Festival, Soundrive, Męskie Granie czy Fest Festival.

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1578
Przejdź do treści