Katastrofa rosyjskiego Tu-154, na pokładzie Chór Aleksandrowa.

Rosyjski Tu-154 należący do resortu obrony Rosji z 92 osobami na pokładzie, 25 grudnia 2016 ok. godziny 03:40  spadł do Morza Czarnego. „Nic nie wskazuje”, by ktoś przeżył katastrofę samolotu – poinformowali przedstawiciele ministerstwa. Większość pasażerów samolotu stanowili muzycy Chóru Aleksandrowa. Celem miała być Syrii, chór leciał na występy dla rosyjskich żołnierzy tam stacjonujących.

Rosyjskie agencje informacyjne, powołujące się na regionalne służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, poinformowały, że fragmenty samolotu Tu-154 znaleziono na głębokości 50-70 metrów w odległości 1,5 km. od wybrzeży Soczi. Na wodzie widoczna była plama oleju. Ministerstwa obrony poinformowało, że  na pokładzie maszyny lecącej do Syrii znajdowały się 92 osoby – 84 pasażerów i ośmiu członków załogi. Wśród pasażerów było 64 członków Chóru Aleksandrowa w tym jego dyrektor generał Walerij Chaliłow. Artyści lecieli na noworoczne występy dla rosyjskich żołnierzy. Samolotem podróżowali także rosyjscy wojskowi, dziennikarze i urzędnicy ministerstwa obrony. 

W wydanym komunikacie Ministerstwo obrony poinformowało, że: ustalono miejsce katastrofy” maszyny i „nic nie wskazuje”, by ktoś ocalał.

Chór Aleksandrowa (Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im.  A.W. Aleksandrowa). Powstał w październiku 1928 jako Zespół Krasnoarmiejskiej Pieśni Centralnego Domu Armii Czerwonej im. Michaiła Frunzego, a jego założycielem był rosyjski kompozytor i dyrygent Aleksandr Wasiljewicz Aleksandrow, profesor moskiewskiego konserwatorium, późniejszy autor melodii hymnu Związku Radzieckiego i wielu innych pieśni masowych i żołnierskich. Przewodził on chórowi do swojej śmierci w 1946, później kierownictwo przejął jego syn, również kompozytor, Borys Aleksandrow, który nadał nazwę Chór im. Aleksandrowa.

W 1937 roku chór po raz pierwszy wyjechał za granicę, aby reprezentować sztukę radziecką na Wystawie światowej w Paryżu. Jego występy we Francji spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem – chór odniósł ogromny sukces, zdobywając Grand Prix wystawy. Podobnie dużym sukcesem okazała się podróż do Czechosłowacji. W 1938 grupa wróciła na Daleki Wschód, gdzie przez pięć miesięcy dawała występy w miastach, garnizonach oraz na okrętach wojennych floty znajdującej się na Pacyfiku.

Zespół koncertował w 74 krajach, wszędzie budząc podziw i emocje, dał około 2 tys. koncertów. Duże uznanie zdobył w Stanach Zjednoczonych, gdzie był stale zapraszany. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi, cieszył się niesłabnącą popularnością. [źródło: Wikipedia]

Znany wszystkim i podziwiany przez wszystkich miłośników muzyki na całym świecie. Hit eksportowy Związku Radzieckiego a potem Rosji. Jego spektakle były niezwykłymi widowiskami na najwyższym poziomie artystycznym. To wielka tragedia i strata dla światowej sceny muzycznej.

[ct_spacer height=”25″]

źródło informacji:
Internet | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 549
Skip to content