Grzech Piotrowski „One World”

Po premierach dwóch płyt „World Orchestry” (nominowanych do Fryderyków w 2012, 2013), Grzegorz Piotrowski wybrał się w podróż po świecie w poszukiwaniu nowych muzycznych inspiracji. Efektem jest nowy album „One World”, współpraca z wokalistami z kilku kontynentów. Na płycie występują gościnnie m.in.: Sainkho Namtchylak (Tuva), Ruth Wilhelmine Meyer (Norway), Liz Rosa (Brasil), Adam Strug, Sadia Youssouf (Cabo Verde), Bram Stadhouders (Holandia), Larion Diakov (Russia), Sebastian Wypych, Michał Barański, Robert Siwak i inni …

Grzech Piotrowski tak pisze o “One World” :
To zapis mojej muzycznej drogi po świecie. Alter ego World Orchestry, jej przeciwległy biegun. Skupienie na najmniejszej możliwej formie – solo sax. Przygotowywałem się dwa lata do tego by być w stanie zagrać solo koncert. Ani jazzowy, ani folkowy. Po prostu muzyka z wnętrza duszy. Czasem dołączałem gości, moich przyjaciół poznanych w Skandynawii, Azji, Afryce, Europie, na bliskim wschodzie rozbudowując formę do kwintetu. “One World” jest skupieniem na szczególe i realizacji mojej wizji kreacji muzyki bez oglądania się na to, jaka jest moda, jakie są oczekiwania z zewnątrz. Spokój, cisza, zaduma, refleksja, prostota, minimalizm, w końcu wyzwolenie emocji. Eksponuję barwę, dźwięk mojego instrumentu do granic kreując wszystkie przestrzenie saxofonem. Maluję dźwięko-obrazy, układam muzyczne tła i plany. Szumię, szepczę, naśladuję odgłosy przyrody, zwierząt, natury. Moi wspaniali goście oddali swym graniem pełnię skupienia zostawiając na taśmie już na zawsze ślad ich duszy uchwycony w muzyce pełnej magii i refleksji. Takiej samej jak ja u progu czterdziestych urodzin. Tylko czas jest walutą i mamy jej bezpowrotnie mniej i mniej. Dlatego ważna jest każda chwila, każdy oddech, najdrobniejszy uśmiech czy przejaw dobra. Wiem, że to brzmi jak banał ale kto nie tęskni za szczęściem…. ”

W nagraniu płyty wzięli udział:

Sainkho Namtchylak (Tuva) – . Od wielu lat przemierza sale koncertowe całego świata. Muzyka, którą tworzy to połączenie folkloru, muzyki eksperymentalnej, awangardowej i jazzu z dużą dawką śpiewu gardłowego, szeptów i krzyku.

Ruth Wilhelmine Meyer (Norwegia) – Jawi się jako czarodziejka dźwięku. Wydobywa z otaczającej przestrzeni historie i zapisuje w naszej pamięci za pomocą głosu. Podczas swoich koncertów wykorzystuje : joik (ludowy śpiew Lapończyków), throat singing (śpiew gardłowy), Techniki wokalne śpiewaków z Tuvy, Mongolii, ludów północy i dźwięczne tony ormiańskich pieśni sakralnych. Jej kompozycje, to mieszanka dźwięków natury, odgłosów zwierząt i przyrody.

Sadia Youssouf (Cabo Verde) Piosenkarka z Wysp Zielonego Przylądka śpiewająca delikatnym, aksamitnym głosem charakterystycznym dla tej części świata. Studiowała w Berklee College of Music, przez wiele lat mieszkała w Paryżu, ale wróciła na swoje wyspy by stamtąd promować wspaniała kulturę wysp Cabo Verde.

Sebastian Karpiel – Bułecka – polski wokalista zespołu Zakopower i muzyk ludowy. Powszechnie znany i szanowny artysta na polskiej scenie muzycznej. W tym projekcie możecie go usłyszeć w zupełnie nowej odsłonie..

Liz Rosa (Brazylia)
Monika Kuczera
Ghostman

Oraz Instrumentaliści:

Bram Stadhouders – gitara (Holandia)
Larion Diakov – skrzypce (Rosja)
Sebastian Wypych – d-bass (Polska)
Michał Barański – bass & d-bass
Maciej Kierzkowski – bęben huculski (Polska)
Robert Siwak – przeszkadzajki (Polska)

W mojej opinii Pan Grzegorz Piotrowski należy do „muzycznych wizjonerów”. To rzadka przypadłość, ale muzyka którą tworzy, „gra” głównie na emocjach słuchających – w tym moich. Z tego też powodu nie czuję się na siłach aby pisać o tej muzyce. Takiej muzyki można tylko słuchać a o tym co dzieje się u słuchaczy „w środku” napisać nie sposób. Oczywiście, zależy to w dużej mierze od wrażliwości słuchających … Kilkukrotnie już w tym serwisie, wyrażałem zdziwienie, dlaczego twórca nie jest popularny na tyle na ile zasługuje. Zdaję sobie sprawę, że to pewnie moje subiektywne odczucia, ale Pana Grzecha Piotrowskiego umieszczam na pozycji numer 1 tej (mojej) listy …

Więcej informacji:

[ct_spacer height=”25″]

Grzech Piotrowski. Saksofonista, kompozytor, producent. Niepokorny marzyciel, muzyczny podróżnik.

Absolwent Akademii Muzycznej, wydziału jazzu, w Katowicach. Pomysłodawca i założyciel WORLD ORCHESTRA, zespołu Alchemik oraz Alechemik Records. Odkrywca wielu talentów m.in. Grupy Afromental Ma na swoim koncie 12 płyt autorskich i kilkanaście współprodukcji międzynarodowych. Obecnie kończy pracę nad kolejnym projektem, gdzie jest autorem muzyki i producentem krążka „Nowe pokolenie 44/14”, na którym pojawi się elita polskiego rapu jak i wybitni wokaliści młodego pokolenia.

Jako producent muzyczny, telewizyjny współpracował z TVP, TVN, Polsat, wydawnictwami SONY, EMI, Universal Music, Agora, Challenge Records, NORCD, KKV, RBB Nagrodzony Grand Prix na Festiwalach w Belgii, Wrocławiu, Krakowie, Sopocie. Wielokrotnie nominowany do nagrody „Fryderyki”, oraz nagrody radiowej „Mateusze”.

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 558
Przejdź do treści