-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
Grudzień 2023 w Pałacu Potockich
Rok 2023 zakończymy w Pałacu Potockich z przytupem! W grudniu zapraszamy na Wawelski Salon Książki, sześć spotkań z cyklu „Vitrospekcja” poświęconego historii krakowskich witraży, warsztaty kaligraficzne, wydarzenia towarzyszące wystawie HOW ARE YOU? organizowane przez Miesiąc Fotografii. Ważnymi punktami miesiąca będą dwa wydarzenia muzyczne – spotkanie z muzyką dawną, czyli występ duetu Flutes & Frets oraz koncert kolędowy Chóru Polskiego Radia. W programie również (po)wolna sobota, która niezmiennie będzie koncentrować się wokół pojęć uważności i dobrego życia. Nie zabraknie spotkań autorskich – w grudniu w Pałacu Potockich zagoszczą m.in. Michał Rusinek, Sebastian Kudas, Marzena Rogalska, Ryszard i Krystyna Kryniccy, Julia Fiedorczuk oraz Sylwia Zientek.
Vitrospekcja
28 listopada zainaugurowaliśmy cykl siedmiu spotkań poświęconych krakowskim witrażom zatytułowany „Vitrospekcja”. Kraków może poszczycić się niezwykle bogatym zasobem dzieł witrażownictwa, będąc jednocześnie siedzibą licznych firm specjalizujących się w ich wyrobie. Nie bez przyczyny nazwano go niegdyś „witrażową mekką”.
4 grudnia z dr Dobrosławą Horzelą porozmawiamy o średniowiecznych witrażach europejskich w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Dwa dni później, 6 grudnia, w świat witraży kościoła oo. Franciszkanów wprowadzi nas prof. Wojciech Bałus. 14 grudnia zapraszamy na wykład dr Edyty Bernady poświęcony witrażom w innej krakowskiej świątyni – kościele oo. Dominikanów. 15 grudnia tematem wieczoru będzie fotografowanie witraży na przykładzie krakowskich zespołów malarstwa witrażowego, a opowie o tym Grzegorz Eliasiewicz. Przedostatnie spotkanie cyklu odbędzie się 18 grudnia, tym razem będziemy mówić o świeckich witrażach w Krakowie, a przewodnikiem po nich będzie Danuta Czapczyńska-Kleszczyńska. „Vitrospekcję” zakończymy 21 grudnia spotkaniem z dr Joanną Utzig o witrażach kościoła Mariackiego. Wszystkie wydarzenia w ramach cyklu odbędą się o godz. 18.00.
Koncerty
Ważnymi punktami grudnia w Pałacu Potockich będą dwa koncerty. Pierwszym z nich będzie spotkanie z muzyką dawną, czyli występ duetu Flutes & Frets (8 grudnia o godz. 18.00) zapowiadający przyszłoroczną edycję festiwalu Misteria Paschalia. Drugim muzycznym wydarzeniem będzie koncert kolędowy Chóru Polskiego Radia, na który zapraszamy 21 grudnia o godz. 18.00. W programie m.in. melodie ludowe z Mazowsza, kolędy i pastorałki, które doskonale wprowadzą nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
To nie jedyne muzyczne akcenty w grudniowym programie Pałacu Potockich! 10 grudnia o godz. 16.00 odbędzie się 19. odsłona cyklu „Porta w Pałacu”. Tym razem będzie to rozmowa muzykolożki i kompozytora, żony i męża – Danuty Gwizdalanki i Krzysztofa Meyera. „Kompozytor w domu” to okazja do spotkania dwóch niezwykłych osobowości muzycznego świata, wysłuchania ich opowieści i zadania im własnych pytań.
Kryniccy, to przecież dla Was!, Opowieści wigilijne, Makabreski, Sztuka bez mężczyzn, czyli Premiery w Pałacu
W grudniu szykujemy kilka spotkań literackich w Pałacu Potockich. Choć Rok Wisławy Szymborskiej już powoli się kończy, to we współpracy z Wydawnictwem a5 przygotowaliśmy jeszcze jedno spotkanie – tym razem z udziałem Ryszarda i Krystyny Krynickich. 3 grudnia o godz. 18.00 porozmawiamy o publikacji, która ukazała się przy okazji celebrowania setnej rocznicy urodzin noblistki. Kryniccy, to przecież dla Was! to zbiór prywatnej korespondencji małżeństwa Krynickich z Wisławą Szymborską – listów, dedykacji i wyklejanek. Jest to książka o Wisławie Szymborskiej mniej oczywistej lub wcale nieznanej. Pozycja bogato ilustrowana, edytorsko pieczołowicie przygotowana przez Ryszarda Krynickiego. Rozmowę poprowadzi Bronisław Maj.
5 grudnia o godz. 18.00 w ramach cyklu „Conrad po godzinach” porozmawiamy z Martinem Ryšavým o jego książce Wracz. W spotkaniu weźmie również udział tłumaczka książki – Anna Wanik.
7 grudnia o godz. 18.00 Sylwia Zientek opowie o swojej najnowszej książce Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn. Autorka odważyła się na eksperyment: odsunęła na chwilę mężczyzn – malarzy i rzeźbiarzy, żeby odkryć przed nami zaskakującą kobiecą linię w polskiej sztuce. Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik.
17 grudnia o godz. 18.00, w ramach wprowadzenia w świąteczną atmosferę, spotkamy się z Marzeną Rogalską, a pretekstem do rozmowy będzie premiera jej Opowieści wigilijnych. W swojej najnowszej książce Rogalska opowiada o ludziach, którzy nieustannie są obecni w naszych sercach i pamięci, o nieustannej tęsknocie za nimi. I o jedynej nocy w roku, gdy nadzieja rodzi się dla nas wszystkich. Opowieści wigilijne wypełnione są niezachwianą wiarą, że nadzieja i miłość zawsze zatriumfują.
W trakcie ostatniego w tym roku spotkania literackiego Pałac Potockich opanują Makabreski, czyli dzieła ze wspólnej publikacji Michała Rusinka (tekst) i Sebastiana Kudasa (ilustracje). Rozmowę z autorami przeprowadzi Katarzyna Kasia, a wybrane teksty przeczyta Anna Polony. W słownikach terminów literackich możemy przeczytać, że makabreska to utwór literacki, w którym dominują elementy grozy, groteski i czarnego humoru. Należy ona do nurtu purnonsensu, a więc warto dodać, że wszelkie zawarte w niej podobieństwo do osób żyjących jest całkowicie przypadkowe. Czy tak jest naprawdę? Dowiemy się 19 grudnia o godz. 18.00!
Coś dla ciała, coś dla ducha
9 grudnia zapraszamy na ostatnią w tym roku (po)wolną sobotę. Wspólnie z Agą Kozak będziemy koncentrować się wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności i dobrego życia. Przedstawiamy idee osiebiedbania – selfcare i siebiekochania – selflove. W pięknych przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 znowu zobaczymy ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas.
Dla dzieci i młodzieży
W grudniu kontynuujemy cykl łączący w sobie naukę pięknego i intuicyjnego pisania. 2 i 9 grudnia spotkamy się na warsztatach kaligraficznych dla dzieci i młodzieży. Skupimy się na wypracowaniu pięknego szkolnego pisma opartego na autorskiej literze elementarzowej Ewy Landowskiej. Uczestnicy poznają rozwiązania konstrukcyjne liter pomyślane tak, aby proces pisania był intuicyjny i swobodny, a łączenia pozwalały na płynne i czytelne pisanie. Warsztaty dają szansę na nauczenie się ładnego, niemęczącego pisania oraz poprawę charakteru pisma.
W listopadzie nie mogło zabraknąć również „Literackich Chwil”, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. 3 i 10 grudnia o godz. 9.30 odkryjemy wspólnie niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.
Miesiąc Fotografii w Pałacu Potockich
W grudniu intensywnie zapowiada się również program Miesiąca Fotografii, który w listopadzie zainaugurował swoją działalność wystawienniczo-warsztatową w Pałacu Potockich.
W piwnicach Pałacu do 7 stycznia 2024 roku oglądać można wystawę Miesiąca Fotografii współorganizowaną przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zatytułowaną HOW ARE YOU? Organizatorzy zapraszają do spotkania z artystkami i artystami, dla których wojna jest w dużym stopniu doświadczeniem osobistym, ale w swojej twórczości poszukują głosu, który wybrzmiałby ponad nią i przeciwko obrazom dominującym dziś w mediach.
Na kolejną odsłonę „Szkoły Patrzenia” Miesiąc Fotografii zaprasza 9 grudnia o godz. 13.00. To zainaugurowany w listopadzie cykl warsztatowych spotkań dla osób, które na co dzień korzystają z obrazów, a przy tym chcą to robić bardziej świadomie i lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Do udziału zapraszamy w szczególności osoby, które obrazami zajmują się zawodowo: artystki, fotografów, kuratorki, nauczycieli, projektantki, filmowców, aktywistki, edukatorów, historyczki sztuki, twórców cyfrowych, publicystki, archiwistów, fotoedytorki, muzealników. Obowiązują płatne zapisy – opłatę za udział w warsztatach w wysokości 149 zł należy wnieść za pośrednictwem strony Miesiąca Fotografii w Krakowie.
11 grudnia o godz. 19.00 Miesiąc Fotografii zaprasza na dyskusję „Granica” poświęconą rozedrganej rzeczywistości w cieniu wojen i konfliktów. Wezmą w niej udział pisarka Julia Fiedorczuk i fotoreporterka Agnieszka Sadowska. Rozmowę poprowadzi Joanna Kinowska. Spotkanie towarzyszy wystawie HOW ARE YOU? Miesiąca Fotografii i Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
13 grudnia o godz. 19.00, również w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie HOW ARE YOU?, spotkamy się z Bogdanem de Barbaro i Wojciechem Drathem, redaktorami książki Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem. Głównym tematem dyskusji, którą poprowadzi Natalia Wiernik, będą emocje. Porozmawiamy o tym, jaki wpływ na ludzką kondycję ma sytuacja społeczno-polityczna na świecie. Zadamy pytania o sprawczość i formy zaangażowania, również takie, które rodzą się podświadomie.
***
Wszystkie informacje o planowanych spotkaniach znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich: https://palacpotockich.krakow.pl. Na większość z nich obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.
Źródło informacji: materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.