-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Grudzień 2022 – Pałac Potockich w Krakowie
Mroźny grudzień w Pałacu Potockich zapowiada się wyjątkowo intensywnie! Będziemy gościć m.in. Joannę Bator, laureatkę Nagrody Literackiej Nike, i Elżbietą Wojnarowską, poetkę, pisarkę i scenarzystkę wyróżnioną Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Trzy grudniowe niedziele w Pałacu Potockich będą należeć do najmłodszych czytelników, czekają nas bowiem aż trzy odsłony Literackich Chwil, czyli wyjątkowych warsztatów dla dzieci! Warto też odnotować, że kolejny raz spotkamy się na Po\wolnej sobocie. Grudzień będzie też mocno związany z tematem aktywizacji kobiet – za sprawą serii spotkań organizowanych przez stowarzyszenie Kobiety w Centrum.
Cykl spotkań Kobiety w Centrum
W piątek 2 grudnia w Pałacu Potockich zainaugurujemy cykl trzech grudniowych spotkań organizowanych wspólnie ze stowarzyszeniem Kobiety w Centrum. Będziemy dyskutować o profesjach przyszłości, aktywizacji zawodowej kobiet, ich roli we współczesnej nauce oraz przemocy w rodzinie.
Pierwszy panel, który rozpocznie się 2 grudnia o godz. 18.00, zatytułowany jest Kobiety w cyfrowym świecie. Szansa na karierę w zawodach przyszłości. W rozmowie wezmą udział: Lucyna Szaszkiewicz, ekspertka fintech, przedsiębiorczyni i właścicielka start-upu technologicznego, oraz Ilona Przetacznik, radczyni prawna wspomagająca kobiece biznesy, która z sukcesem edukuje w kwestiach prawnych w kanale cyfrowym.
Tydzień później, 9 grudnia o godz. 18.00, dowiemy się, na jaką pomoc mogą liczyć osoby doświadczające przemocy w rodzinie. W dyskusji ABC Niebieskiej Karty udział wezmą Izabela Rusek, p.o. kierownika filii nr 4 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oraz Aldona Radomska-Paluchowska, prezeska małopolskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Następnie o przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych porozmawiają Małgorzata Łyżwińska-Kutra, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie, i Bogumiła Drabik, Radna Miasta Krakowa.
Ostatnie wydarzenie, które rozpocznie się 20 grudnia o godz. 18.00, dotyczyć będzie roli kobiet w nauce, a jedną z poruszanych kwestii będą biodegradowalne polimery. Czy są ratunkiem dla planety? W rozmowie uczestniczyć będą Karolina Mazur, doktorantka Politechniki Krakowskiej, stypendystka Programu Fulbrighta, i Aldona Radomska-Paluchowska, prezeska małopolskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum.
Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny, liczba miejsc na sali jest jednak ograniczona. Szczegółowe opisy każdego ze spotkań znajdziecie na stronach wydarzenia na Facebooku oraz na stronie internetowej Pałacu Potockich.
Warsztaty literackie dla dzieci
Na pierwsze „Literackie Chwile” miesiąca zatytułowane Największy skarb, czyli bezcenna Chwila w Pałacu Potockich zapraszamy 4 grudnia o godz. 9.30.Punktem wyjścia do warsztatów będzie słowo „skarb”, które dla każdego oznacza co innego, ale zawsze jest to coś drogocennego! Dla wiewiórki może to być 150 kg orzeszków i żołędzi schowanych w przekaźniku telefonii komórkowej, dla bobra – porządna tama wstrzymująca bieg wartkiej rzeki. Skarbem może być pamiątkowa moneta ukryta głęboko pod łóżkiem albo tekturowe pudełko po pączkach. Tym razem poznamy książkę Basia i skarby autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, objętą patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Tego samego dnia o godz. 11.15 rozpoczną się „Literackie Chwile” tłumaczone na język ukraiński, których głównymi bohaterami zostaną Pan Borsuk i pani Lisica z komiksu Brigitte Luciani i Eve Tharlet w tłumaczeniu Ernesta Kacperskiego.
Tydzień później, 11 grudnia o godz. 9.30, ruszą „Literackie Chwile” zatytułowane Brak miejsc, czyli chwila z narzekaniem chórem w Pałacu Potockich. Warsztaty będą dotyczyć wspólnej przestrzeni, dzielenia się i odnajdywania przyjaciół. Za przewodnik po tym świecie posłuży książka Na skale autorstwa Jol i Kate Temple w opracowaniu graficznym Terri Rose Baynton i tłumaczeniu Pauliny Błaszczykiewicz. O godz. 11.45 odbędą się również „Literackie Chwile” tłumaczone na język ukraiński pod hasłem Wyprawa, czyli księżycowo-truskawkowa chwila w Pałacu Potockich. Tym razem na warsztatach poznamy książkę Tato, zdobądź dla mnie księżyc autorstwa Erica Carle’a w tłumaczenie Leny Hadder.
Kolejne „Literackie Chwile” wystartują 18 grudnia,tradycyjnie o godz. 9.30. W trakcie warsztatów Wszystkiego yetiowiego, czyli Chwila z Yeti będziemy wyobrażać sobie, jak wygląda, co robi i gdzie mieszka tytułowa postać książki Yeti, w którego nikt nie wierzył autorstwa Asi Olejarczyk i Aleksandry Gołębiewskiej.Zaraz po nich rozpoczną się „Literackie Chwile” tłumaczone na język ukraiński, podczas których poznamy bardzo głodną gąsienicę, tytułową bohaterkę książki Erica Carle’a przetłumaczonej przez Monikę Perzynę.
Wszystkie warsztaty z cyklu „Literackie Chwile” poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro). Na cykl warsztatów „Literackie Chwile” w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich.
Wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi odbywające się po polsku z tłumaczeniem na ukraiński organizowane są w ramach wspierania dostępnej i wysokiej jakości edukacji dla dzieci z rodzin uchodźczych na terenie Miasta Krakowa w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków finansowany ze środków UNICEF i realizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska.
Spacer literacki szlakiem Stanisława Wyspiańskiego
28 listopada obchodziliśmy 115. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, a 15 stycznia przypadnie rocznica jego urodzin. 3 grudnia o godz. 11.00 spod Pałacu Potockich wyruszy spacer śladami Wyspiańskiego. W jego trakcie przyjrzymy się literackiej odsłonie twórczości artysty. Gdzie Wyspiański napisał Wesele? Jakie wydarzenia z życia stały się dla niego inspiracją do stworzenia dramatu Akropolis? Co doprowadzało do furii pracowników Drukarni Jagiellońskiej podczas współpracy z artystą? Dlaczego obecność pisarza na weselu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny stanęła pod znakiem zapytania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania szukać będziemy podczas spaceru, który poprowadzi Agnieszka Konior.
Ucieczka niedźwiedzicy. Premierowe spotkanie z Joanną Bator
5 grudnia o godz. 18.00 w Pałacu Potockich w Krakowie odbędzie się premierowe spotkanie z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej Nike, wokół jej najnowszej książki Ucieczka niedźwiedzicy opublikowanej w Wydawnictwie Znak.
Joanna Bator powraca z nową powieścią. Ucieczka niedźwiedzicy to wielowarstwowa historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – tych bolesnych i tych radosnych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem.
Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki. Osoby bez wejściówek będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc na kilka minut przed rozpoczęciem. Wydarzenie współorganizuje Wydawnictwo Znak.
Premiery KMLU: Światoodczucie – spotkanie z Elżbietą Wojnarowską
8 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu Potockich na spotkanie z Elżbietą Wojnarowską wokół jej najnowszej książki Światoodczucie. Wydarzenie odbywa się w ramach premier Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Elżbieta Wojnarowska jest poetką, pisarką, scenarzystką, dziennikarką, doktorem nauk przyrodniczych Instytutu Botaniki PAN w Krakowie. Ukończyła Wyższe Zawodowe Studium Scenariuszowe przy PWSFTiTV w Łodzi. Była wielokrotnie nagradzana podczas konkursów literackich. Otrzymała nagrodę Fundacji Młodego Kina i Dialogu oraz zajęła pierwsze miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu Hartley-Merrill za scenariusz filmu Był kiedyś raj. Rozmowę z autorką poprowadzi Wojciech Ligęza. Na spotkanie obowiązują darmowe wejściówki dostępne na stronie kbf: bilety.
Po\wolna sobota w Pałacu Potockich
Przed nami kolejna „Po\wolna Sobota” w Pałacu Potockich. 10 grudnia będziemy was zachęcać, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Poznajmy się przy trzech rozmowach prowadzonych przez naszą kuratorkę Agę Kozak. Dotyczyć będą one kolejno tematów menopauzy (czy Przypływu?), zabawek i biżuterii. Oprócz tego, jak zawsze, warsztaty oraz joga hormonalna i hipnoterapia! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF. Wszystkie szczegóły znajdziecie na kanałach społecznościowych cyklu oraz Pałacu Potockich.
Wyszukaj klasyka: Witold Zechenter
We wtorkowy wieczór 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Wyszukaj Klasyka”. Tym razem bohaterem dyskusji będzie Witold Zechenter, poeta, satyryk, publicysta, autor piosenek, słuchowisk i programów radiowych, wszechstronna osobowość artystyczna Krakowa przez ponad siedem dekad XX wieku. O wieloletnim redaktorze „Echa Krakowa”, na którego zabawnych wierszach wychowywały się pokolenia krakowian, opowie wybitna badaczka literatury i córka poety – prof. Elżbieta Zechenter-Spławińska. Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.
W ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka” przypominamy nieprzeciętne sylwetki uczestniczek i uczestników życia kulturalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o Romanie Ingardenie, Annie Świrszczyńskiej, Jerzym Pilchu, Tadeuszu Boyu-Żeleńskim, Oldze Boznańskiej, Kazimierze Bujwidowej i Antoninie Domańskiej. Partnerem projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. Cykl Wyszukaj Klasyka to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie z cyklu Rynek Komiksowy
14 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Rynek Komiksowy”, podczas którego przybliżamy krakowskim czytelnikom sylwetki różnych twórców powieści graficznych i komiksów, zarówno współczesnych, jak i klasycznych.
PROPAGACJE_Jak prowadzić literackie warsztaty dla dzieci? Szkolenie dla nauczycieli edukacji przedszkolnej
19 grudnia rusza również w Pałacu Potockich cykl szkoleń dla krakowskich nauczycieli i nauczycielek edukacji przedszkolnej pod nazwą „PROPAGACJE _ Jak prowadzić literackie warsztaty dla dzieci?”, który poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski. Cykl jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie Literackimi Chwilami i ma na celu podniesienie kwalifikacji nauczycieli przedszkolnych w zakresie pracy z literaturą dziecięcą. Partnerem projektu jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 im. Janusza Korczaka w Krakowie, a na szkolenie można zapisać się tutaj.
Wszystkie słowa na P: Prowincja
Prowincja – tym słowem kończymy tegoroczną odsłonę spotkań z cyklu „Wszystkie Słowa na P”. Końcówka roku sprzyja podsumowaniom, chętniej patrzymy w przeszłość, ale też uważniej przypatrujemy się temu, co wokół.
Spotkanie z Kaliną Jaglarz, Maciejem Bobulą i Michałem Sobolem, które odbędzie się 21 grudnia o godz. 18.00, pozwoli nam na literackie doświadczenie minionego, przy jednoczesnym zakorzenieniu się w tu i teraz. Zaproszonych gości łączy uważna praca nad materią języka skupiona wokół tego, co z natury, a co nie-człowiecze. Autorzy przyglądają się też relacjom międzyludzkim, swojemu usytuowaniu w świecie. Jest to pozycja spoza środka, w bliskości z prowincją, ziemią, z tym, co surowe i dzikie. Przysłuchajmy się tym poetyckim narracjom. Rozmowę poprowadzi tegoroczna kuratorka cyklu Małgorzata Lebda. Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne na stronie kbf: bilety.
- Wszystkie szczegóły grudniowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się pod adresem: palacpotockich.krakow.pl.