Gideon Alorwoyie & Mantra Percussion – koncert finałowy Sacrum Profanum

Gideon Alorwoyie wraz ze swoim zespołem i amerykańska grupa Mantra Percussion zaprezentują swoją twórczość podczas finału tegorocznej edycji Sacrum Profanum, który odbędzie się 1 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Profesor, kapłan ghańskiego kultu i najwyższy wódz regionu, a także nauczyciel Steve’a Reicha już niebawem pojawi się na scenie Sacrum Profanum. „Na koniec festiwalu usłyszymy program pokazujący wpływ muzyki afrykańskiej na amerykański minimalizm. Do Krakowa zaprosiliśmy wirtuoza instrumentów perkusyjnych z Ghany, profesora muzyki na Uniwersytecie Północnego Teksasu, Gideona Alorwoyie’a – to dla nas prawdziwy zaszczyt gościć inspiratora tej wielkiej zmiany w muzyce współczesnej” – mówi kurator Festiwalu Krzysztof Pietraszewski. Alorwoyie wraz ze swym zespołem i amerykańską grupą Mantra Percussion specjalizującą się w muzyce współczesnej wystąpi 1 października na scenie Sacrum Profanum. Usłyszymy między innymi utwór Drumming Steve’a Reicha zaprezentowany w kontekście tradycyjnej muzyki z Afryki, którą był inspirowany.

Gideon Alorwoyie wraz ze swoim zespołem i amerykańską grupą Mantra Percussion przedstawią wypełniony minimalizmem afrykańsko-amerykański program, który opracowano na przypadające w ubiegłym roku 80. urodziny Steve’a Reicha. Całość nawiązuje do 1970 roku, kiedy w twórczości kompozytora nastąpił przełom: podczas pobytu w Ghanie Reich miał możliwość studiować u Alorwoyie’a, a także poznać miejscowe techniki i polirytmie, które następnie zaimplementował w swoich kompozycjach. Pierwszym nowym utworem skomponowanym po powrocie z Afryki był Drumming – i to właśnie tę kompozycję usłyszymy w rozszerzonej interpretacji, z wplecioną afrykańską muzyką tradycyjną. Koncert „Afrykańskie reperkusje” przybliży słuchaczom moment przejścia, w którym pod wpływem niedawno poznanej kultury Reich dokonał zmiany w swojej metodyce twórczej – jej wpływ sięga dziś daleko poza jego dorobek, a nawet amerykański minimalizm. Usłyszeć jego utwory wykonywane na oryginalnych afrykańskich instrumentach, z towarzyszeniem tamtejszego tańca i w kontekście tradycyjnej muzyki, to tak, jakby w końcu usłyszeć ją w jej własnym domu.

Sacrum Profanum – wejdź do strefy dyskomfortu!
Kraków, 26 września-1 października 2017

Więcej o festiwalu: 

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1610
Przejdź do treści