-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Gala inaugurująca sezon artystyczny 2023/24 w Operze Krakowskiej – relacja
Gala musi być galowa, i była… gala wcale nie musi być poważna i sztywna… i nie była. 14 października 2023 roku, na Gali w Operze krakowskiej było galowo a jednocześnie sympatycznie, ciepło (momentami nawet gorąco) i miło.
Artystami i zgromadzoną publicznością zawładnęły emocje i to te najbardziej pozytywne. Nad nastrojem wieczoru czuwał prowadzący, Krzysztof Korwin-Potrowski – człowiek orkiestra, tym razem w roli konferansjera, jednak to On właśnie dbał o (taki a nie inny) nastrój i klimat tego wieczoru.
Takie wydarzenia są skazane na sukces, chociaż znam przypadki kompletnej klapy, kiedy organizatorzy w ten sukces zbytnio uwierzyli. Tym razem wydarzenie odniosło WIELKI sukces. Mieliśmy do czynienia z kumulacją kunsztu artystycznego: orkiestry i chóru Opery Krakowskiej, solistów, udanego doboru repertuaru… i energii krakowskiej publiczności, która była katalizatorem brawurowego występu artystów. Czasem było trochę jak na koncercie rockowym, co w niczym nie naruszyło powagi miejsca i artystów – wręcz odwrotnie! Krakowska publicznośc, która czasem bywa dość powściągliwa, bardzo aktywnie i barwnie reagowała na występy, były owacje na stojąco i bisy.
Artyści, bez kostiumów, mając za sobą orkiestrę (której w czasie spektakli operowych zwykle nie widzą) a z drugiej publiczność, mogli całkowicie poświęcić się śpiewowi. Mogli też, nie mając obciążeń reżyserskich i inscenizacyjnych, do swoich interpretacji, dołożyć coś od siebie. I robili to, ku uciesze i podziwowi publiczności.
Tu chciałem dodać, że wszyscy soliści dali popis wokalnego kunsztu. To znani i uznani artyści, chociaż – odniosłem wrażenie, że bardzo dobrze im się w takiej atmosferze śpiewało, więc interpretacje były szczególnie piękne. Specyfika koncertu spowodowała, że mogli też, według swojego uznania zinterpretować występ aktorsko. I tu muszę wyróżnić Szymona Komasę, którego muzy oprócz wspaniałego głosu obdarzyły również talentem aktorskim i fantastyczną osobowością sceniczną.
W trakcie gali, na polskiej scenie operowej zadebiutowała Maritina Tampakopulos uznana przez włoski dziennik La Stampa „jednym z najciekawszych głosów operowych ostatnich lat”. Całkowicie zgadzam się z ta opinią, nieskazitelny wysoki sopran o wyjątkowej barwie zachwycił zebraną publiczność. Na szczególną uwagę zasługują bardzo emocjonalne i energetyczne interpretacje aktorskie wykonywanych dzieł. Artystka zagości w Operze Krakowskiej, co oznacza, że krakowscy melomani mogą liczyć na wyjątkowe doznania.
Usłyszeliśmy też kilka utworów z repertuaru operetkowego. Teatry operetkowe zniknęły z muzycznej mapy polski i według mojej wiedzy nie ma już sceny operetkowej w naszym kraju. Trochę mi przykro, tym bardziej, że moje pierwsze kontakty z muzyką i śpiewem to Operetka Śląska w Gliwicach. Operetka to fantastyczny repertuar, który teraz wykonywany jest głównie na scenach operowych. W operze Krakowskiej operetka zajmuje niepoślednie miejsce – za co chapeau bas.
Reasumując, gala inauguracyjna daje nadzieję na bardzo udany sezon artystyczny 2023/24 w Operze Krakowskiej.
Fotorelacja z gali, autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Sławka Natońskiego [do obejrzenia tutaj]. Postaramy się relacjonować wydarzenia w Operze Krakowskiej a jeśli się nam uda, również fotografować te barwne widowiska.
Poniżej sylwetki solistów, których mogliśmy usłyszeć i zobaczyć w trakcie gali.

Iwona Socha – edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jest finalistką i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych.
Regularnie występuje z wieloma krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi w kraju, w tym z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Sinfonią Iuventus. Współpracuje z wiodącymi ośrodkami operowymi i operetkowymi: Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Opera Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu, a także Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka w Warszawie.

Szymon Komasa – naukę muzyki rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na wiolonczeli. Instrument ten ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 roku rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w 2009 roku dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku w programie Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens.
Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wokalnych – operowych, m.in.: w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Veroniki Dunne w Dublinie w (2011), Międzynarodowym Konkursie im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014) oraz pieśniarskich, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009).

Jarosław Bielecki – ze śpiewem i muzyką związany od wczesnego dzieciństwa – od 9. roku życia występował z Zabrzańskim Chórem Chłopięcym „Pueri Cantores Silesienses”, w którym zdobywał pierwsze szlify wokalne, biorąc udział w licznych festiwalach oraz kursach.
W 2012 roku podjął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego prowadzonej przez ks. dr. hab. Zdzisława Madeja. Ukończył je, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w czerwcu 2017 roku. W czasie studiów brał udział w kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez Rannveig Braga oraz Mariusza Kwietnia. Jeszcze jako student występował w Krakowskiej Operze Kameralnej jako Bastien w „Bastien und Bastienne” W. A. Mozarta oraz Warszawskiej Operze Kameralnej jako Bojomir w „Zamku na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego. W tym czasie koncertował również z orkiestrami Filharmonii Krakowskiej oraz Filharmonii Częstochowskiej. Wiosną 2017 roku otrzymał nagrodę specjalną podczas Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków.

Adam Szerszeń – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Michaliny Growiec.
Od 2002 roku pracuje na Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1998 do 2002 roku był śpiewakiem zespołu Camerata Silesia. Od 2002 do 2005 roku był solistą Opery Śląskiej, następnie od 2003 do 2009 roku gościnnym solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, a od 2012 do 2015 solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 2004 roku jest także gościnnym solistą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, gdzie kreował pierwszoplanowe partie w siedmiu premierach i kilkudziesięciu spektaklach. W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Od września 2015 roku jest solistą Opery Krakowskiej.

Maritina Tampakopoulos – ukończyła z wyróżnieniem i pierwszą nagrodą Narodowe Konserwatorium w Grecji, Istituto Superiore di Studi Musicali oraz Juilliard School. Pierwsze szlify sztuki wokalnej zdobyła w Accademia Chigiana w Sienie, Wiener Staatsoper, Operze w Steinburgu, Julliard Opera oraz podczas Riva del Garda Festival.
Współpracowała z wieloma czołowymi dyrygentami, Yannickiem Nezetem Segguinem, Francesco Lenzillotim, Omerem Meierem Wellberem, Enrique Mazzolą, Carlo Rizzim, Ianem Koenigiem, Valerio Gallim i innymi. Jej wyjątkowy talent został doceniony podczas wielu międzynarodowych konkursów wokalnych i przyniósł artystce wiele nagród i wyróżnień.
Kreowała role w największych spektaklach operowych. Wśród krytyków muzycznych uważana jest za gwiazdę najwyższego formatu.

Dyrektor Opery Krakowskiej – prof. dr hab. Piotr Sułkowski – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Dyrygentury oraz Wychowania Muzycznego; od 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie; z-ca dyrektora Chóru Polskiego Radia (2008–2009); kierownik muzyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej (2009–2011); gościnny dyrygent Signature Symphony Orchestra (2008–2014) Tulsa, USA. Członek Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus.
Posiada wieloletnie doświadczenie operowe, zdobyte w czasie pracy dyrygenta, a następnie p.o. dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Wildwood Festival Opera AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym. Przygotował wiele premier operowych, w tym wiele prawykonań; m.in. w 2007 r. w ramach obchodów Roku Szymanowskiego dokonał prawykonania nieznanej operetki K. Szymanowskiego Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69. Zrealizowany przez P. Sułkowskiego w 2004 r. Gwałt na Lukrecji B. Brittena został uznany na Bydgoskim Festiwalu Operowym za najlepszy spektakl roku. W 2010 roku, w Pampelunie (Hiszpania), przygotował z Orquesta Sinfonica de Navarra premierę Carmen G.Bizeta oraz zrealizował międzynarodowy projekt operowy Fidelio- ofiarom holokaustu – L.v. Beethovena, uzyskując świetne recenzje m.in. w prestiżowym czasopismie Opera. Współpracował z Krakowską Operą Kameralną. W 2019 roku z Warszawską Operą Kameralną przygotował Wesele Figara W. A. Mozarta, z którym odbył tournée po Japonii.
// zdjęcia użyte w publikacji: Foto © Sławomir Natoński. All rights reserved. Biogramy artystów pochodzą ze źródeł Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego Opery Narodowej.
Po spektaklu zostałem zaatakowany paskudną odmianą grypy, co spowodowało, że musiałem spędzić kilka dni w łóżku. Dlatego też opóźnienie w publikacji tej relacji, za co bardzo przepraszam naszych czytelników.