Festiwal Muzyki Polskiej, Kraków, 12 lipca – 1 sierpnia 2025

12 lipca w Krakowie rozpocznie się 21. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Przed nami siedem koncertów z muzyką polską – od tej staropolskiej, aż po tę skomponowaną współcześnie. Instrumentem przewodnim tegorocznej edycji będą skrzypce. W programie m.in. muzyczne portrety kobiet, najpiękniejsza kameralistyka Karola Szymanowskiego, kompozycje na klarnet Karola Kurpińskiego i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, madrygały o lecie Marka Stachowskiego, Chopin w wersji na kwartet i orkiestrę oraz „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Wystąpią wybitni soliści: m.in. klarnecista Krzysztof Grzybowski, grający na skrzypcach Stradivariusa Janusz Wawrowski, jedna z najbardziej szanowanych pianistek naszych czasów – Elisabeth Leonskaja oraz gwiazda światowej wiolinistyki Miranda Liu. Towarzyszyć im będą najlepsze zespoły: Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Quatuor Sine Nomine i Messages Quartet, a za dyrygenckim pulpitem staną: Anu Tali, Marzena Diakun i František Macek. Festiwal potrwa do 1 sierpnia.

Klarnetowa inauguracja – 12 lipca, Sukiennice, godz. 20:00

Podczas inauguracji w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą estońskiej dyrygentki Anu Tali usłyszymy w większości kompozycje pochodzące z XIX stulecia. Należący do grona najwybitniejszych klarnecistów, wirtuoz klarnetu Krzysztof Grzybowski jednego wieczoru wykona aż dwa arcypopisowe koncerty klarnetowe. W pierwszej części będzie to Koncert na klarnet i orkiestrę B-dur Karola Kurpińskiego, należący do najbardziej popularnych utworów kompozytora. Prawykonanie dzieła odbyło się w lipcu 1823 roku w Paryżu. Do naszych czasów przetrwała jedynie pierwsza część koncertu. Na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyk Chopina, II i III część koncertu Kurpińskiego dokomponował Sebastian Gottschick. W drugiej części Krzysztof Grzybowski wykona skomponowany w 1847 roku Koncert na klarnet i orkiestrę As-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Utwór usłyszymy w orkiestracji Karola Respondka. W programie koncertu znalazły się również rzadko goszczące na koncertowych estradach kompozycje: Polonez z III aktu opery Hrabina (1860) Stanisława Moniuszki oraz Epitafium na śmierć Karola Szymanowskiego na orkiestrę smyczkową Tadeusza Szeligowskiego z 1937 roku.

Szymanowski kameralnie – 13 lipca, Aula Collegium Novum UJ, godz. 18:00

Najpiękniejsze kameralne utwory Karola Szymanowskiego zabrzmią w wykonaniu Wojciecha Koprowskiego – skrzypce i Grzegorza Skrobińskiego – fortepian. Duet zaprezentuje m.in. cykl trzech poematów na skrzypce i fortepian, czyli inspirowane mitologią grecką słynne Mity op. 30 Karola z Atmy, w skład których wchodzą Źródło Aretuzy, Narcyz oraz Driady i Pan. Usłyszymy także słynną Pieśń Roksany z opery Król Roger w transkrypcji na skrzypce i fortepian autorstwa zaprzyjaźnionego z Szymanowskim Pawła Kochańskiego.

Portrety kobiet – 17 lipca, Aula Collegium Novum UJ, godz. 19:00

W całości wybitnym kobietom-kompozytorkom poświęcony będzie recital słynnego wirtuoza skrzypiec Janusza Wawrowskiego, któremu towarzyszyć będzie przy fortepianie Anna Fedorova. Grający na skrzypcach Stradivariusa (z 1685 roku) artysta zaprezentuje kompozycje Grażyny Bacewicz, Clary Schumann i Mel Bonis, francuskiej kompozytorki tworzącej na przełomie XIX i XX wieku.

Elisabeth Leonskaja – 18 lipca, Filharmonia Krakowska, godz. 19:00

Jedna z najbardziej szanowanych pianistek naszych czasów, Elisabeth Leonskaja wystąpi w Krakowie z interpretacją aż dwóch koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusza Mozarta. Leonskaja wykona 22 Koncert fortepianowy Es-dur oraz 24 Koncert fortepianowy c-moll. Urodzona w Tbilisi artystka już w czasie studiów w konserwatorium moskiewskim zdobywała nagrody na najważniejszych konkursach pianistycznych na świecie, w tym I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. George’a Enescu w Bukareszcie, nagrody w Konkursie Marguerite Long-Jacques Thibaud oraz Nagrodę Królowej Elżbiety Belgijskiej. Na jej rozwój muzyczny decydujący wpływ miała współpraca i przyjaźń ze Światosławem Richterem. Od 1978 roku mieszka w Wiedniu. Od tego czasu występowała z najlepszymi orkiestrami świata i współpracowała z wieloma znanymi dyrygentami. W 2020 roku otrzymała International Classical Music (ICMA) Lifetime Achievement Award. Pianistce towarzyszyć będzie Sinfonietta Cracovia pod batutą Marzeny Diakun, jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich dyrygentek.

Chopin na fortepian i kwartet – 19 lipca, Aula Collegium Novum UJ, godz. 19:00

II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina zabrzmi na Festiwalu tym razem w wersji na fortepian i kwartet smyczkowy. Koncert wykona urodzona w Genewie znakomita szwajcarska pianistka Sylviane Deferne, której towarzyszyć będzie założony w Lozannie kwartet smyczkowy Quatour Sine Nomine. W programie znalazł się również Kwartet smyczkowy nr 1 polsko-szwajcarskiego kompozytora Konstantego Régameya, zmarłego w 1982 roku w Lozannie.

Wokół letnich madrygałów M. Stachowskiego – 27 lipca, Aula Collegium Novum UJ, godz. 18:00

Zmarły w 2004 roku wybitny polski kompozytor, wychowanek Krzysztofa Pendereckiego, profesor i wieloletni rektor Akademii Muzycznej w Krakowie jest autorem cyklu Madrigali dell’estate, czyli madrygałów o lecie do tekstów Gabriela d’Annunzia. Kompozycja powstała w 1984 roku na zamówienie Incontro Internazionale di Musica Contemporanea w Pontino. Madrygały usłyszymy w wykonaniu Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej – sopran, której towarzyszyć będzie Messages Quartet oraz Dominika Grzybacz – fortepian.

FINAŁ: Miranda Liu gra Młynarskiego – 1 sierpnia, Filharmonia Krakowska, godz. 19:00

Na zakończenie Festiwalu w Filharmonii Krakowskiej wystąpi gwiazda światowej wiolinistyki, Miranda Liu. Urodzona w Kalifornii artystka należy do najbardziej ekscytujących skrzypaczek młodego pokolenia. Grająca na skrzypcach Amatiego, Miranda Liu wykona skomponowany ok. 1897 roku I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11 Emila Młynarskiego. Dzieło polskiego skrzypka i kompozytora zabrzmi po raz pierwszy w nowym opracowaniu przygotowanym przez PWM specjalnie dla Festiwalu. W programie również Scherzo b-moll, op. 31 Fryderyka Chopina, ale w nietypowej wersji na orkiestrę, której autorem jest Krzysztof Respondek oraz Symfonia h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Trzyczęściowa kompozycja powstawała w latach 1903-07, z okazji obchodów 40-lecia Powstania Styczniowego. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi czeski dyrygent František Macek.

Szczegółowe informacje na stronie www.fmp.org.pl | bilety do nabycia w sklepie internetowym: https://smp.sumupstore.com/

Źródło informacji: materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1615
Przejdź do treści