EUROPA SUITE – koncert w Filharmonii Krakowskiej, relacja

6 marca 2023 w sali Filharmonii Krakowskiej usłyszeliśmy EUROPA SUITE – muzyczne przesłanie o kulturowej bliskości i solidarności z narodem ukraińskim, walczącym w obronie własnej tożsamości i więzi z innymi narodami naszego kontynentu. Suitę na głos – Camilla Lopez, flet – Vanni Montanari, skrzypce – Roberto Noferini, gitarę – Donato D’Antonio , elektronikę i fortepian – Matteo Ramon Arevalos.

Barbarzyńcy najechali naszych sąsiadów, za naszą granicą toczy się brutalna wojna. Wszyscy cywilizowani ludzie pomagają narodowi ukraińskiemu – tak jak potrafią. Artyści, obdarzeni szczególną wrażliwością, również włączają się do tego. Cykl koncertów EUROPA SUITE jest właśnie taką „artystyczną pomocą”. Wydarzenia odbędą się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Rydze. Organizatorem jest Włoski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie, Ambasadą Włoch w Rydze oraz Fundacją ATER.

Cały dochód z koncertu zostanie przekazany krakowskiej Fundacji Dobro Zawsze Wraca wspierającej ukraińskich uchodźców w Polsce oraz wysyłającej pomoc humanitarną do Ukrainy. Organizatorzy podkreślają ogromny wkład w to wydarzenie i składają serdeczne podziękowania Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.

A teraz kilka słów o samym koncercie. To muzyka wielkiego wymiaru, wystarczy popatrzeć na notki o wykonawcach. To muzyka współczesna, która jest trudna w odbiorze. Stylistyki tego koncertu nie da się zaszufladkować – co jest wielkim komplementem dla jego twórców. Dzisiaj, dzięki internetowi, serwisom streamingowych, mamy dostęp do „muzyki całego świata”, co daje nieograniczoną możliwość słuchania i jednocześnie klasyfikowania muzyki. Suita EUROPA była bardzo dynamiczna, z „epickim (dziś słowo to jest nadużywane, ale w tym przypadku wydaje się trafne).

Nie mam wykształcenia muzycznego czy muzykologicznego, co nie pozwala mi na dokonywanie krytycznych ocen muzyki. Ale … jako z lekka oświecony dyletant muzyczny, wyrobiłem sobie prywatny i pewnie bardzo subiektywny sposób oceny. Jego podstawą jest wpływ na moje emocje. A ta właśnie muzyka, należała do do tych – która zmusza odbiorcę do uważnego słuchania. Jej odbiorca nie może pozwolić sobie na chwilę nieuwagi. To nie jest muzyka tła – tej muzyki trzeba uważnie słuchać. Ja słuchałem i bardzo mi się podobała, ale każdy rodzaj sztuki ma to do siebie, że jest pochodną dzieła i wrażliwości odbiorcy.

Słuchacze podziwiali wirtuozerię muzyków. Dla mnie specjalne znaczenia miały partie wokalne w wykonaniu Camilli Lopez. Myślę, że dzieło to od strony wokalnej było bardzo trudne. Ale jest jeszcze coś, głos, ruch sceniczny i zachowanie na scenie wokalistki, cechowało niezwykłe ciepło i pozytywne energia. I właśnie uczucie pozytywnych emocji, było czymś co pozostało po tym koncercie, płynęły ze sceny jak i z widowni. Myślę, że takich wydarzeń będzie jeszcze wiele, chociaż wszyscy bardzo chcemy – aby znikły powody dla których ten koncert się odbywał.

Wystąpili:

Camilla Lopez – wokal, aktorka, ukończyła Wenecką Akademię Teatralną. Jako piosenkarka może pochwalić się współpracą przy bardzo ciekawych projektach, ostatnio w Teleion – Fragmenty muzyki starożytnej Grecji.

Vanni Montanari – flet, profesor Akademii Muzycznej w Rawennie, aktywny wykonawca koncertowy współczesnej muzyki klasycznej.

Roberto Noferini – jeden z najważniejszych włoskich skrzypków, niedawno wydał dla wytwórni Tactus płytę z utworami N. Paganiniego.

Donato D’Antonio – gitara, międzynarodowy artysta koncertowy i dyrektor Szkoły Muzycznej “Giuseppe Sarti” w Faenza.

Matteo Ramon Arevalos – fortepian

Poniżej, krótki komentarz przedstawicielek organizatorów wydarzenia.

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 551
Skip to content