Dotknij wiatru, dotknij wody

Niezwykła adaptacja powieści Amosa Oza „Dotknij wiatru, dotknij wody” dokonana przez Karolinę KIRSZ. Wielkie Jej za to podziękowania bo dokonała rzeczy niebywale trudnej przerzucając długą i skomplikowaną opowieść o zawikłanych losach żydowskiego intelektualisty na sztukę zapierającą dech w piersiach swoim tempem i zawirowaniami, zagraną na scenie Teatru żydowskiego w Warszawie…
Ascetyczna scena i kostiumy, niemal brak scenografii, sprawiły ze cała opowieść opierała się wyłącznie na świetnej i wirtuozerskiej grze 5-tki doborowych aktorów: Ernestyny Winnickiej, Sylwii Najah, Piotra Chomika, Piotra Siereckiego i Andrzeja Blumenfelda.
Mój prywatny Oscar teatralny. Obowiązkowo należy zobaczyć.

Data premiery: 07.05.2014

Reżyseria: Karolina Kirsz
Przekład: Danuta Sękalska
Scenografia: Anna Skupień
Kostiumy: Anna Skupień
Adaptacja: Karolina Kirsz
Kompozycja motywu przewodniego: Marcin Adamczyk

OBSADA:

Andrzej Blumenfeld
Piotr Chomik
Sylwia Najah
Piotr Sierecki
Ernestyna Winnicka

więcej informacji o spektaklu


Amos Oz, (ur. 4 maja 1939 w Jerozolimie jako Amos Klausner) – izraelski pisarz, eseista i publicysta piszący w języku hebrajskim. Współzałożyciel organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz). Jest również wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szewie.Rodzice Amosa Oza, Arie Klausner i Fania Mussman, wyemigrowali z Odessy i Równego do Palestyny w latach 30. Osiedlili się w Jerozolimie i w tym mieście urodził się pisarz.
Oz dorastał w kibucu Hulda i tam ukończył szkołę średnią. Odbył służbę wojskową, następnie studiował historię literatury i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Po skończeniu nauki wrócił do kibucu, gdzie mieszkał przez następne 20 lat, pracując jako rolnik oraz nauczyciel. Kibuc opuścił w 1986 i osiedlił się w mieście Arad. Brał udział w arabsko-iraelskich wojnach: sześciodniowej (w walkach na półwyspie Synaj) i w wojnie Jom Kipur (w walkach na Wzgórzach Golan). Debiutował tomem opowiadań Tam, gdzie wyją szakale w 1965, w następnym roku ukazała się jego pierwsza powieść. Następne jego utwory (powieści, zbiory opowiadań, ale także eseje literackie oraz polityczne, w których Oz wzywa do kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami) są publikowane regularnie, w dwu-trzyletnich odstępach. Do najważniejszych jego książek, wydanych także w Polsce (często jednak tłumaczonych w oparciu o angielski przekład) należą Mój Michał (1968), Czarna skrzynka (1987) i Fima (1991). Amos Oz jest uważany za najwybitniejszego żyjącego pisarza izraelskiego. Od kilku lat wymieniany jest jako jeden z głównych faworytów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. 20 marca 2013 Amos Oz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Anna Janicka
Anna Janicka

Miłośniczka muzyki [może z wyjątkiem kapel podwórkowych] tańca i innych sztuk pięknych. Jej specjalność to muzyka klasyczna, opera, musical. W wolnych chwilach słucha też muzyki z lat 50-tych, Ravi Shankara, Craiga Pruess i muzyki wschodu.

Artykuły: 12
Przejdź do treści