-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Cracovia Danza „Taneczny świat Chopina” w teatrze Variete!
Już w poniedziałek, 19 września, o godz. 19.30, na scenie teatru Variete (Kraków, ul. Grzegórzecka 71), wystawiony zostanie Taneczny świat Chopina, spektakl Baletu Cracovia Danza od wielu lat prezentowany z wielkimi sukcesami w Polsce i zagranicą. W kilka dni później, we wtorek, 27 września, także o godz. 19.30 Cracovia Danza zaprezentuje opowieść o legendarnej Polsce ujętej w widowisku Alla Polacca. Oba przedstawienia będące hitami wyjazdowymi krakowskiego zespołu prezentowane są w Roku Jubileuszowym Cracovia Danza w ramach cyklu „Cracovia Danza: dla tańca”.
Taneczny świat Chopina powstał z okazji obchodów 200-lecia urodzin kompozytora. Właśnie w Roku Chopinowskim przedstawienie było pokazywane kilkadziesiąt razy w całej Europie, m.in. w Mińsku, Wilnie, Lipsku, Salzburgu i Aix-An-Provance. Spektakl w choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego, ukazuje bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Chopina. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor był wyśmienitym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach. Pierwsza część przedstawienia ukazuje właśnie tą salonową rzeczywistość, w której na balach i przyjęciach królowały modne w Warszawie, Wiedniu i Paryżu eleganckie anglezy i lansjery, zabawne kadryle i wirujące, czarowne walce. Druga natomiast zwraca się w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co stanowiło inspirację jego twórczości do końca życia na obczyźnie – muzyki polskiej wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Na scenie zobaczymy tańce, z których mazurki Chopina się rodziły – mające ludowe korzenie kujawiaki i oberki, a także szlacheckiego mazura i poloneza. Kompozytor nie ma swojego odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.
Spektakl Alla Polacca opowiada natomiast o staropolskiej tradycji, czyli o tym, z czego wyrasta polska kultura, i co wciąż kształtuje polską tożsamość. Przedstawienie w inscenizacji Romany Agnel ukazuje piękno staropolskiej kultury, która od setek lat zachwyca i inspiruje największych twórców europejskich. Poprzez formy tańców od XVII do XIX wieku przedstawienie ukazuje dawną polską obyczajowość, zarówno tę szlachecką jak i ludową, a także ich wzajemne wpływy i inspiracje. Polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak, czyli pięć polskich tańców narodowych tańczone były w wiejskich chatach, szlacheckich dworach, a także na scenach i salonach całej Europy. Dlatego właśnie oberek, mazur czy kujawiak pojawiają się w różnych formach, w obydwu częściach przedstawienia: W szlacheckim dworku i Na ludowo. Obok tańców narodowych w spektaklu pokazane są też inne formy, jak wesoły, uroczysty, bergamoszka czy polka. Alla Polacca poza układami choreograficznymi przedstawia również najróżniejsze staropolskie zabawy, zwyczaje, rytuały, a nawet legendy, w tym m.in. o Panu Twardowskim.
Bilety na spektakle w teatrze Variete w cenie 40 i 30 zł dostępne w kasie teatru, lub przez stronę internetową: www.teatrvariete.pl
[ct_spacer height=”15″]