UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Chór Polskiego Radia dwukrotnie wystąpi w największych salach koncertowych Hiszpanii

W 2023 roku Chór Polskiego Radia świętuje 75 lecie powstania. Jubileuszowe koncerty odbędą się w kraju i za granicą. W kwietniu 2023 na zaproszenie Fundacion Orquesta y Coro Comunidad de Madrid, Chór Polskiego Radia dwukrotnie wystąpi w największych salach koncertowych Hiszpanii.

Podczas wydarzeń zabrzmi utwór Krzysztofa PendereckiegoPasja wg. św. Łukasza, która jest religijną kompozycją zawierającą charakterystyczne elementy twórcze awangardowego kompozytora. Penderecki pozostawał pod silnym wpływem Pasji Bacha, któremu oddaje hołd używając motywu B-A-C-H w całej kompozycji. “Pasja” nie tylko przedstawia cierpienie i śmierć Chrystusa, ale ma być także wyrazem tragedii II wojny światowej. Krzysztof Penderecki, podobnie jak Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar bardzo często współpracowali z Chórem Polskiego Radia podkreślając duże znaczenie Zespołu na polskiej scenie muzycznej.

Orkiestra z Madrytu zaprosiła do wykonania partii solowych Pasji wg św. Łukasza Olgę Pasiecznik, Mikołaja Godlewskiego, Łukasza Jakobskiego oraz Krzysztofa Gosztyłę, natomiast partie chóralne zostaną wykonane przez: Chór Polskiego Radia prowadzony przez Marię Piotrowską-Bogalecką, Chór Coro Cominidad de Madrid, który przygotował do koncertu Josep Vila I Casanas, oraz chór Jovenes Cantoras de la Jorcam, który prowadzi Ana Gonzalez. Dyrygentem koncertu będzie Marzena Diakun.

Wybitny repertuar i międzynarodowa obsada znamienitych artystów, gwarantują, że będzie to niezwykłe wydarzenie artystyczne. A to dopiero początek jubileuszowych koncertów 75 lecia Chóru Polskiego Radia.

Koncerty w Hiszpanii:

4 kwietnia 2023, godzina 19:30, Narodowe Audytorium Muzyczne w Madrycie – Krzysztof Penderecki Pasja wg. św. Łukasza
6 kwietnia 2023, godzina 20:00, Audytorium Teatru José Luis Perales w Cuenca – Krzysztof Penderecki Pasja wg. św. Łukasza

Chór Polskiego Radia

Założony w 1948 roku Chór Polskiego Radia od ponad 70 lat wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. To zespół czerpiący z bogatej historii muzyki chóralnej, ale też nieustannie poszukujący – sięgając do tradycji różnorodnych stylów i epok, w twórczy i nowoczesny sposób konfrontuje je z własną wizją artystycznego języka. Udziałem chóru są zatem zarówno wykonania badające relacje pomiędzy dźwiękiem, ciałem i przestrzenią (parateatralne „Lemelki” z muzyką Piotra Tabakiernika do tekstów Stanisława Lema) jak i tradycyjne pieśni Moniuszki („Sonety krymskie”). Nieobce są mu także muzyczne spotkania ze światem jazzu.

Szczególnie istotnym obszarem działalności chóru jest muzyka polska XX wieku – ma on na swoim koncie prawykonania dzieł najbardziej znaczących współczesnych kompozytorów, między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, a także współpracę z twórcami polskiej muzyki najnowszej, wśród których w ostatnich latach znaleźli się m.in.: Agata Zubel, Aleksander Kościów, Paweł Łukaszewski, Andrzej Kwieciński, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksander Nowak i Paweł Mykietyn.

Zespół bierze udział w licznych festiwalach w kraju, jak również za granicą, występując m.in. podczas takich wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Sacrum Profanum, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Schleswig Holstein Musik Festival, Rossini Opera Festival, Festiwal Muzyki Współczesnej w Huddersfield oraz Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu.

Chór Polskiego Radia współpracuje regularnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Maria Piotrowska-Bogalecka.


Koncerty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków miasta Krakowa

ORGANIZATORZY: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, Culture.pl (www.pendereckisgarden.pl), Miasto Kraków, Instytut Polski w Madrycie, ORCAM Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid

PATRONAT MEDIALNY: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, Muzyczny-Kraków.eu

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania kulturą polską na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodowy dialog kulturalny zgodnie z celami i założeniami polskiej polityki zagranicznej.

Instytut realizował projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Do tej pory instytut zaprezentował 38 programów strategicznych, które obejrzało 60 milionów widzów. AMI jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Flagowa marka Instytutu CULTURE.PL – aktualny serwis informacyjny poświęcony najciekawszym wydarzeniom i zjawiskom związanym z polską kulturą – oferuje artykuły i aktualności w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1447
Skip to content