Baksztag

Zespół został oficjalnie założony w sierpniu 2011 roku. Idea projektu wykiełkowała jednak już wcześniej. Wszystko zaczęło się od kompilacji z szantami, przyniesionej do pracy przez Kujawa. Rzeźnik, który również pracował w tej firmie, złapał bakcyla na pieśni morza, i po pewnym czasie zaaranżował kilka utworów. Efekt pracy okazał się niezwykle interesujący. Na tyle interesujący, by jednoosobową zabawę z muzyką przekuć w projekt muzyczny. Za nazwę obrano termin określający element olinowania masztu na okręcie oraz jeden z rodzajów wiatru na morzu.
Skład został powołany błyskawicznie: Kujaw (który grał już Rzeźnikiem w jednym projekcie) objął posadę gitarzysty, oraz stworzył logo zespołu. Drugim gitarzystą został Wereszcz, z którym Rzeźnik poznał się za sprawą innego projektu muzycznego, zaś „głosem” Baksztagu został Blacha, knajpiany kumpel Kujawa i Rzeźnika. Powierzono mu także pozycję basisty. Rzeźnik zasiadł za perkusją.
Prace nad opracowywaniem materiału szły pełną parą. Narodził się także pomysł występów w kostiumach piratów, by nawiązać do tematyki marynistycznej nie tylko poprzez muzykę, ale i image.
Początkowo, muzycy spotykali się w mieszkaniach, aż w końcu udało się znaleźć własną „przystań”, bez ograniczeń czasowych.

10 listopada 2011r., Baksztag zagrał swój debiutancki koncert w klubie „SportsPub” w Krakowie. Występ został przyjęty bardzo pozytywnie.

Na początku 2012 roku, Blacha opuścił Baksztag. W związku z tym w składzie zaszły radykalne zmiany. Na karaoke w jednym z pubów, Rzeźnik poznał utalentowane dziewczę pełne zapału. Takim sposobem, Baksztag odzyskał głos – do załogi dołączyła Magda. Problem pozostał z perkusją, gdyż Rzeźnik pragnął przejść na swój ukochany bas. Na szczęście niedługo potem, drogi Baksztagu skrzyżowały się z Kubą, pałkerem z Katowic. Chemia między starymi i nowymi członkami załogi rozwinęła się natychmiastowo.

Dzięki tym zmianom nasz poziom znacząco wzrósł i szybko nadrobiliśmy zaległości. W niecały miesiąc od skompletowania składu, ponownie stanęliśmy na scenie.

Na początku sierpnia, zespół opuścił Rzeźnik. Jego miejsce zajął Diakon, który zgłosił się poprzez ogłoszenie w internecie.
Zespół powoli odchodzi od grania coverów, na rzecz utworów autorskich, pisanych obecnie przez Kujawa i Wereszcza. Tym samym, Baksztag nabiera nowego, jeszcze bardziej pirackiego charakteru.
Niestety z końcem roku 2012, Wereszcz, postanowił opuścić szeregi Baksztagu. Odejście gitarzysty, połączyło się także z problemami z miejscem do prób. Nową salkę udało się znaleźć szybko, jednakże poszukiwania gitarzysty trwały długo. Zakończone zostały pod koniec maja 2013, kiedy to do zespołu dołączył Piotr Martuś. Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się pomysł, by wzbogacić brzmienie Baksztagu o instrument smyczkowy. W efekcie skład zespołu poszerzył się o altowiolistkę – Zuzę Kiełbasińską. W listopadzie, zaszły zmiany na stanowisku drugiego gitarzysty. Piotrka, który odszedł ze względu na zobowiązania wobec macierzystego projektu, zastąpił Dariusz Dąbek.

12 maja 2014 roku, Baksztag wydał debiutancki album EP, zatytułowany „Better Fate”.

Zespół wystąpi w koncercie „III Piracka Impreza” w krakowskim klubie Lizard King 29 maja 2014 roku o godzinie 19.30 (Muzyczny Kraków jest patronem medialnym tego wydarzenia)

źródło informacji:
profil zespołu na Facebook | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 558
Przejdź do treści