-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
Agata Zubel z Sinfoniettą Cracovią eksplorują muzykę Gustava i Almy Mahlerów
W jednym ze swoich najnowszych projektów Agata Zubel z rozmysłem zestawia twórczość wielkiego mistrza, Gustava Mahlera oraz jego żony, a jednocześnie niezwykle utalentowanej i niedocenianej kompozytorki, Almy. Efektów tej konfrontacji doświadczymy wkrótce w Krakowie, a będzie to kolejna odsłona najbardziej śmiałego i odkrywczego cyklu koncertów Sinfonietty Cracovii – Sinfonietta Nova.
Agata Zubel to artystka wymykająca się podziałom. Spełnia się zarówno jako kompozytorka, jak i wokalistka. Jej głos o nietypowej skali znany jest w całej Europie i poza nią (ma na koncie m. in. koncerty w Carnegie Hall czy Konzerthaus w Wiedniu), a interpretacje wnoszą niezwykły pierwiastek eksperymentu do każdego projektu artystycznego, w którym Agata Zubel bierze udział. Tym razem wystąpi z Sinfoniettą Cracovią, czyli jedną z wiodących orkiestra kameralnych w Polsce, specjalizująca się w wyrazistym brzmieniu smyczkowym. Aranżacje, przygotowane przez Agatę Zubel oraz Ernsta Kovacica (występującego w koncercie także w roli dyrygenta) to nowa wersja czterech zbiorów pieśni z przełomu XIX i XX wieku, oparta właśnie na smyczkowym brzmieniu oraz pozwalająca na nowo usłyszeć klasykę oraz zastanowić się nad pozycją kobiety-kompozytorki i mężczyzny-kompozytora ponad sto lat temu.
W repertuarze pieśni Gustava Mahlera zabrzmią utwory z cyklu Pieśni wędrującego czeladnika (Lieder eines fahrenden Gesellen) oraz Pieśni do słów Rückerta (Rückert-Lieder) – opracowane przez Ernsta Kovacica. Z kolei dwa zbiory kompozycji Almy, które opracowała Agata Zubel, to Fünf Lieder oraz Vier Lieder.
Sama artystka tak opisuje projekt: „Dzieliło ich prawie pokolenie. 19 lat młodsza od Gustava jego żona Alma była niezwykle utalentowaną kompozytorką. Wielka szkoda, że zostawiła po sobie tak niewielką liczbę dzieł. Podobnie jak Gustaw upodobała sobie gatunek pieśni. Ale tutaj także wiele ich dzieli – od wyboru tekstów, do których pisali, przez język harmoniczny. Ta konfrontacja jest więc artystycznie ciekawa, a jednocześnie bardzo obiektywna. Dwa cykle / 9 pieśni Almy i dwa cykle / 9 pieśni Gustava. 50:50. To podróż przez emocjonujące światy, wymykającą się porównaniom”.
Koncerty w najmłodszym cyklu Sinfonietty Cracovii – Sinfonietta Nova – mają być magnesem dla tego, co we współczesnej muzyce najciekawsze i najbardziej ekscytujące. Partnerem koncertu jest Teatr Łaźnia Nowa. Postindustrialna przestrzeń tego teatru co kilka miesięcy wypełnia się muzyką młodych kompozytorów i nowymi brzmieniami. To cykl, który poszerza horyzonty muzyczne krakowskich słuchaczy, zapraszając do wciąż nieodkrytego świata muzyki współczesnej. Do tej pory odbyły się już koncerty Sinfonietty Cracovii z Adamem Bałdychem oraz zespołem Kroke. Koncert „Mahlerowie” to kolejna, trzecia już odsłona cyklu Sinfonietta Nova.