Festiwal Muzyki Polskiej, Kraków 2025 – konferencja prasowa

10 lipca 2025 roku w Pałacu Potockich odbyła się konferencja prasowa przed Festiwalem Muzyki Polskiej w Krakowie. Udział wzięli: Paweł Orski – dyrektor festiwalu, Anu Tali – dyrygentka, która poprowadzi koncert inauguracyjny, Krzysztof Grzybowski – klarnecista, oraz Paweł Szczepanik, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Paweł Szczepanik, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury potwierdził, że ten festiwal jest szczególnie bliski miastu i może liczyć na wsparcie, finansowe również. Ostatni fragment wypowiedzi bardzo spodobał się dyrektorowi Pawłowi Orskiemu, tym bardziej, że nastąpiło to w świetle jupiterów i w obecności kamer i mikrofonów krakowskich mediów.

Paweł Orski, dyrektor festiwalu, opowiadał o organizacji festiwalu. O instytucjach, dzięki którym festiwal może funkcjonować i oczekiwaniu na otwarcie Centrum Muzyki w Krakowie. Festiwal Muzyki Polskiej to bardzo zróżnicowany repertuar i różni wykonawcy, organizatorzy starają się zawsze zapraszać artystów z zagranicy. To już 21 edycja… i trzeba się porządnie nagimnastykować – aby repertuar się nie powtarzał.

Anu Tali – estońska dyrygentka, występująca z Sinfoniettą Cracovią. Opowiedziała o programie który będzie wykonywała, odkrywaniu muzyki i związkach muzyki estońskiej z muzyką polską i Jej związkach z Polską.

Krzysztof Grzybowski, należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów. Jako jedyny Polak ukończył studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer w Musikhochschule Lübeck. Po studiach mistrzowskich kontynuował studia kameralne pod kierunkiem prof. Wolfganga Meyera oraz prof. Eduarda Brunnera (Hochschule für Musik Karlsruhe). Absolwent UMFC Wydział w Białymstoku w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego.

Na festiwalu występuje już po raz czwarty, w trakcie koncertu otwarcia, jednego wieczoru wykona aż dwa arcypopisowe koncerty klarnetowe. W pierwszej części będzie to Koncert na klarnet i orkiestrę B-dur Karola Kurpińskiego, należący do najbardziej popularnych utworów kompozytora. Prawykonanie dzieła odbyło się w lipcu 1823 roku w Paryżu. Do naszych czasów przetrwała jedynie pierwsza część koncertu. Na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyk Chopina, II i III część koncertu Kurpińskiego dokomponował Sebastian Gottschick. W drugiej części Krzysztof Grzybowski wykona skomponowany w 1847 roku Koncert na klarnet i orkiestrę As-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Utwór w orkiestracji Karola Respondka. Artysta pięknie opowiadał o odkrywaniu i rekonstruowaniu muzyki.

Więcej informacji, program i bilety

Festiwal muzyki Polskiej – to festiwal renomowany. W mojej opinii to festiwal dla koneserów, co roku prezentuje perełki polskiej muzyki z różnych epok. To jeden z festiwali, który tworzą ludzie a nie kombinaty do produkcji festiwali – przez co nie jest „produktem” tylko wydarzeniem artystycznym. Wydarzenie ma niezbyt liczną, ale bardzo wierną publiczność. Każdy człowiek ma koncerty, które pamięta się przez całe życie. To nie frazes, w moim przypadku jest ich zaledwie kilka, jeden z nich Pol­skie Re­qu­iem Krzysztofa Pendereckiego, wykonane przez Chór i Or­kie­strę Fil­har­mo­nii im. K. Szy­ma­now­skie­go w Kra­ko­wie w 2018 roku. Koncert odbył się Ko­ściele św. Ka­ta­rzy­ny w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej w 2018 roku. Ponieważ płynnie przechodzę ze Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej Omnia Beneficia do Festiwalu Muzyki Polskiej, chciałbym przypomnieć szanownym organizatorom o polskiej muzyce dawnej. Należę do grupy fanów tego festiwalu, jednak jego wakacyjny termin czasami powoduje, że jestem na nim nieobecny – w tym roku, postaram się poprawić.

Jak widać na załączonych obrazkach, dziennikarze krakowskich mediów pracowali ciężko.

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 565
Przejdź do treści