-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Giuseppe Verdi „Aida” – Opera Krakowska
Opera Krakowska zaprasza na premierę opery Giuseppe Verdiego Aida, która odbędzie się 14 marca 2025 o godz. 18:30 na Dużej Scenie przy ul. Lubicz 48 w Krakowie. Wśród wykonawców Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Krakowskiej oraz gościnni soliści m.in. Ewa Płonka, Olesya Petrova, Giorgi Sturua, Rafał Siwek, Oksana Nosatova, Natalia Rubiś, Monika Ledzion-Porczyńska, Olga Maroszek, Mikołaj Zalasiński oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Aida Giuseppe Verdiego to czteroaktowa opera skomponowana do libretta Antoniego Ghislanzoniego. Opowieść o tytułowej etiopskiej księżniczce od samego początku była entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność, zaś kolejne premiery na światowych scenach sprawiły, że stała się jednym z filarów operowego repertuaru. Aida łączy w sobie potęgę muzyki Verdiego z uniwersalnym przesłaniem o miłości i przeznaczeniu.
Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Egipcie – w czasie wojen z Etiopią. Spektakl przedstawia losy Aidy – porwanej i osadzonej jako niewolnica na dworze faraona. Zakochana w młodym, egipskim dowódcy wojskowym Radamesie jest rozdarta pomiędzy miłością do ukochanego a lojalnością wobec swego ojca króla Amonasro oraz ojczyzny. Sytuację kochanków dodatkowo komplikuje zazdrość Amneris, córki faraona, darzącej Radamesa uczuciem i wykorzystującej swoją pozycję do manipulowania innymi i wpływania na bieg wydarzeń.
Dzieło Verdiego cechuje monumentalizm oraz połączenie pierwotnej siły z ponadczasową elegancją. To opowieść o dokonywaniu wyborów, które kształtują ludzkie życie, o cenie wolności oraz sile miłości, która jest zdolna przekraczać granice czasu i przestrzeni, ale i prowadzić do tragicznego finału.
Najnowsza produkcja Opery Krakowskiej jest dziełem twórców o ugruntowanej pozycji na polskiej i światowej scenie operowej. Reżyserem, twórcą choreografii oraz reżyserem oświetlenia jest urodzony w Mediolanie Giorgio Madia – wybitny choreograf i reżyser teatralny, który swoją podróż artystyczną rozpoczął w szkole baletowej Teatro alla Scala. Zdobywca prestiżowych nagród m. in. Złotej Maski czy Premio Anita Bucchi. Od 2005 roku pracuje jako niezależny choreograf i reżyser łącząc w swojej twórczości kreatywność, precyzję i doskonałość teatralną.
Madia tak charakteryzuje swoją koncepcję dzieła Verdiego:
„Kiedy reżyser podchodzi do interpretacji tego dzieła, musi – lub powinien – wziąć pod uwagę uniwersalną zbiorową wyobraźnię i oczekiwania publiczności. Celem nie powinno być jednak po prostu spełnienie tych oczekiwań, a ich przekroczenie. Libretto nie precyzuje dokładnego okresu w szerszym zakresie historii starożytnego Egiptu. Ta niejednoznaczność dała mi swobodę czerpania inspiracji ze wszystkich zachowanych dzieł sztuki z tamtej epoki. W sposób szczególny ujęły mnie bazaltowe kamienne posągi – dzieła sztuki, które „przetrwały” nie tylko jako relikwie, ale jako wyraziste, trwałe formy ekspresji życia. Posągi te są zarówno proste, a jednocześnie cenne i majestatyczne, gładkie jak woda, a przy tym solidnie ugruntowane. Co najważniejsze, ucieleśniają uniwersalne tematy Aidy – zakazaną miłość i poświęcenie.”
Kierownictwo muzyczne obejmie Marcin Nałęcz-Niesiołowski – pochodzący z Gdyni, dyrygent i profesor sztuki, od 2022 Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. Za zasługi twórcze został m. in wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2004), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2006) czy Fryderykami za albumy z Koncertem fortepianowym i Fantazją polską Ignacego Jana Paderewskiego (2012) oraz Symphony of Providence Pawła Łukaszewskiego (2016).
- Spektakl Aida został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.
Kolejne spektakle: 15, 16, 20, 21, 22, 23 marca 2025 roku.
Szczegóły dotyczące spektaklu są dostępne na stronie: https://opera.krakow.pl/spektakle/aida
REALIZATORZY
Kierownictwo muzyczne | Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Reżyseria, choreografia, reżyseria światła | Giorgio Madia
Scenografia, kostiumy | Domenico Franchi
Przygotowanie chóru | Andrzej Korzeniowski, Joanna Wójtowicz
Asystent reżysera | Agnieszka Sztencel
Asystent kierownika muzycznego | Joachim Kołpanowicz
Asystent scenografa | Giulia Bruschi
Inspicjent | Justyna Jarocka-Lejzak, Mateusz Makselon
Autor plakatu | Julia Słupek
OBSADA
AIDA | Agnieszka Kuk, Oksana Nosatova, Ewa Płonka, Natalia Rubiś
AMNERIS | Monika Ledzion-Porczyńska, Olga Maroszek, Olesya Petrova
RADAMES | Tomasz Kuk, Giorgi Sturua, Dominik Sutowicz
FARAON | Sebastian Marszałowicz, Wołodymyr Pańkiw, Szymon Kobyliński, Remigiusz Łukomski
RAMFIS | Sebastian Marszałowicz, Wołodymyr Pańkiw, Szymon Kobyliński, Remigiusz Łukomski, Rafał Siwek
AMONASRO | Adam Szerszeń, Stepan Drobit, Mikołaj Zalasiński
KAPŁANKA | Zuzanna Caban, Paula Maciołek, Karin Wiktor-Kałucka
POSŁANIEC | Vasyl Grokholskyi, Michał Błocki
OBSADA BALETU
KAPITAN | Yauheni Raukuts, Yauheni Yatskevich
AIDA/AMNERIS | Malika Tokkozhina, Mizuki Kurosawa
RADAMES | Javier Arés Cabeza, Andrea Denei
4 marca w siedzibie Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział realizatorzy oraz wykonawcy premierowego spektaklu. W jej trakcie dowiedzieliśmy się o kulisach i procesie tworzenia spektaklu, ja miałem okazję podglądnąć proces powstawania dekoracji. Aida to sztandarowe dzieło światowej twórczości operowej. Myślę, że to wykonanie to potwierdzi jej niezwykłość a wykonanie pozostanie na długo w pamięci publiczności. Poniżej kilka migawek z Opery Krakowskiej,
Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.
// w publikacji wykorzystano materiały prasowe Opery Krakowskiej