Oblicza folkloryzmu w muzyce Polskiej

folklorAkademia Muzyczna w Krakowie serdecznie zaprasza we wtorek 2 grudnia na Ogólnopolską Konferencję Naukową Studentów i Doktorantów – „Oblicza folkloryzmu w muzyce Polskiej” oraz koncert o godzinie 19.00 w sali Akademii Muzycznej przy ul. Tomasza 43.

Trwający właśnie rok Oskara Kolberga stwarza okazję do refleksji nad aktualnym stanem tradycji ludowej oraz jej rolą w kulturze współczesnej. Czy ludowość, w kształcie takim, w jakim 200 lat temu zastał ją Kolberg, dziś jeszcze istnieje? A może wszystko, co zwykliśmy nazywać „folklorem”, stanowi jedynie imitację zjawisk bezpowrotnie straconych? W tym kontekście na plan pierwszy wysuwa się fenomen folkloryzmu, który w swoim podstawowym znaczeniu stanowi twórcze przekształcenie tekstów kultury ludowej. W muzyce polskiej folkloryzm przyjmował rozmaite kształty: od naśladowania rytmiki polskich tańców w muzyce XVI i XVII wieku, poprzez romantyczną manifestację tożsamości narodowej za pomocą „podnoszenia ludowego do ludzkości”, aż po nowoczesne odczytanie ludowości, zapoczątkowane przez Karola Szymanowskiego i kontynuowane przez jego duchowych spadkobierców.

Konferencji towarzyszy koncert, który odbędzie się 2 grudnia o godzinie 19:00 w Sali koncertowej przy ul. św. Tomasza 43.

Program:
H.M Górecki Już się zmierzcha, muzyka na kwartet smyczkowy op. 62 (I Kwartet smyczkowy)
Aleksandra Lebiediewa, Aleksandra Rymarowicz skrzypce
Przemysław Dajcz altówka
Łukasz Laxy wiolonczela

K. Szymanowski Dwanaście pieśni kurpiowskich na głos i fortepian op. 58 (wybór)
Lecioły zórazie
Wysła burzycka
Uwoz mamo
U jeziorecka
Sylwia Frączek sopran
Elżbieta Konopczak fortepian

Michał Jakub Papara Łapanowskie piosnki (2011)
Tam na górze gołąbki gruchają Jedną dolinecką Przez tę grabską wieś Moja mamo jado goście Tam pod Krakowem
Zespół wokalny „Oktofonia” w składzie
Karolina Michalik, Emilia Polewka, Krzysztof Jaworowski, Mateusz Gołuch
Michał Jędros, Ewa Oświęcimka, Monika Tomczyk
Maciej Koczur prowadzenie zespołu

Kompozycje Zbigniewa Namysłowskiego inspirowane polskim folklorem
Zbigniew Szwajdych trąbka
Monika Muc saksofon altowy
Tomasz Białowolski fortepian
David Czernik kontrabas
Patryk Dobosz perkusja

źródło informacji:
Biuro Promocji Artystycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. | Dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 558
Przejdź do treści