-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Festiwal Omnia Beneficia (Starosadecki Festiwal Muzyki Dawnej) rozpoczęty
Za nami Prolog 45 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej Omnia Beneficia. Niedzielny (25 czerwca 2023) koncert w przyjemnym chłodzie murów XIV-wiecznego Czerwonego Klasztoru w słowackich Pieninach przeszedł do historii jako wyjątkowo dynamiczny, porywający i pełen ekspresji. W gotyckich wnętrzach kościoła św. Antoniego Pustelnika, odrestaurowanych w bogatym, barokowym stylu, wybrzmiał koncert „1723: Carl Friedrich Abel” w wykonaniu Anny Firlus (fortepian) i Krzystofa Firlusa (viola de gamba). Zgromadzona publiczność przyjęła występ owacjami na stojąco. Po zakończeniu całego Festiwalu Prologu, jak i wszystkich nadchodzących koncertów, będzie można posłuchać w radiowej Dwójce (Program 2 Polskiego Radia).
Skoro odbył się prolog – czas na część główną. Już w środę w Starym Sączu, w kościele św. Elżbiety koncertem „Asprilio Pacelli i muzyka na dworze Zygmunta III Wazy” oficjalnie rozpocznie się 45. Festiwal Omnia Beneficia. W mistyczny świat muzyki dawnej słuchaczy wprowadzi Vasa Consort pod kierownictwem artystycznym prof. Marcina Szelesta.
P R O G R A M
środa 28 czerwca, godz 19.30, kościół św. Elżbiety
1623: Asprilio Pacelli i muzyka na dworze Zygmunta III Wazy
Vasa Consort, kier. art. Marcin Szelest
czwartek 29 czerwca, godz 19.30, IMO Galeria
1623: William Byrd i Parthenia
Alina Rotaru (Litwa) – klawesyn
*
piątek 30 czerwca, godz 19.30, IMO Galeria
1773: Carl Philipp Emanuel Bach – Sinfonie hamburskie
The Violin Consort i Marta Niedźwiecka – klawesyn
*
sobota 1 lipca, godz 19.30, kościół św. Elżbiety
1623: Salamone Rossi – Il mantovano Hebreo
Profe della Quinta (Szwajcaria), kier. art. Elam Rotem
*
niedziela 2 lipca, godz 19.30, kościół św. Elżbiety
1723: Johann Sebasan Bach – Magnificat
Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus
Na przestrzeni ostatnich co najmniej dziesięciu lat utarło się, że wejściówką na festiwalowe koncerty jest folder programowy. Obszerna, 56-stronicowa, pięknie wydana broszura w cenie 15 zł jest już dostępna w biurze Informacji Turystycznej (Rynek 5). Będzie ją można nabyć także przy okazji przedkoncertowych spotkań w ogródku festiwalowym przy Kopernika 1, na dziedzińcu Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, o godz 17.00 i bezpośrednio przed koncertami (19.30). Folder festiwalowy upoważnia do uczestnictwa we wszystkich festiwalowych koncertach.