„To jeszcze nie koniec” – najnowszy singiel Agnieszki Chrzanowskiej

Agnieszka Chrzanowska powraca z nowym singlem „To jeszcze nie koniec”. To nastrojowa, refleksyjna ballada napisana pod wpływem emocji związanych z poczuciem bezsilności i odosobnienia, związanymi z trudnymi wydarzeniami, z jakimi zmaga się w ostatnim czasie ludzkość.

Piosenka „To jeszcze nie koniec” powstała w czasie, kiedy świat pogrążył się w niepokoju i strachu przed nieznanym. Pandemia, wojny… Wiraż, na którym znalazła się ludzkość, spowodował konieczność wielu zmian w myśleniu o rzeczywistości. By nie poddać się presji i nie ulec uczuciu rezygnacji, potrzebna jest odrobina nadziei, która powinna być obecna w relacjach międzyludzkich i w przesłaniach płynących ze wszystkich możliwych stron. Tekst piosenki powstał jako poetyckie remedium na chwile niepewności i inspiracja do pozytywnego myślenia. – tak o genezie powstania utworu opowiada jego autorka i kompozytorka, Agnieszka Chrzanowska.

Utwór ilustruje teledysk wypełniony niezwykłymi ujęciami Krakowa, na których ulice i place miasta oraz Rynek Główny są zupełnie puste. Zdjęcia do teledysku powstały na scenie krakowskiego Teatru Groteska.

Premiera „To jeszcze nie koniec” jest dopełnieniem wydarzeń Roku Jubileuszowego – 25 lat pracy na scenie, podczas którego zostały wznowione, po wielu latach, albumy Agnieszki. Sama piosenka jest zapowiedzią jej nowej płyty „Bez Ciebie ja, to nie ja”, której premiera planowana jest w 2023 roku.

Agnieszka Chrzanowska to aktorka, wokalistka, autorka i kompozytorka. Absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 1996-2003 związana z Piwnicą pod Baranami, później z klubem Alchemia na krakowskim Kazimierzu. Przez dwa lata prowadziła założony wraz z Michałem Zabłockim Teatr Piosenki w Centrum w Krzysztoforach.

Laureatka trzech prestiżowych nagród na 21° Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu. Nagrodzona przez Polski Komitet Olimpijski „Wawrzynem Olimpijskim” w dziedzinie Sztuki za album „Ogień Olimpijski”, który w 2004 r. zaprezentowała w Centrum Kultury Technopolis w Gazi podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Wydała osiem solowych albumów, a w swoim dorobku ma ponad dwieście kompozycji do wierszy i tekstów wybitnych współczesnych polskich poetów. Jest autorką muzyki do wiersza Czesława Miłosza „Przypowieść o maku”, Wisławy Szymborskiej „Pożegnanie widoku”, Bolesława Leśmiana „Śmierć wtórna” oraz Georga Trakla „Wieczór zimowy”. Wiele tekstów piosenek zostało przetłumaczonych na język grecki, angielski i francuski. Śpiewała także po hiszpańsku i niemiecku, oraz w języku elfickim, stworzonym przez J.R.R. Tolkiena.

Nominowana do nagrody Fryderyk 2000, w kategorii Album Roku Poezja Śpiewana za płytę “Cały świat płonie” i nominowana do nagrody Fryderyk 2005 za płytę “Tylko dla kobiet”. W 2013 r. uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2017 r. przez Prezydenta Krakowa odznaką Honoris Gratia, za zasługi dla Miasta.

Wystąpiła na rzymskim Kapitolu, w Bazylice Santa Maria in Aracoeli, gdzie w 2014 r. odbyła się światowa premiera koncertu ekumenicznego “Dom Na Skale / La Casa sulla Roccia”, z udziałem włoskiego wirtuoza akordeonu Marco Lo Russo. Koncert został objęty patronatem Ambasadora RP przy Watykanie i przygotowany we współpracy z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Zaprezentowany i zarejestrowany w Bazylice NMP w Wadowicach, koncert został. wydany w 2016 r. w formie albumu CD „Dom na Skale. Live in Wadowice” przez Universal Music Polska. Fragmenty koncertu zostały zaprezentowane podczas otwarcia Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.

Współautorka musicalu „Pan Kazimierz”, poświęconego krakowskiej dzielnicy. Jest również autorką muzyki do „Pieśni do Trójcy Świętej”, z tekstem Michała Zabłockiego. Trzyczęściowy utwór został napisany na trzy głosy solowe, oktet wokalny, flugelhorn i fortepian.

Jest autorką muzyki, tekstów i koncepcji artystycznej spektaklu w charakterze Kabaretowego Teatru Piosenki „Mężczyzna prawie idealny”. Całość została napisana dla aktora i wokalisty Artura Gotza. Premiera spektaklu odbyła się w listopadzie 2013 roku w Teatrze Nowym w Łodzi. W roku 2015 ukazał się album z piosenkami z tego spektaklu.

W ramach krakowskiej Nocy Jazzu 2016, odbyła się premiera koncertu Jazz Fair Play, w którym gościnnie wystąpił włoski wirtuoz akordeonu, Marco Lo Russo. Podczas kolejnej edycji Nocy Jazzu, w 2018 roku, Artystka wystąpiła razem z wybitnym pianistą jazzowym Kubą Płużkiem.

Dyrektor Artystyczna Radiowego Teatru Piosenki w Radiu Kraków, gdzie prowadziła autorską audycję „Nieobojętna częstotliwość drgań”. W latach 2016 – 2022 prowadziła w Radiu Kraków kolejną autorską audycję „Radiowy Teatr Polskiej Piosenki, czyli jesteś tym, czego słuchasz”.

W grudniu 2018 roku, w TVP Kraków, miał swoją premierę film Krzysztofa Haicha „Urok życia”, podsumowujący ponad dwadzieścia lat pracy na scenie, złożony z materiałów archiwalnych i rozmów przeprowadzonych z Artystką.

W 2020 roku powstał Domowy Teatr Piosenki Agnieszki Chrzanowskiej, w ramach którego zrealizowane zostały trzy cykle: „Historie piosenek”, „Historie piosenek napisanych w Krakowie” i „Historie kilku piosenek premierowych”. W 2021 roku, w wybranych miejscach miasta, powstał cykl trzynastu utworów premierowych „Piosenki z historią pisane w Krakowie”.

Agnieszka Chrzanowska czynnie wspiera organizacje działające na rzecz zwierząt, organizuje aukcje oraz bierze udział w koncertach charytatywnych i akcjach interwencyjnych, za co została uhonorowana przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Krakowie statuetką „Dżoka”.

Rodzinnie i emocjonalnie związana jest z Grecją, skąd pochodził jej dziadek i gdzie mieszkała przez kilka studiując w Kawali śpiew klasyczny.

Więcej informacji:
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1530
Skip to content