„Sacrum po góralsku” – koncerty w Krakowie i Miechowie

Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, bazylika Grobu Bożego w Miechowie i bazylika Jezuitów w Krakowie i zapraszają na niezwykłe koncerty zatytułowane „Sacrum po góralsku”. Zapowiada się prawdziwie intrygujący muzyczny weekend. Pierwszy z koncertów odbędzie się w sobotę 22 października 2022 o godz. 19:00 w bazylice Grobu Bożego w Miechowie (ul. Warszawska 1) , kolejny zaś dzień później, w niedzielę 23 października również o godzinie 19:00 w krakowskiej bazylice Jezuitów przy ul Kopernika 26. Podczas obydwu wieczorów zabrzmi muzyka organowa, góralska oraz słowo filozoficzno-literackie autorstwa ks. prof. Józefa Tischnera. Całość stworzy wielobarwny spektakl, pełen dynamiki i różnorodności form artystycznych.

Doborowe będzie grono artystów kreujących te niecodzienne wydarzenia. Fragmenty Tischnerowskiej „Filozofii po góralsku” zaprezentuje znakomity aktor teatralny i filmowy Piotr Cyrwus. Na organach grał będzie wirtuoz Marek Stefański, a całości dopełni Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem.

Koncerty będą poświęcone pamięci urodzonego przed stu laty, a zmarłego trzydzieści pięć lat temu Władysława Radwana, który przez czterdzieści lat był organistą w bazylice Jezuitów w Krakowie. Był postacią wielce zasłużoną dla krakowskiej i małopolskiej muzyki kościelnej. Nie tylko grał na organach, uświetniając nabożeństwa odbywające się w monumentalnej świątyni przy ulicy Kopernika, ale także komponował i opracowywał muzykę sakralna, która na stałe weszła do kanonu tej sztuki. Spod jego ręki wyszło liczne grono organistów dbających o poziom muzyki w krakowskich kościołach. Muzyce poświęcił do końca swoje życie, a śmierć zastała go niespodziewanie nie gdzie indziej, jak przy organach u krakowskich Jezuitów.

W tym roku swój mały jubileusz pięciolecia założenia obchodzi krakowska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE – laureatka nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy soli” dla najlepszych organizacji pozarządowych w Małopolsce – organizator wielu wydarzeń związanych z muzyka organową głównie w Małopolsce, na Podkarpaciu, ale też w innych częściach kraju i zagranicą. Podkarpacki festiwal Organowy, Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum oraz koncerty w krakowskiej bazylice Jezuitów to regularne, najbardziej transparentne wydarzenia kreowane przez Fundację. Wśród autorskich projektów Fundacji unikatowym i jednym z najbardziej reprezentatywnych jest właśnie „Sacrum po góralsku”. Pomysł połączenia ludowej sztuki góralskiej z muzyka organową oraz z jedynymi w swoim rodzaju tekstami jednego z najwybitniejszych polskich filozofów XX wieku ks. prof. Józefa Tischnera zrodził się w Krościenku nad Dunajcem przy okazji Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Początkowo narratorem koncertu był nieodżałowanej pamięci Mistrz Jerzy Trela, który przekazał następnie swoją rolę w ręce, a właściwie w usta znamienitego i jak najbardziej autentycznego w tej roli swojego wychowanka Piotra Cyrwusa, pochodzącego z górskiego Waksmunda.

Wykonawcy:

Marek Stefański – wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymującw 1994 dyplom z wyróżnieniem. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Grą organową uświetniał tam znaczące dla Krakowa wydarzenia miejskie i kościelne. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku profesora. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej, Izraelu oraz Rosji. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych DUX, Musicon, Ars Sonora, Fanfara oraz Art Bene. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. W maju 2016, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennych Dni z Muzyką Organową w bazylice Jezuitów w Krakowie, pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. We wrześniu 2022 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego sztuk muzycznych.


Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem

Jan Kubik – prym (skrzypce, oktawki, trombita)
Dariusz Gabryś – sekund (skrzypce)
Marian Jarosz – basy, piszczałka

Kapela wykonuje tradycyjną muzykę górali pienińskich. Gra na tradycyjnych instrumentach wykonanych przez miejscowych lutników. Są to skrzypce, oktawki, basy, trombita i piszczałka. Stroje regionalne, w których występuje kapela wykonane są ręcznie, w większości przez członka kapeli Jana Kubika – twórcy ludowego w zakresie kroju, szycia i cyfrowania, czyli wyszywania ozdobnego. Piękno gór, szacunek dla ich surowości oraz wrażliwość i bogactwo dorobku kulturowego inspirują górali, którzy chcą wyrazić to w swojej twórczości artystycznej oraz w śpiewie, tańcu i graniu. Górale wiedzą, że muszą podzielić się tym pięknem z innymi, dlatego są gościnni i zapraszają do siebie: „Bo tu widoki piykne i ludzie dobre”. Kapela przygrywa zespołom regionalnym. Jest też laureatem licznych konkursów i festiwali. Liderem zespołu jest Jan Kubik, który ma na koncie wiele nagród i wyróżnień oraz odznaczeń, m.in.: Medal Gloria Artis, Honorowe Obywatelstwo Królewskiego Miasta Krościenka nad Dunajcem, pasowanie na Zbójnika w Bukowinie Tatrzańskiej.

Muzykanci twierdzą, że grają Bogu na chwałę, Ojczyźnie na pożytek i ludziom ku uciesze:
Tradycja, Dobry Pasterz, Rodzina
Wczoraj, jutro i dziś
Wiara, Nadzieja i Miłość
Wiem jaką drogą mam iść.


Piotr Cyrwus – po ukończeniu krakowskiej PWST (1985) występował w Teatrze Polskim w Warszawie, im. Stefana Jaracza w Łodzi, STU w Krakowie (1989-1992). W latach 1992-2009 związany był z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Od 2011 do 2018 był aktorem Teatru Polskiego w Warszawie (m.in. Emigranci Sławomira Mrożka, reż. P. Cyrwus; Szkoda, że jest nierządnicą Johna Forda, reż. D. Jemmett). Występuje także gościnnie na takich scenach, jak: IMKA w Warszawie (Polowanie na łosia Michała Walczaka, Mała rzecz a cieszy Liz Lochhead, reż. P. Jędrzajas), Teatr Kamienica (Jak się kochają w niższych sferach Alana Ayckbourn, reż. G. Chrapkiewicza), Teatr STU (Firma dziękuję Lutza Hubnera, reż. M. Gierszała, Wariacje Tischnerowskie, reż. A. „Baron” Więcek).
Zagrał głównego bohatera w głośnym spektaklu Teatru TV Do piachu wg Tadeusza Różewicza w reżyserii Kazimierza Kutza. Później spotkał się z Kutzem podczas realizacji spektakli telewizyjnych, m.in. Noc Walpurgii albo kroki komandora (1991) oraz na planie filmu Śmierć jak kromka chleba. Zagrał m.in. w filmach Cwał Krzysztofa Zanussiego i Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy.
W ostatnim czasie Piotr Cyrwus wziął udział w cieszących się popularnością w sieci produkcjach Fanatyk Michała Tylki czy Mafia dla psa. Od 20 lat ma w repertuarze monodram Zapiski oficera Armii Czerwonej wg Sergiusza Piaseckiego w reżyserii Tomasza Obary oraz spektakl Emigranci Sławomira Mrożka, który sam wyreżyserował (w 2017 odbyła się jego emisja w Teatrze TV). Szerokiej publiczności znany jest z roli Rysia w serialu Klan, a także z serialu Na Wspólnej.

Wstęp na koncerty jest wolny, serdecznie zapraszamy!

„Sacrum po góralsku” jest autorskim projektem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE.

Partnerem Organizatora jest Fundacja PZU, Dzielnica II Grzegórzki oraz MDK przy ul. Grunwaldzkiej w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniami objęli: Radio Kraków, Dziennik Polski, Muzyczny Kraków, Wieści Miechowskie oraz portal przesłuchania.com.

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1535
Skip to content