Bomba Megabitowa – Lem wczoraj i dziś

Stanisław Lem to pisarz, po którego książki sięgają czytelnicy w każdym wieku. Autor inspiruje i zmusza do myślenia nie tylko o tym, co było, ale też o tym co dopiero przed nami. Bomba Megabitowa połączy przeszłość z przyszłością, przez co stanie się bardzo ważnym punktem na literackiej mapie Polski. Na festiwalu zaprezentowane zostaną dwie nowości wydawnicze, odbędą się także piąta edycja konferencji Filozofia w twórczości Lema oraz wydarzenia dla wszystkich grup wiekowych.

Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości

Jak pisze Wojciech Orliński: „PRL był piekłem, w którym obywatel mógł tylko przenieść się z jednego kręgu do drugiego. Ale każda próba poprawienia sobie losu pod jednym względem, prowadziła do pogorszenia pod innym”. Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości to autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi. Książka obnaża liczbę bezsensownych problemów oraz trudności, z którymi mierzył się Lem, a i tak nie przeszkodziły one pisarzowi odnieść ogromnego sukcesu. Odrzucenie scenariusza do filmu Szpital Przemienienia bez żadnego wyjaśnienia, zwodzenie w kwestii wydania powieści i brak wsparcia w sporach z enerdowskim wydawcą czy notoryczne trudności z naprawą wadliwych samochodów – to tylko niektóre z nich. Nowa książka Wojciecha Orlińskiego to dociekliwa wyprawa za kulisy niesłychanej sławy, jaką cieszył się Lem w czasach Polski Ludowej, i rekonstrukcja stosunku pisarza do reżimowej rzeczywistości, wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Filozoficzny Lem i piąta edycja konferencji Filozofia w twórczości Lema

Antologia Filozoficzny Lem pod redakcją Jakuba Gomułki i Filipa Kobieli przybliży humanistyczną wartość pisarstwa autora Solaris. W ramach Bomby Megabitowej odbędzie się też piąta edycja konferencji z cyklu Filozofia w twórczości Stanisława Lema. Prelegenci poruszą takie tematy, jak filozofia ciała, koncepcja kultury krakowskiego pisarza, jego związki z marksizmem i PRL-em, etyka sztucznej superinteligencji oraz jej ewentualne ubóstwienie, scenariusze komunikacji z obcymi czy zasada antropiczna. Będzie również mowa o lemowskiej strategii poliinterpretacyjności, poczuciu humoru pisarza (rzekomo stanowiącym zagrożenie dla cywilizacji chrześcijańskiej), roli eksperymentu naukowego, a także o tym, że Lemowi zaskakująco blisko było do weganizmu. Udział w konferencji jest bezpłatny

Warsztaty dostosowane do wieku

Program Bomby Megabitowej. Festiwalu przyszłości uzupełnią warsztaty i aktywności dla praktycznie wszystkich grup wiekowych. Najmłodszym proponujemy specjalną odsłonę Literackich Chwil w Pałacu Potockich, a w jej ramach warsztaty wokół książek Lem i zagadki kosmosu Marcina Barana i Tomasza Kozłowskiego oraz Świat Lema Marty Ignerskiej. Pierwszego i drugiego dnia festiwalu zaprosimy do Pałacu Potockich m.in. na pokazy łazików marsjańskich i robotów First Competition oraz zajęcia poświęcone problemowi cyberprzemocy w ramach projektu Instytutu Lema Ogarnij hejt. Do licealistów kierujemy serię Futurystycznych lekcji polskiego, podczas których wspólnie z Agnieszką Gajewską, Rafałem Kosikiem, Wojciechem Orlińskim, Aleksandrą Przegalińską i Łukaszem Lamżą spróbujemy sobie wyobrazić zajęcia szkolne w przyszłości. Dorosłym przybliżymy tajniki pisarstwa Lema podczas warsztatów prowadzonych przez Agatę Kwaśnicką-Janowicz, Patrycję Pałkę i Marcina Świątkowskiego, podzielonych na części poświęcone słowotwórstwu i technikom narracyjnym. Natomiast warsztaty przygotowane przez Centralny Dom Technologii wprowadzą w świat algorytmów, gier komputerowych i sztucznej technologii wszystkich bez względu na wiek.

Więcej informacji:

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1580
Przejdź do treści