-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

make me! – 12. konkurs dla młodych projektantów na Łódź Design Festival
Konkurs make me! to kluczowy element Łódź Design Festival. Realizowany od drugiej edycji festiwalu, wyrósł na jeden z najważniejszych, międzynarodowych konkursów dla projektantów młodego pokolenia. Adresowany jest nie tylko do designerów, ale także do absolwentów i studentów kierunków artystycznych i projektowych w wieku 20-35 lat. Do konkursu można zgłaszać prace z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki, architektury czy mody. Technika oraz wykorzystywane materiały mogą być dowolne, od ceramiki przez szkło po drewno, sklejki oraz inne tworzywa.
W ubiegłym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 217 projektantów z całego świata, m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Tajwanu czy Kolumbii. Najważniejszy cel to wyłonienie oraz wsparcie tych młodych projektantów, którzy są gotowi do startu. Finaliści ubiegłych edycji zwracają uwagę na możliwości, jakie otworzyły się przed nimi dzięki udziałowi w konkursie. To między innymi szansa zaistnienia w środowisku projektowym, współpraca z przedsiębiorcami, promocja poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. – Przez 11 edycji konkurs make me! stał się międzynarodowym wydarzeniem – podkreśla Katarzyna Ludwisiak, koordynatorka konkursu. – Podczas wystawy pokonkursowej można zobaczyć i najlepiej zrozumieć wyróżnione przez jury dzieła. Często są one nie tylko świadomą odpowiedzią na wyzwania dnia codziennego, ale także profesjonalnie zaprojektowanym produktem z potencjałem rynkowym.
Konkurs to także realne wsparcie: – make me!, oprócz możliwości zaprezentowania swojego projektu szerokiemu gronu podczas Łódź Design Festival, jest również szansą na otrzymanie finansowego wsparcia na start w postaci nagrody głównej 50 000 PLN PARADYŻ AWARD – dodaje koordynatorka.
Nagrodę główną w 2018 roku za projekt „Simpla”, czyli zindywidualizowane, zewnętrzne protezy piersi generowane z wykorzystaniem technologii skanowania oraz drukowania przestrzennego, otrzymała Małgorzata Załuska. – Główna nagroda w konkursiezdecydowanie pomaga mi w rozwijaniu projektu. To oczywiście nie tylko wsparcie materialne, ale również ogromna doza zaufania i wiary w sens projektu. Dzięki make me! poczułam, że mam realną szansę zrealizować swój pomysł, a on z kolei może w przyszłości przyczynić się do poprawy jakości życia kobiet – mówi laureatka.
Nagroda specjalna od Łódź Design Festival trafiła w ubiegłym roku do Ryana Yasina, 24-letniego projektanta z Londynu, za „Petit Pli – Clothes That Grow”, czyli ubrania potrafiące urosnąć aż o 7 rozmiarów. Nagroda specjalna od Interprint powędrowała do Róży Rutkowskiej, absolwentki School Of Form na kierunku Industrial Design, za projekt „SCOBY: opakowania, które żyją”. Materiał wykorzystany przez Rutkowską do produkcji opakowań spełnia funkcję membrany, która przedłuża trwałość produktu i może być zjedzona wraz z zawartością lub służyć za kompost.
Prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach i preferencjach grono jury. Jego skład zmienia się w każdej edycji konkursu, w 2019 roku będą to: Agnieszka Jacobson-Cielecka, od 2011 roku dyrektor artystyczna i programowa School of Form i współautorka programu nauczania; Czesława Frejlich, profesor prowadząca zajęcia projektowe na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie i na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, współorganizatorka Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Projektowania; Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, założyciele studia projektowego i marki MALAFOR, produkującego meble i przyjazne środowisku przedmioty użytkowe w krótkich seriach oraz Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, entuzjasta działań miejskich i projektowania, inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi. Po raz pierwszy członkiem jury będzie w tym roku Mariusz Włodarczyk, prorektor ds. Nauki, Rozwoju i pozyskiwania Funduszy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, wieloletni dziekan Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz. – Przede wszystkim bardzo się cieszę, że jestem w jury. Śledzę konkurs właściwie od początku. Cieszę się, że oddźwięk jest naprawdę szeroki, a ilość uczestników stale wzrasta – mówi profesor Włodarczyk podkreślając, że zawsze zachęca studentów do udziału w make me!. Jego zdaniem szczególnie ważna jest dla nich możliwość konfrontacji: – Nasi studenci są do tego przyzwyczajeni, ponieważ taką konfrontację z kolegami przechodzą przedstawiając swoje projekty co semestr. W konkursie oczywiście ranga, emocje i adrenalina są o wiele wyższe. To bardzo istotny moment w ich życiu, edukacji, rozwoju. Coś, co zapamiętają na całe życie. W make me! jestem pierwszy raz, natomiast jurorowałem już w kilkudziesięciu innych konkursach. Obserwuję rozdania nagród i myślę, że to cenne doświadczenie nie tylko dla tych, którzy wygrywają, ale też przegranych, którzy mogą zobaczyć swoją konkurencję, poznać jej poziom. To jest dla nich coś wartościowego.
Profesor Włodarczyk cieszy się również z tego, że festiwal jest organizowany w Łodzi: – Myślę, że dał temu miastu bardzo dużo. Takie oddziaływanie środowiskowe jest bardzo ważne i tak odbieramy to w Akademii. To bardzo ciekawa ścieżka, którą studenci mogą podążać. Istotna jest przede wszystkim wolność wyboru tematu. Podejmując pracę zawodową, kiedy trafiają do firm, bardzo często dostają briefy projektowe, które opracował ktoś inny. Otrzymują bardzo ścisłe założenia projektowe, z ram których dosyć trudno jest im potem wyjść. Natomiast tutaj mają możliwość własnej, autorskiej wypowiedzi. To jest chyba najcenniejsze. To moment, w którym mogą wyartykułować to, co ich naprawdę interesuje, co ich boli, co im przeszkadza.
W składzie jury zadebiutuje także Maurizio Burrato. Urodzony w 1966 w Pinerolo we Włoszech, studiował Industrial Design i Building Engineering w Istituto Tecnico M. Buniva. W latach 1994–2013 pracował jako R&D manager oraz manager sprzedaży w różnych firmach z branży producentów MFC i HPL/CPL. Od roku 2013 jest członkiem zespołu projektowego firmy Interprint.
Jurorzy na podstawie przesłanych formularzy wybiorą około 20 najlepszych projektów, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, przygotowanej w ramach Łódź Design Festival 2019 w dniach 17–26 maja w Art_Inkubatorze, przy Tymienieckiego 3 w Łodzi. W drugim etapie wybrany zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę główną – PARADYŻ AWARD 50 000 PLN, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż. – Konkurs make me! zaskakuje co roku nawet stałych gości Łódź Design Festival. Zgłaszane do niego projekty są nie tylko piękne, ale często zawierają w sobie odpowiedzi na nurtujące nas tematy społeczne czy ekologiczne. Ceramika Paradyż od lat napędza polskie wzornictwo i wspiera młodych twórców oraz ich poszukiwania dotyczące nowych rozwiązań. Z zainteresowaniem czekamy na zgłoszenia do tegorocznej edycji. Jestem przekonany, że i w tym roku jury będzie miało ogromny problem z wyborem laureata nagrody głównej – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.
Nadchodząca edycja upłynie pod hasłem „Dobre życie” – organizatorzy zachęcą publiczność do zastanowienia się, co może ono oznaczać i czy możemy je osiągnąć dzięki projektowaniu: przedmiotów, miast, usług. – W jaki sposób możemy dobrze żyć w relacjach z przedmiotami? Czy i jakie przedmioty gwarantują nam dobre życie? W jaki sposób można zaprojektować rozwiązania do małych przestrzeni i jakie są te minimalne przestrzenie, w których ludzie mogą dobrze żyć i szczęśliwie funkcjonować – takie pytania stawia Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, dodając, że ŁDF w pewien sposób wróci w tym roku do podstaw: – Pomówimy o tym, w jaki sposób powinno projektować się dobre miasta. Czy miasto może zagwarantować nam dobre życie? Jakie są podstawy, najważniejsze rozwiązania poprawiające jakość życia w mieście? Zastanowimy się także nad tym, jak zmienia się myślenie o pracy. Jak się teraz projektuje biura, w jaki sposób pracodawcy próbują przygotować dla pracowników stanowiska pracy, jaki ma to nich wpływ. Zachęcimy ponadto do zmierzenia się z wyzwaniami współczesności, takimi jak zaśmiecanie planety, bo to istotny problem w tematyce projektowania – dodaje.
Łódź Design Festival powstał w 2007 roku, przyjmując formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Prezentuje innowacje i projekty mające duży wpływ na nasze otoczenie. Łódź Design Festival to wydarzenie, podczas którego inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, ale też każdy zainteresowany kulturą i wzornictwem. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 435 000 osób z całego świata – to najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Ceramiki Paradyż – Mecenasa Festiwalu.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Nabór zgłoszeń:
10.12.2018 – 16.03.2019 do godz. 16.00
Opłata za udział wynosi 150 zł.
Zgłoszenia należy przesyłać za pośrednictwem formularza na stronie konkursu:
http://makeme.lodzdesign.com/pl/formularz-zgloszeniowy/
Nagrody:
Nagroda główna PARADYŻ AWARD: 50 000 PLN
Nagroda specjalna: 10 000 PLN
Nagroda specjalna INTERPRINT: 5 000 PLN
Wystawa pokonkursowa:
17–26.05.2019 Łódź Design Festival
Centrum Festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
ul. Tymienieckiego 3, Łódź