Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017

„A niech to gęś kopnie” zdobywa Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017! Autorką zwycięskiej książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka, jest dramatopisarka Marta Guśniowska; ilustracje wykonał Robert Romanowicz.

Podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marta Guśniowska i Robert Romanowicz odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

Niedzielna Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego wraz z towarzyszącym jej koncertem Grzegorza Turnaua Księżyc w misce stanowią finał 5. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie – sześciu dni wypełnionych wspólnym czytaniem, spotkaniami i warsztatami skoncentrowanymi na inspirujących lekturach dla młodych miłośników literatury.

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci towarzyszy festiwalowi od początku jego istnienia, a od ubiegłego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Celem konkursu jest wytypowanie oraz promocja najbardziej wartościowej polskiej literatury dla dzieci w wieku 3-12 lat. Przy wyborze finalistów i laureatów kapituła nagrody skoncentrowała się tym razem na książkach wydanych w Polsce w 2017 roku, napisanych i zilustrowanych z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika. Fundatorem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Laureata nagrody wybiera kapituła w składzie: Barbara Gawryluk, Tomasz Z. Majkowski, Joanna Olech, Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski. W finałowej siódemce znalazły się następuje książki:
• A niech to gęś kopnie, tekst Marta Guśniowska, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka;
• Bajka na końcu świata. Ostatni ogród, tekst i ilustracje Marcin Podolec, wydawnictwo Kultura Gniewu;
• Lolek, tekst Adam Wajrak, ilustracje Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora;
• Nieumarły las, tekst Adam Wajrak, ilustracje Tomasz Samojlik, wydawnictwo Agora;
• To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), tekst Bogusław Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, wydawnictwo Publicat;
• Reformator Marcin Luter, tekst Michał Rzecznik, ilustracje Piotr Nowacki, wydawnictwo Widnokrąg;
• Ten i tamten las, tekst Magdalena Tulli, ilustracje Alec Rose, wydawnictwo Wilk&Król.

Historia opowiedziana przez Martę Guśniowską i zilustrowana przez Roberta Romanowicza, to zaskakująca i niebanalna opowieść o nieco gapowatej, ale serdecznej i upartej Gęsi, której trudno nie polubić. Ma ona dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Jednak jej największą zaletą jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut: olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną… depresję. Historyjka, która z pozoru wydaje się jedynie mądrą przypowieścią o ponadczasowych wartościach i sile przyjaźni, jest jednocześnie elementarzem rozumienia prawd o świecie – rozciąga przed czytelnikami cały wachlarz postaw, filozofii i refleksji o tym, jak w tym świecie się odnaleźć. To książka dla dzieci, ale przejrzą się w niej, jak w zwierciadle, także dorośli, przy okazji doceniając ironiczną dwuznaczność i językowe zacięcie, dzięki któremu słowa pod piórem Marty Guśniowskiej nabierają nowych sensów.

 

Marta Guśniowska – z wykształcenia filozofka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), z zawodu dramatopisarka, od 2007 roku związana z Białostockiem Teatrem Lalek. Jedna z najczęściej wystawianych polskich dramatopisarek, autorka kilkudziesięciu sztuk wystawianych w kraju i za granicą. Debiutowała tekstem Baśń o Rycerzu bez Konia na deskach Teatru Animacji w Poznaniu (2005). Tam również miał miejsce jej debiut reżyserski: A niech to Gęś kopnie! (2014). Wielokrotna laureatka rozlicznych konkursów, między innymi Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), Konkursu dramaturgicznego Teatroteka (ZAiKS i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie), konkursu Strefy Kontaktu (Wrocławski Teatr Współczesny), Konkursu na Słuchowisko (Program II Polskiego Radia), Konkursu na Treatment Filmu Animowanego (Polski Instytut Sztuki Filmowej) i wielu innych. Debiut prozatorski A niech to Gęś kopnie! (Wydawnictwo Tashka) uzyskał wyróżnienie w konkursie Książka roku 2017 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. Marta Guśniowska została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Robert Romanowicz – architekt z wieloletnim doświadczeniem. Mieszka we Wrocławiu, gdzie zajmuje się również malarstwem, ilustracją książkową, scenografią. To właśnie architektura ukształtowała jego graficzne spojrzenie na sztukę. Malarstwo Roberta Romanowicza jest wynikiem wieloletnich poszukiwań, eksperymentów z mediami oraz stosowania różnych środków ekspresji – wszystko to pozwoliło mu osiągnąć niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Efekty jego twórczych działań mają charakter ilustracji, a postaci pojawiające się na obrazach wplatane są w przeróżne historie: bohaterowie z płócien często przenoszą się na karty książek będących swoistą kontynuacją wcześniej namalowanych opowieści. Odbiorcą jego twórczości może być każdy, niezależnie od wieku. Robert Romanowicz jest twórcą wszechstronnym ‒ tworzy m.in. ilustracje prasowe, plakaty teatralne, instalacje, tunnel booki oraz pop-up booki, a także fotografuje. Jego prace wzbogacają zbiory kolekcjonerów z różnych stron świata.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe Krakowskiego Biura Festiwalowego | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1575
Przejdź do treści