Misterium Kolędowe w Bazylice Mariackiej

Misterium Kolędowe w Bazylice MariackiejMisterium Kolędowe … tak, to było Misterium a nie koncert chóru. Spektakl niezwykle dynamiczny i ekspresyjny z diabłami, kolędnikami i całą bożonarodzeniowo – kolędowo – pastorałkową otoczką. A to wszystko w uduchowionej, wyjątkowej świątyni jaką jest Bazylika Mariacka w Krakowie. Twórcy spektaklu zadbali o to, aby wydarzenie miało cechy misterium, spektaklu. I wyszło im to świetnie. Cały czas „coś się działo” – co zmuszało widzów do ciągłej uwagi. Brawo! … chociaż przygotowanie ruchu scenicznego wymagało ze strony wykonawców wielkiej pracy – ale udało się.

Polskie kolędy i ich znaczenie dla ludzi, nie mają chyba sobie równych na całym świecie. Kolędy i pastorałki są czymś specjalnym a ich słuchanie wywołuje wielkie emocje … Szczególne emocje wywołały te wykonywane w Bazylice Mariackiej przez połączone chóry: Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego i Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” prowadzony przez Martę Stós. Mocną stroną koncertu, była jego inscenizacja o czym już pisałam wcześniej. Utytuowane chóry akademickie zaśpiewały perfekcyjnie. Wszystko to sprawiło, ze spektakl był wielkim wydarzeniem i pozostanie w pamięci publiczności. Atmosfera tego wydarzenia była trudna do opisania, wspaniała muzyka w wyjątkowym miejscu. Bardzo trudno opisywać takie spektakle, ponieważ oprócz muzyki, ruchu, trojów – głównym ich elementem jest nastrój i emocje. We współczesnym świecie, który „jest jaki jest”, taki koncert niesie ze sobą również walory „muzykoterapeutyczne”. I dlatego … udział w takim spektaklu uznaję za obowiązkowy!

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, ZUT w Szczecinie powstał w 1952 roku, założony przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, pełniącego nieprzerwanie funkcje dyrektora artystycznego i dyrygenta do 2003 roku. Zespół pod jego kierownictwem stał się jednym z wiodących chórów akademickich na świecie. Ma na koncie tysiące koncertów i setki międzynarodowych tournee. Brał udział w prestiżowych festiwalach i konkursach. Od 2006 roku funkcję kierownika artystycznego i dyrygenta pełni uczeń Jana Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski. Oprócz bogatego programu a capella zespół wykonuje dzieła oratoryjno-kantatowe  różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów dedykowało swoje utwory chórowi, który stawał się ich pierwszym wykonawcą. Jest zdobywcą wielu nagród w tym nagród  i odznaczeń państwowych. W 2012 roku chór obchodził jubileusz 60 lecia istnienia.

Szymon Wyrzykowski, Misterium Kolędowe w Bazylice MariackiejSzymon Wyrzykowski – dyrygent. Pierwsze zespoły prowadził w siedemnastym roku życia. W latach 1998-2001 studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu, Filia w Szczecinie na wydziale dyrygentury chóralnej pod kierunkiem profesora Jana Szyrockiego, w latach 2000-2006 studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki – specjalność Dyrygentura Symfoniczno – Operowa, pod kierunkiem profesora Antoniego Wita.  W roku akademickim 2008/2009 został studentem studiów doktoranckich  na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie na kierunku dyrygentury. Dyrygował miedzy innymi: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Śląska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Częstochowska, Baltic Neopolis Orchestra, Chór i Orkiestra Stowarzyszenia Mozart 2003, Chór Polsko-Nemieckiej Akademii Chóralnej „in terra pax”. W sezonie 2006/2007 objął funkcję dyrygenta i dyrektora artystycznego Chóru Akademickiego im. profesora Jana Szyrockiego z którym koncertował m.in. na Litwie, Białorusi, Słowacji w Niemczech, Francji Hiszpanii, Norwegii oraz Chile. W 2010 i 2012 zdobył nagrodę dla najlepszego dyrygenta, wygrywając wraz z zespołem konkursy chóralne. Od listopada 2015 pełni funkcję kierownika artystycznego Chóru Polskiego Radia.

♦     ♦     ♦

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”

Powstał w 1990 roku, do 2000 prowadziła go Małgorzata Januszewska. Po niej batutę przejęła i dyryguje chórem do dziś Marta Stós a skład przygotowawczy prowadzi Anna Korczakowska. Członkami chóru są studenci i absolwenci Politechniki Krakowskiej i innych krakowskich uczelni. Repertuar chóru obejmuje kompozycje od średniowiecza po współczesność, są w nim utwory religijne i świeckie różnych krajów, znajduje się polska muzyka ludowa, kolędy i pieśni patriotyczne. Nie brak tez utworów muzyki cerkiewnej i gospel. Chór „Cantata” uczestniczy w polskich i zagranicznych konkursach i festiwalach. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w Iwanowie (2003, Rosja), „Srebrny Dyplom” na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Isola Del Sole” w Grado (2004, Włochy), „Złote Pasmo”, na XX Festiwalu Pieśni Adwentowych i Kolęd w Pradze (2010, Czechy). Zespół występował w Polsce i za granicą: Austria, Czechy, Niemcy, Finlandia, Francja, Rosja, włochy, Litwa, Ukraina, Białoruś i Słowacja. Chór nagrał dwie płyty, z muzyka sakralną (2006) i kolędami (2011).

 Misterium Kolędowe w Bazylice MariackiejMarta Stós – dyrygent. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz klasę dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1997zwiazana z chórem „Cantata” Politechniki Krakowskiej, gdzie początkowo pełniła funkcję akompaniatora a od 2001 dyrygenta. W Latach 1996-200 była kierownikiem zespołu muzyki dawnej „Anonymus”. Na Politechnice Krakowskiej w latach 1997-2007 prowadziła dla przyszłych inżynierów wykłady popularyzujące sztukę muzyczną.

Misterium Kolędowe w Bazylice Mariackiej | Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” | Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Anna Janicka
Anna Janicka

Miłośniczka muzyki [może z wyjątkiem kapel podwórkowych] tańca i innych sztuk pięknych. Jej specjalność to muzyka klasyczna, opera, musical. W wolnych chwilach słucha też muzyki z lat 50-tych, Ravi Shankara, Craiga Pruess i muzyki wschodu.

Artykuły: 12
Skip to content