75 lat Filharmonii Krakowskiej – monografia Anny Woźniakowskiej

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie obchodzi wkrótce swoje 75-te urodziny. Z tej okazji wydana została obszerna, prawie 500-stronicowa, bogato ilustrowana monografia najstarszej filharmonii w Polsce. Spotkanie z red. Anną Woźniakowską, autorką książki „75 lat Filharmonii Krakowskiej”, odbędzie się w poniedziałek 3 lutego o godz. 18.00 w klubie Loża przy Rynku Głównym w Krakowie.

3 lutego 2020 roku mija dokładnie 75 lat od pierwszego koncertu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej po wyjściu wojsk niemieckich z Krakowa. Na program pamiętnego koncertu składały się Odwieczne pieśni Karłowicza, Koncert fortepianowy f-moll Chopina ze Zbigniewem Drzewieckim w partii solowej oraz VI Symfonia h-moll „Patetyczna” Czajkowskiego.

Orkiestrę poprowadził Zygmunt Latoszewski, który w lutym 1985 roku wspominał w rozmowie z Jerzym Z. Lessmannem na łamach Przekroju (nr 371): „Chcieliśmy, aby był to koncert – manifestacja, koncert muzyki, której przez całą okupację nie wolno było wykonywać. (…) Ten koncert był prawdziwie uroczysty. Orkiestra wystąpiła we frakach, estrada została pięknie udekorowana. Nad nią biały orzeł i flagi narodowe. Sala trzeszczała w szwach. Wszystkie miejsca stojące – zapełnione. Nawet między estradą a pierwszym rzędem młodzież siedziała na podłodze”.

Wspomnienie to przywołuje w swojej książce Anna Woźniakowska. Jak rekomenduje dyrektor Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza, autorka „przedstawia nam burzliwe dzieje krakowskiej Filharmonii okiem i uchem profesjonalisty, który równocześnie nie kryje osobistego zaangażowania w odbiorze najważniejszej instytucji muzycznej Krakowa.”

Wieloletnia recenzentka Dziennika Polskiego, Ruchu Muzycznego, miesięcznika Kraków, czy wreszcie autorka bloga Polska Muza jest bowiem stałą bywalczynią koncertów Filharmonii Krakowskiej i zaangażowanym świadkiem wszystkich wydarzeń, które były udziałem tej instytucji podczas wielu ostatnich lat. Książka autorstwa Anny Woźniakowskiej jest więc okazją do przywołania wspomnień, uporządkowania wiedzy, a także odsłonięcia kulis niektórych zdarzeń, także tych pozamuzycznych.

Rok 2015, dyrektor Bogdan Tosza przedstawia Charlesa Olivieri-Munroe | foto: archiwum Muzycznego Krakowa
źródło informacji:
Materiały prasowe Filharmonii Krakowskiej | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1578
Przejdź do treści