45 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej OMNIA BENEFICIA 2023 – post scriptum

Czasami zdarza mi się, jakiś czas po wydarzeniu – które relacjonowałem, publikować post scriptum. Emocje opadają i można wtedy odnaleźć fakty, zdjęcia, które w pierwszym momencie umknęły. Tak będzie i teraz, dodatkowo, będzie można posłuchać moich rozmów z organizatorami i artystami, biorącymi udział w wydarzeniu.

Ten festiwal to 45 lat historii, napisano o nim książkę. To festiwal absolutnie oryginalny, niepowtarzalny i nieporównywalny z podobnymi wydarzeniami. Nie lubię określać i szufladkować, ale szukając określenia, trafiłem na słowo „butikowy. „Internety tłumaczą go tak:

Butikowy, na przykład hotel, salon, to taki, który jest niewielki, kameralny, nie należy do sieci obiektów usługowych i handlowych i jednocześnie zapewnia wysoki standard usług lub najwyższą jakość produktów.

Mam nadzieję, że organizatorzy, melomani i artyści, nie zrzuca się na skrytobójcę, aby mnie zgładzić za to określenie… bo przecież, sztuka to nie produkt (co zawsze podkreślam!) – ale jednak, ten opis bardzo mi się podoba 🙂 I jeszcze jedno, do tego właśnie wydarzenia pasuje też (modne teraz), określenie SLOW. Tu czas ma zupełnie inny wymiar niż w wielkim mieście

Bywalcy festiwali, bardzo różnych, od Warszawskiej Jesieni po Pannonikę, dobrze wiedzą, jak bardzo ważni są są festiwalowicze. To oni tworzą klimat i nastrój, to oni potrafią to właśnie od nich zależy synergia pomiędzy publicznością a artystami. Tak, tak – właśnie synergia czyli: Synergia, synergizm, synergiczność, efekt synergiczny[a] (z gr. συνεργία współpraca) – współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Termin ten jest pojęciem ogólnym, mającym zastosowanie w wielu różnych dziedzinach [źródło: Wikipedia].

Kim są festiwalowicze? Jest ich niewielu, ale to ludzie, którzy przyjechali na ten festiwal w pełni świadomie. Są muzykolodzy, dziennikarze muzyczni (w liczbie niezbyt dużej). Są też fani, którzy tak jak w muzyce rokowej przemierzają świat za swoim idolem, jeżdżą na festiwale muzyki dawnej.

Powyżej możemy przeczytać o wielu czynnikach, które sprawiają, że efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Poniżej opiszę przypadek, który doskonale to tłumaczy.

Wszystkie koncerty tego festiwalu są wyjątkowe, ale są też takie, które pamięta się do końca życia. W 2022 roku w kościele pod wezwaniem świętej Elżbiety w Starym Sączu, publiczność zachowywała się jak na rokowym koncercie. Były okrzyki zachwytu i bardzo spontaniczne owacje. Ten koncert był wyjątkowy (starzy bywalcy wiedzą o który chodzi). Zachwycony tym wydarzeniem, jeszcze z wypiekami na twarzy, zadzwoniłem do zaprzyjaźnionego dziennikarza muzycznego i muzykologa i opowiedziałem o tym wyjątkowym wydarzeniu. Wszystkie koncerty są zapisywane i można je obejrzeć na kanale YouTube, festiwalu Omnia Beneficja, wiec poprosiłem o oglądnięcie i opinię.

Ponieważ mój znajomy długo się nie odzywał, zadzwoniłem sam i poprosiłem o komentarz do koncertu. Odpowiedział, że był FAJNY

Dobrze, że powstrzymałem się od uwag o jego wrażliwości muzycznej. Pooglądałem i wysłuchałem zapisu na Yotube… i stwierdziłem, że koncert był FAJNY. Tylko fajny, a nie cudowny i magiczny – bo takie wrażenie odniosłem oglądając go „na żywo”. YouTube (i każdy inny zapis elektroniczny), przekazuje nam jedynie obraz i dźwięk. Brakuje tam:

  • zapachu starego kościoła
  • … siedzenia w niewygodnych ławkach
  • sąsiedztwa ludzi i wspólnego przeżywania razem z nimi muzyki
  • energii miejsca, ludzi i muzyki
  • tego, że po koncercie, można porozmawiać z uczestnikami, organizatorami a nawet z artystami!

Dlatego też, szanowni czytelnicy, przyjeżdżajcie na festiwal Omnia Beneficia. Tylko tam możecie w pełni odczuć czar i magię jaką daje słuchanie muzyki dawnej.

Poniżej zapis rozmów z organizatorami i artystami festiwalu. W wielkim skrócie, bo jak powiedział jeden z moich rozmówców – każdy pytanie może być tematem wykładu. Posłuchać warto, bo usłyszymy co też będzie się działo na Omnia Beneficia Festiwal 2024. A działo się będzie!

Z festiwalu robię obszerny fotoreportaż, zawsze jednak, przeglądając zdjęcia, znajdę kilka które mi „umknęły”.

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved. W nagółwku strony, zdjęcie malowidła na ścianie bramy na starosądeckim rynku autorstwa Józefa Raczka.

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 560
Przejdź do treści