-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

43 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, 30.06-4.07 2021
Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej istnieje od 1975 r. Stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie. To niezwykły festiwal w niezwykłym miejscu.
Za nami prolog 43. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. To znak, że starosądecki festiwal, najstarsza tego typu impreza muzyczna w Polsce zbliża się wielkimi krokami. W trudnym pandemicznym czasie, gdy organizatorzy muszą dokonywać cudów w przewidywaniu możliwych obostrzeń i zmieniających się zasad podróżowania tym razem zapowiada się festiwal bez kompromisów organizacyjnych i repertuarowych.
W niedzielę 27 czerwca wystąpił znakomity Weser Renaissance z Bremy w międzynarodowym składzie, a od środy do niedzieli ciąg znakomicie zapowiadających się koncertów w gwiazdorskiej obsadzie, w tym dwóch zespołów zagranicznych ze Szwajcarii i dwóch składów mieszanych.
Udział w koncertach dla posiadaczy folderów festiwalowych jeż bezpłatny, a folder można zakupić nawet tuż przed koncertami za jedyne 10 zł i posłuży słuchaczom przez cały festiwal. Warto, bo w tym roku w programie koncertów zaplanowano wyjątkowo dużo partii śpiewanych, a folder pozwala słuchaczom precyzyjnie śledzić przebieg koncertu i dzięki tłumaczeniom librett w pełni delektować się poetyckimi tekstami sprzed wieków.
Tegoroczny festiwal przezornie w całości jest transmitowany Internecie, a dodatkowo koncerty transmituje radiowa Dwójka. Dzięki temu nikt nie będzie mógł powiedzieć, że przyczyny losowe uniemożliwiły mu w tym roku zapoznać się z festiwalowym repertuarem. Mieszkańcy Sądecczyzny są jak w zwykle w uprzywilejowanej sytuacji. Mogą bez przeszkód osobiście uczestniczyć w starosądeckich koncertach i przeżywać je w pełni i na wielu poziomach.
I powinni, Bo niezmiennie warto.
Wojciech Knapik
Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu
PROLOG, 27 czerwca 2021
„Natchniony autor starotestamentowej Pieśni nad Pieśniami z niezwykłą głębią lakonicznego zwrotu ujął ponadczasowy splot ludzkich doświadczeń: „Jak śmierć potężna jest miłość”. Dalekim echem tych słów jest początek wiersza otwierającego tom Srebrne i czarne Jana Lechonia: „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną, Powiem ci: śmierć i miłość – obydwie zarówno”. Obydwa te doświadczenia zawsze były chętnie wybieranym przedmiotem artystycznych interpretacji literackich, plastycznych czy muzycznych. Przecinają one sferę sacrum i profanum, często łącząc je ze sobą i obierając człowieka za wspólny mianownik”.
Dyrektor Artystyczny Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej
Prof. Marcin Szelest