30 Festiwal Audio Art – Kraków, 18 – 27 listopada 2022

34 wydarzenia na 30-tym Festiwal Audio Art odbędą się w Hevre, Cricotece i Akademii Muzycznej w dniach 18 – 27 listopada. Super zwyczajny, hiper normalny i zawsze premierowy festiwal zaprezentuje projekty sztuki dźwiękowej i muzyki współczesnej artystów z całego świata w formie koncertów, instalacji i wykładów. Sesja Audio Art w Studio Muzyki Elektroakustycznej AMKP tworzyć będzie część edukacyjną festiwalu.

Zgodnie z regularną, coroczną praktyką pokazywane będą w formie koncertów i instalacji prace dyplomantek Wydziału Intermediów krakowskiej ASP – Martyny Basty – Circular Ritual, Soni Kujawy – Małe maszyny, Marii Olbrychtowicz – Utopijna architektura akustyczna, poruszają niezwykle ważne zagadnienia współczesnej i postpandemicznej kultury.

Festiwal otworzy w piątek, 18.11 Gert-Jan Prins z Amsterdamu wykładem ALL-IN na AMKP i zamknie tego samego dnia koncertem ALL-OUT w Hevre. Rozpocznie się też prezentacja 22-godzinnego projektu Double Infinity Philla Niblocka z Nowego Jorku zrealizowanego w 2021 roku na jego 88 urodziny oraz instalacja Giacomo Miceli – Infinite Conversation. W pierwszy dzień festiwalu wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W sobotę 19.11 polską premierę audiowizualnego projektu Krasis duetu z Paryża A.Radulescu i A.Playe poprzedzi solowy koncert Out of the Playground wybitnej flecistki Alessandry Romboli.

Wszystkie trzy artystki w południe prezentować będą swoją twórczość w formie wykładów w SME AMKP. Zaraz po nich Pablo Sanz z Madrytu wygłosi wykład Ecology of Listening. Na zakończenie wieczoru w Hevre znany krakowskiej publiczności duet z Berlina Bryan Eubanks i Xavier Lopez, pokażą polską premierę swojego projektu xNatural Realms. Tego samego dnia, w sobotę 19.11 otwarty zostanie cykl koncertów dla jednego słuchacza Black of granule Aleksandry Chciuk i Kuby Krzewińskiego w piwnicy Akademii Muzycznej.

Wczesnym popołudniem w niedzielę 20.11 na AMKP SME twórcy Black of granule wprowadzą nas w tajniki swojej pracy. O 18.00 w Sali Kameralnej uczestniczyć będziemy w niezwykłym koncercie Glass, Wood, Plastic duetu Julianna Siedler-Smuga (marimba) i Wojciech Koprowski (skrzypce) z prawykonaniami utworów K.Krzewińskiego, A.Zagajewskiego, N.Fukuoki i M.Śniady. Następnie zanurzymy się w niezwykłej przestrzeni immersywnego koncertu entangled Pablo Sanza wypełnionego dźwiękami dżungli amazońskiej.

Jak co roku w środku festiwalu, we czwartek 24.11 w Hevre kolektyw GrupLab zaprasza na maraton elektroakustyczny CIME/PSeME/SME w wielokanałowej przestrzeni akusmatycznej poprzedzony koncertem Kunst Uni studentów z Grazu pod kierunkiem Marko Ciciliani, który w południe wygłosi wykład w ramach Sesji Audio Art.

Piątek, 25.11 rozpocznie się od wykładu The Atmospheric Agent Catherine Lamb z Berlina i jej koncertu Spiral Form wieczorem w Hevre poprzedzonego otwarciem instalacji Utopijna architektura akustyczna Marii Olbrychtowicz.

Taniec na rurze będzie pretekstem do premierowego wykonania Monolithu duetu Mári Mákó & Sofie Kramer z Hagi w drugiej części wieczoru w Cricotece. To dalszy ciąg współpracy z Instrument Inventors Initiative Matteo Marangoni. Tego samego wieczora w Cricotece usłyszymy także koncert Zemiter Marcina Dymitera i Huberta Zemlera. Obydwaj artyście tworzą bardzo indywidualny projekt łączący dźwięki poszerzonej perkusji z dźwiękami otoczenia.

Sobota 26.11 wypełniona będzie dwoma wykładami duetu kobiecego z Hagi oraz duetu Ania Karpowicz i Dominik Strycharski w ramach Sesji Audio Art na AMKP. Ostatni zespół zaprezentuje wieczorem unikalny projekt na bazie starych nagrań przedwojennej firmy płytowej Syrena odtwarzanych z płyt szelakowych połączonych z misterną tkanką dźwiękową duetu fletowego. Koncepcja szczególnego tropienia przeszłości będzie osnową autorskiego koncertu wiolonczelisty i kompozytora Roberta Jędrzejewskiego. Projekt Patkowski dedykowany będzie ojcu polskiej muzyki elektroakustycznej, założycielowi Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Warszawie oraz Studia Muzyki Elektroakustycznej AMKP w Krakowie. Usłyszymy kompozycje twórcy projektu, KH.Stockhausena, K.Saariaho i Rogera Reynoldsa. Artyście towarzyszyć będzie elektronicznie Jacob Sundstrem. Po koncercie przez kładkę na Wiśle przechodzimy do dolnej galerii Hevre na live act after party o 21.00 wykonaniu Ektronera, Dj Veturillo, Desire oraz accurate disco.

Ostatni dzień festiwalu, niedziela 27.11 to wykłady Roberta Jędrzejewskiego na AMKP w południe oraz Armando Navarro w Cricotece poprzedzające wieczorne koncerty i performance. Kompozycje Wojciecha Blecharza oraz Marka Michaluka wykona duet fletowy Małgorzata Mikulska i Gabriela Irzyk ze wparciem wizualnym B.Radzikowskiego, następnie set Michała Dębskiego DIAKRYTYKI i na koniec radykalny performance paryskiej grupy †een▲ge g☺d w składzie: Armando Navarro, Louise Ronk-Sengès oraz Désiré.

Więcej informacji:
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1535
Skip to content