-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

23 Festiwal Filmu Niemego Kraków, 8-11 grudnia 2022
8 grudnia rusza 23. edycja Festiwalu Filmu Niemego, odbywająca się pod hasłem PRZEMIANY, w którym zawierają się zmiany technologiczne, obyczajowe, ale też odważne eksperymenty z formą. Większość festiwalowych tytułów zostanie zaprezentowanych z muzyką wykonywaną na żywo, m.in. przez takich artystów jak duet Chvost, polsko-ukraiński TANŌK czy zanurzony w elektronice BLED. Festiwal otworzy koncert Stefana Wesołowskiego z zespołem. Wydarzenie, organizowane przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, potrwa do 11 grudnia.
Temat 23. edycji Festiwalu Filmu Niemego rozumiany jest bardzo szeroko. PRZEMIANY odnaleźć można w fabułach, zmieniającym się stylu filmów niemych oraz w wytyczającej nowe ścieżki filmowej awangardzie. Szczególnym rodzajem zmiany we wczesnym kinie było wprowadzenie dźwięku. W trakcie 23. Festiwalu Filmu Niemego na ekran powrócą filmy nieme, produkcje stojące u progu rewolucji dźwiękowej oraz takie, które ten próg właśnie przekroczyły.
Większość festiwalowych tytułów zostanie zaprezentowanych z muzyką wykonywaną na żywo. Światło na zapomniane pieśni ludowe rzuca duet Chvost, spajając je z nowoczesną klubową elektroniką, a tradycje słowiańskiego rytuału i free jazzu łączy polsko-ukraiński TANŌK. W muzyce elektronicznej – zjednoczonej z jazzem i inspiracjami filmowym science-fiction – zanurza się BLED, podczas gdy zespół Pin Park nadaje jej analogowego sznytu, za sprawą starych syntezatorów EMS i wczesnych samplerów. Na Festiwalu pojawią się też stali bywalcy: multiinstrumentalista Maciej Trifonidis w kwartecie, Paweł Pruski i Eta Hox (jako duet Cisza), kompozytor muzyki filmowej Stefan Wesołowski wrazz zespołem oraz Semi-Invented Trio – skład, który narodził się na 12. Festiwalu Filmu Niemego.
Najmłodszych widzów organizatorzy Festiwalu zapraszają w niedzielny poranek na Baranki w niemym kinie – pokaz bajek z muzyką na żywo i zabawy w udźwiękowienie filmu z Maciejem Trifonidisem.
PROGRAM:
CZWARTEK, 8 GRUDNIA
18.30 SPOTKANIE AUTORSKIE: Małgorzata Radkiewicz
Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26)
lobby przed salą widowiskową
wstęp wolny
19.30 MAYA DEREN – FILMY EKSPERYMENTALNE – zestaw filmów, 70’
SIECI POPOŁUDNIA | MESHES OF THE AFTERNOON
reż. Maya Deren, USA 1943, 14′
NA LĄDZIE | AT LAND
reż. Maya Deren, USA 1944, 14′
STUDIUM CHOREOGRAFICZNE PRZED KAMERĄ | A STUDY IN CHOREOGRAPHY FOR CAMERA
reż. Maya Deren, USA 1945, 3′
RYTUAŁ W PRZETWORZONYM CZASIE | RITUAL IN TRANSFIGURED TIME
reż. Maya Deren, USA 1946, 14′
MEDYTACJA NAD PRZEMOCĄ | MEDITATIONS ON VIOLENCE
reż. Maya Deren, USA 1948, 10′
PRAWDZIWE OKO NOCY | THE VERY EYE OF NIGHT
reż. Maya Deren, USA 1959, 15′
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26)
sala widowiskowa
muzyka na żywo: Stefan Wesołowski z zespołem
PIĄTEK, 9 GRUDNIA
18.15 CHLEB | KHLIB
reż. Mykola Shpykovskyi, ZSRR 1929, 44’
muzyka na żywo: Chvost
19.30 SKRZYDŁA | WINGS
reż. William A. Wellman, USA 1927, 144′
zarejestrowana muzyka
SOBOTA, 10 GRUDNIA
15.00 SZKICE Z POLSKI | CROQUIS POLONAIS
reż. Maurice Bekaert, Belgia 1920-1931, 56’
muzyka na żywo: TANŌK
17.30 NOSFERATU – SYMFONIA GROZY | NOSFERATU, EINE SYMPHONIE DES GRAUENS
reż. Friedrich Wilhelm Murnau, Niemcy 1922, 94’
muzyka na żywo: Trifonidis/Czekała/Chojnacki/Staromiejski
19.30 JANKO MUZYKANT | JANKO THE MUSICIAN
reż. Ryszard Ordyński, Polska 1930, 105’
zarejestrowana muzyka
21.30 FRANCUSKA AWANGARDA FILMOWA – zestaw filmów,77′
A PROPOS NICEI | À PROPOS DE NICE
reż. Jean Vigo, Francja 1930, 23’
BALET MECHANICZNY | BALLET MÉCANIQUE
reż. Fernand Léger/Dudley Murphy, Francja 1924, 16’
UŚMIECHNIĘTA PANI BEUDET | LA SOURIANTE MADAME BEUDET
reż. Germaine Dulac, Francja 1923, 38’
Partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce
muzyka na żywo: Pin Park
23.00 AFTERPARTY W KLUBIE BETEL
THE GREAT WHITE SILENCE | THE GREAT WHITE SILENCE
reż. Herbert G. Ponting, Wielka Brytania 1924, 106’
muzyka na żywo: Cisza
wstęp wolny!
Klub Betel (Plac Szczepański 3)
NIEDZIELA, 11 GRUDNIA
11.00 BARANKI W NIEMYM KINIE
Pokaz bajek i warsztaty dla dzieci
13.00 PRAWDZIWY CHARLIE CHAPLIN | THE REAL CHARLIE CHAPLIN
reż. James Spinney, Peter Middleton, USA 2021, 114’
(dokument współczesny)
15.30 ZŁAMANA LILIA | BROKEN BLOSSOMS OR THE YELLOW MAN AND THE GIRL
reż. D.W. Griffith, USA 1919, 90’
muzyka na żywo: Semi-Invented Trio
17.30 DYKTATOR | THE GREAT DICTATOR
reż. Charles Chaplin, USA 1940, 126’
zarejestrowana muzyka
20.00 SZANTAŻ | BLACKMAIL
reż. Alfred Hitchcock, Wielka Brytania 1929, 76’
muzyka na żywo: BLED
BILETY:
Filmy z muzyką na żywo: 40 zł (normalny), 33 zł (ulgowy)
Filmy bez muzyki na żywo: 20 zł
Baranki w niemym kinie: 15 zł
Afterparty w Klubie Betel: wstęp wolny
KARNET (11 seansów): 200 zł
O MUZYKACH:
// BLED
Projekt BLED rozpoczął się od spotkania Emila Miszka i Sławka Koryzno oraz fuzji inspiracji. Minimalizm osiągnięty jakby z marszu, bez celowości i usilnych starań jest cechą dominującą w twórczości BLED i jednocześnie jej wyróżnikiem. Debiutancki album formacji Roots & Futuristic Sci-Fi Sounds to mariaż jazzu z elektroniką, który w wydaniu BLED oznacza wtopienie się jednej estetyki w drugą, pozbawione sztampy i brawury. Inspiracją przy tworzeniu albumu była powieść Diuna Franka Herberta, a także futurystyczne wizje z filmów takich jak Obcy 8. pasażer Nostromo, Łowca androidów i 2001: Odyseja kosmiczna. Eteryczność i eklektyczność brzmienia Roots & Futuristic Sci-Fi Sounds to także zasługa tego, iż Miszk i Koryzno nie zamykają się na żadną koncepcję czy estetykę. Bez trudu mieszają ambientowo-dronowy minimalizm z inspiracjami brzmieniami z Afryki czy Azji. Tytułowe korzenie sięgają gnawy, klasycznej muzyki Indii, gardłowych chantów mongolskich i tybetańskich mnichów. Dominantą i spoiwem dla całości jest nocna aura, przywodząca na myśl atmosferę Dark Eyes autorstwa Tomasz Stańko Quintet.
// CHVOST
Chvost to duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Pawła Pruskiego Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Szczególne miejsce w Chvoście zajmują historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie.
// CISZA
Duet krakowskich DJów i redaktorów Off Radia Kraków, współzałożycieli projektu Silent Booking – pierwszej polskiej agencji skupiającej artystów ambientowych.
Eta Hox – DJ’ka, promotorka i dziennikarka muzyczna, od niemal dekady zaangażowana w rozwój krakowskiej sceny klubowej. Jest członkinią kolektywu Techno Techyes oraz współtworzy trzon stacji muzycznej OFF Radia Kraków. Od samego początku obecności na scenie jej znakiem rozpoznawczym była wyróżniająca się selekcja, której poświęca bardzo dużo czasu. Staranne podejście do wyboru muzyki sprawia, że jej mixy są przesycone drive’m, a przestrzeń pozostaje w odpowiedniej proporcji do wysokich dawek energii. Eta chętnie sięga po katalogi takich wytwórni jak Affin, Attic Music, Planet Rhythm. Northern Electronics czy Semantica, jednak główną osią jej setów są wydawnicze nowości, również te poszerzające definicję gatunku techno.
Pruski (Paweł Pruski) – producent muzyczny tworzący na pograniczu ambientu oraz dronu. Związany z wytwórnią Whitelabrecs (UK) oraz Krysalisound (IT). Do tej pory wydał pięć solowych albumów, brał też udział w wielu kompilacjach poświęconych muzyce ambientowej. Prezentował swoje produkcje na Festiwalu Ambientalnym, Freeform Festival, Tauron Festival, WRO Festival i wielu innych miejscach. Podczas liveactów prezentuje połączenie generatywnego ambientu z elementami improwizacji.
// PIN PARK
Pin Park tworzą Maciek Bączyk oraz Maciek Polak. Inspiracją dla ich muzyki są takie gatunki jak krautrock, ambient, IDM czy minimal music. Równie istotna jest nietypowa i mocno nieortodoksyjna architektura używanych instrumentów: do szpiku analogowych, jak pięćdziesięcioletnie syntezatory EMS, ale i bardziej współczesnych konstrukcji spod znaku wczesnych samplerów i pierwszych cyfrowych efektów. Ich twórczość nie jest jednak apoteozą analogowego sprzętu – z każdą kolejną płytą Pin Park obiera nowe kierunki, podróżując po zapomnianych czy mniej uczęszczanych rubieżach muzyki elektronicznej.
// SEMI-INVENTED TRIO
Zespół narodził się na 12. Festiwalu Filmu Niemego. Adrian Konarski, kompozytor muzyki do filmów m.in. Magdaleny Piekorz (Pręgi) czy Jerzego Stuhra (Obywatel), zaprosił do współpracy Sławomira Bernego, by zagrać do polskiej niemej produkcji Szlakiem hańby. Później skład został poszerzony o skrzypka Michała Chytrzyńskiego. Muzycy wystąpili z projektem w Wiedniu, Bukareszcie, Kluż-Napoce oraz Kiszyniowie. Od tego czasu trio często spotyka się podczas kolejnych edycji Festiwalu Filmu Niemego , tworząc oprawę muzyczną do filmów.
W skład Semi-Invented Trio wchodzą:
Adrian Konarski – fortepian
Michał Chytrzyński – skrzypce
Sławomir Berny – perkusja
ADRIAN KONARSKI
Uznany kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, twórca ścieżek dźwiękowych między innymi do Pręg i Senności Magdaleny Piekorz oraz sztuk teatralnych i filmów w reżyserii Jerzego Stuhra, a także musicali. Absolwent wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie (2000). Od 1994 roku współpracuje z Piwnicą pod Baranami, a od 2007 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. W 2010 roku rozpoczął współpracę z hollywoodzkim reżyserem Philippem Morą, angielskim aktorem Peterem Strakerem oraz niemiecką telewizją WDR.
MICHAŁ CHYTRZYŃSKI
Przygodę ze skrzypcami rozpoczął w wieku sześciu lat i przebył długą drogę edukacji w szkole muzycznej, liceum i na studiach na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od wielu lat jest skrzypkiem Teatru Bagatela, Teatru STU oraz Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Bierze udział w wielu koncertach oraz nagraniach w Polsce i za granicą. Od 2006 roku współpracuje z Piwnicą pod Baranami.
SŁAWOMIR BERNY
Perkusista, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Najbardziej znany polski muzyk sesyjny. Uczestniczył w ponad 60 nagraniach i projektach muzycznych, m.in. z grupą Kroke czy kabaretem Piwnica pod Baranami. Współpracował z takimi artystami jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski i Jarosław Śmietana. Gra również z Kroke oraz Nigelem Kennedym.
// STEFAN WESOŁOWSKI Z ZESPOŁEM
Stefan Wesołowski – pochodzący z Gdańska kompozytor i skrzypek, absolwent francuskiej Academie Musicale de Villecroze, związany z brytyjskim publisherem Mute Song (Nick Cave, Ben Frost, Max Richter i wielu innych), amerykańskim wydawnictwem Important Records (Pauline Oliveros, Coil, Josef van Wissem) i francuskim Ici D’ailleurs (Chapelier Fou, Yann Tiersen). Jest autorem trzech znakomicie przyjętych albumów solowych oraz nagranego z Piotrem Kalińskim Nanook of the North (2018). Jego album Rite of the End został wybrany najlepszą płytą 2017 roku w plebiscycie Gazety Wyborczej oraz międzynarodowego portalu Beehy.pe. Gdyby Wesołowski żył w XIX wieku, dziś byłby na kartach podręczników historii muzyki – pisał o nim wówczas Jacek Hawryluk z radiowej Dwójki. Album przyniosł kompozytorowi również nominację do Paszportu Polityki. Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do Listen to me Marlon, Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk i Ucieczki na Srebrny Glob. Najnowszą produkcją z muzyką Wesołowskiego jest irlandzki film Wilk z Lily-Rose Deep i George MacKayem w rolach głównych.
Anna Pašić – harfistka i kompozytorka mieszkajaca w Warszawie. Wykonując i nagrywając muzykę, współpracuje z artystami i artystkami reprezentującymi różne gatunki muzyczne m.in. z Benem Frostem, Piotrem Kurkiem, Hanią Rani, Oxford Drama. Na koncie ma występy na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Waves Vienna, Unsound Festival, OFF Festival, Opener Festival oraz Halfway Festival. Od jakiegoś czasu występuje także z własnymi kompozycjami, łącząc harfę z elektroniką. Do tej pory zagrała na Ephemera Festival, Tchnienia oraz w ramach cyklu S.P.A. w Warszawskiej SAUNIE. Stefana Wesołowskiego poznała w 2014 roku wykonując jego kompozycje z albumu Liebestod, podczas MFF Nowe Horyzonty. Od tamtej pory nagrywała partie harfy do muzyki filmowej skomponowanej przez Stefana, a także zagrali razem (w różnych składach) wiele koncertów m.in. na SXSW (USA), Up To Date Festival, Auksodrone, Ars Cameralis.
Oliwier Andruszczenko – klarnecista, saksofonista. W czerwcu 2012 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Arkadiusza Adamskiego. Doskonalił swoje umiejętności podczas prestiżowych kursów mistrzowskich u takich artystów jak Eduard Brunner, Oriol Romani, Jan Jakub Bokun, Artur Pachlewski, Jean Mark Fessard, Aleksander Romański, Matthias Müller, Miroslav Hlavac, Giora Feidmann oraz z kwartetem Vienna Clarinet Connection. Koncertował w Polsce i za granicą (Niemcy, Portugalia, Belgia, Hiszpania, Litwa, Ukraina). W roku 2007 zajął się kreowaniem i wykonywaniem muzyki klezmerskiej, bałkańskiej oraz sefardyjskiej. Pod koniec 2014 roku założył swój zespół BUM BUM ORKeSTAR. Ważne miejsce w jego dorobku zajmuje muzyka nowa. Od roku 2009 współpracuje ze Związkiem Kompozytorów Polskich. W ramach 52. Warszawskiej Jesieni (2009) brał udział (obok Magdaleny Lisak i Wojciecha Błażejczyka) w wykonaniu sześćdziesięciu jednominutowych utworów skomponowanych na 60-lecie Koła Młodych ZKP. Na swoim koncie ma liczne prawykonania i polskie premiery utworów Włodzimierza Kotońskiego, Lidii Zielińskiej, Krzysztofa Knittla, Zbigniewa Bagińskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Prasquala, Dariusza Przybylskiego, Tomasza Jakuba Opałki, Ignacego Zalewskiego, Agnieszki Stulgińskiej. Jest członkiem Warsaw Contemporary Ensemble (wcześniej Scontri Ensemble) – formacji Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich wykonującej muzykę nową. Od roku 2014 należy do grupy Hashtag Ensemble, z którą koncertuje. Jest mocno zaangażowany w produkcje muzyczne jako muzyk sesyjny, współpracujący na stałe z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum, Teatrem Maska w Rzeszowie i Teatrem Lalka w Warszawie.
// TANŌK
Duet Natalii Kordiak i Kateryny Ziabliuk, dwóch dziewczyn z Polski i Ukrainy, które z dwóch różnych tradycji – słowiańskiego rytuału i free jazzu – kształtują spójną muzyczną opowieść. Słowo “tanok” z ukraińskiego oznacza taniec grupowy, który tańczyło się zazwyczaj w wiosnę, by przywołać odrodzoną moc natury i powodzenie na początku “nowego roku”.
Natalia Kordiak -wokalistka, improwizatorka, kompozytorka. Artystka nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2020 w kategorii FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU – JAZZ. Magister Sztuki Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwentka „Bednarskiej” – Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. W 2018 roku założyła swój autorski zespół Natalia Kordiak Quintet, z którym wykonuje muzykę jazzową z elementami muzyki improwizowanej. Wspólnie z Alanem Wykpiszem, Mateuszem Kołakowskim, Przemysławem Chmielem i Grzegorzem Pałką tworzą muzyczne opowieści, których słucha się, a zarazem doświadcza. Debiutancki autorski album Natalia Kordiak Quintet – Bajka został doceniony przez międzynarodowe media muzyczne i zaledwie po kilku miesiącach znalazł się na podsumowaniach najlepszych płyt jazzowych 2019 roku przez Jazz Forum Magazine oraz Polish.jazz.blogspot. Zdobywczyni Grand Prix – Voicingers 2018 – International Jazz Contest for Singing Musicians. Koncertowała na wielu scenach muzycznych oraz festiwalach w Polsce (Jazz Juniors 2020, Poznań: Komeda Maraton 2020. Muzyka szeptów, Blue Note Poznań Competition, Tarnów Jazz Contest, Voicingers Festival, NOSPR, Filharmonia Narodowa, Spatif) oraz za granicą, między innymi w Danii, Czechach, Łotwie czy Anglii. Przez wiele lat współpracowała z Filharmonią Narodową w Warszawie podczas edukacyjnych koncertów jazzowych dla dzieci i młodzieży. Jest również koordynatorką polskiej edycji festiwalu Voicingers w Żorach. W 2021 pracowała jako organizatorka międzynarodowego Jazzbus Showcase przy współpracy festiwalu Voicingers i słowackiej wytwórni Hevhetia.
Kateryna Ziabliuk – pianistka, wokalistka, improwizatorka, kompozytorka. Pochodząca z Kijowa artystka studiowała w Katowicach, Krakowie i Mediolanie. W swojej twórczości korzysta z języka współczesnego jazzu, ale równocześnie nie waha się sięgać po elementy muzyki tradycyjnej oraz eksplorować kulturowego dziedzictwa swojej ojczyzny.
W 2019 roku, bazując na poemacie Łesi Ukrainki nagrała z własnym triem improwizowaną suitę Lisova Pisnya (Pieśń lasu). Na zaproszenie katowickiego JazzArt Festival w 2022 roku zreintrepretowała utwór w duecie z czołową polską wokalistką Natalią Kordiak. Występ dał początek projektowi TANŌK. W 2020 roku wydała solową płytę fortepianową Live at the Enjoy Jazz Festival, która dostała dobre recenzje w czartach Europe Jazz Network i All About Jazz. Kateryna współtworzy wielu projektów stałych i jednorazowych na zaproszenia festiwali, m. in. z członkami Australian Art Orchestra, SonCe Trio, Lumpeks, Unleashed Cooperation, The Black Sea Songs i wielu innymi. Występowała też z Kamilą Drabek i Patrycją Wybrańczyk – członkiniami grupy O.N.E., zaliczanej do najciekawszych zjawisk polskiej sceny jazzowej ostatniej dekady. Na koncie ma liczne występy w całej Europie (w tym w Holandii, Niemczech i we Włoszech), które zintensyfikowała w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, z wyboru pełniąc rolę „Ambasadorki ukraińskiej kultury” w świecie zachodnim. Ponadto jest współzałożycielką i redaktorką portalu meloport.com, gdzie ukazują się teksty jej autorstwa poświęcone muzyce improwizowanej.
// TRIFONIDIS / CZEKAŁA / CHOJNACKI / STAROMIEJSKI
Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent radiowy, telewizyjny i muzyczny; pisarz, wydawca, animator kultury, redaktor JAZZKULTURY. Założyciel i lider zespołów: TRIFONIDIS ORCHESTRA, 3275 kg ORCHESTRA, Tricphonix, Trifonidis POLIN Projekt, Trifonidis „Motion Pictures” Project, 15 cm above the ground, oraz zespołów/orkiestr warsztatowych, edukacyjnych. Współtwórca formacji Horny Trees. Właściciel wydawnictwa SlowdownRecords. Na muzykę Macieja Trifonidisa wpływ ma wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi, dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w środowisku multikulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, liczne podróże oraz polsko-greckie korzenie. Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w kompozycjach, melodyce oraz sposobie komponowania.
Łukasz Czekała – skrzypek, improwizator. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec jazzowych Henryka Gembalskiego. Na scenie jazzowej zadebiutował w 2004 roku z krakowskim kwartetem Szy-Szy Kaan Jazz Group, z którym nagrał płytę „In time” (2005). Laureat Urbanator Days 2012. Od 2014 roku wraz ze Zbigniewem Chojnackim (akordeon/elektronika) tworzy duo BACKSPACE – zespół wpisujący się w nurt muzyki eksperymentalnej i współczesnej muzyki improwizowanej. BACKSPACE wystąpił na wielu europejskich festiwalach muzycznych, m.in. Contrasts (Ukraina), Interpenetration (Austria), Zvuk for Stiavnivca, AreYouFree? Music Festival, Hevhetia Showcase (Słowacja), Zpatra Festival (Czechy), Palm Jazz Festival, Jazz w Ruinach, Festiwal Nowa Muzyka, Audio Art, Polifonie, Ambient Festival, Intl Jazz Platform, Fonomo Music & Film Festival. W 2016 r. jeden z utworów BACKSPACE
znalazł się na płycie This is Tomorrow Calling londyńskiej wytwórni Demerara Records, a w 2019 pojawiła się płyta AD_DA z gościnnym udziałem Marcina Alberta Steczkowskiego (kornet/elektronika), wydana przez słowacką Hevhetia Records. Od 2010 roku związany również ze środowiskiem teatralnym i filmowym (jest autorem muzyki do spektakli i filmów – m.in. Gry w reż. Macieja Marczewskiego). Obecnie jest członkiem zespołów: BACKSPACE, Makaruk – Erotyki Ludowe, Marcin Januszkiewicz, 15 cm above the ground.
Zbigniew Chojnacki – akordeonista/elektronik, improwizator. Występował na takich festiwalach jak m.in. A L’Arme Festiwal w Berlinie, Sharpe Festiwal w Bratysławie, LEM Festiwal w Barcelonie, Ring Ring Festiwal w Belgradzie, WOS Festiwal w Santiago de Compostela, Oct Loft jazz Festiwal w Shenzhen, Musikprotokoll Festival w Grazu oraz Avant Art Festiwalu w Warszawie. Miał okazję współpracować z takimi artystami jak m.in. Adam Pierończyk, Krzysztof Knittel, Joelle Leandre, TOC, Marcin Albert Steczkowski, Anna Gadt. Krzysztof Gradziuk, Michał Urbaniak, David Kollar, Ramon Prats, Yuhan Su, John Derek Bishop, Mats Gustafsson, Colin Stetson. Na co dzień, wraz Łukaszem Czekałą, tworzy duet Backspace, który określa swoją muzykę jako improwizowaną muzykę współczesną.
Bartek Staromiejski – absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Sztutgarcie. Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych, w tym (wraz z zespołem GPS) zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2008. Współpracuje m. in. z Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Maciejem Strzelczykiem, Markiem Bałatą, Januszem Skowronem, Tadeuszem Leśniakiem, Janem Jarczykiem, Siggym Davisem, Izą Zając, Beatą Przybytek. Jest cenionym perkusistą młodego pokolenia. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych, od jazzowego mainstreamu przez latin, salsę do fusion, funku i muzyki pop.
ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami
WSPÓŁFINANSOWANIE:
Miasto Kraków
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polski Instytut Sztuki Filmowej
PARTNERZY:
Instytut Francuski w Polsce
Goethe-Institut
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Betel Klub
Studio Kropka
Pałac pod Baranami
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Sieć Kin Studyjnych
Europa Cinemas