23 Dni Bachowskie – Akademia Muzyczna w Krakowie

Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na tydzień z muzyką wielkiego Johanna Sebastiana Bacha! W trakcie tegorocznej edycji Dni Bachowskich kontynuować będziemy wytyczony dwa lata temu chronologiczny szlak życia kompozytora.

W programie festiwalu nie zabraknie zatem najbardziej emblematycznego dzieła okresu, gdy Bach przebywał w Köthen – Koncertów brandenburskich. Cztery z nich usłyszymy na koncertach orkiestrowych obramowujących festiwal, prowadzonych przez Teresę Kamińską i Antoinette Lohmann. Jednocześnie podążymy szlakiem twórczości skrzypcowo-kameralnej Bacha. Teresa Piech przedstawi przekrój bachowskich utworów skrzypcowych: solo, z basso continuo i klawesynem obligato. Agnieszka Świątkowska (wraz z Aleksandrem Mockiem) przedstawią zestawienie sonat Jana Sebastiana Bacha z sonatami najwybitniejszego z jego synów – Carla Philippa Emanuela. Zbigniew Pilch ukaże recepcję bachowskich sonat w okresie romantyzmu (redakcja Karola Lipińskiego), zestawiając takie późniejsze odczytanie z wersjami oryginalnymi. Szlak skrzypcowy uzupełni matinée w wykonaniu naszego zaproszonego z Holandii gościa – Antoinette Lohmann.

Pobyt Bacha w Köthen to również ważne wydarzenie w życiu kompozytora – ślub z Marią Magdaleną. To właśnie dla drugiej żony sporządził Książeczkę muzyczną, w której znajdujemy pierwsze wersje wielkich cykli suit – Suit francuskich i Partit. W ramach festiwalu komplet suit francuskich przedstawią Ewa Mrowca i Andrzej Zawisza, komplet Suit angielskich – Bernhard Klapprott.

Stosunkowo rzadko mamy okazję posłuchać muzyki lutniowej, a przecież był to jeden z najpopularniejszych instrumentów zarówno solowych, jak i akompaniujących w XVII i XVIII wieku. Jak brzmi lutnia i jaką muzykę można na niej wykonywać przekonamy się za sprawą krakowskiego lutnisty, Jerzego Żaka.

Oczywiście – nie zabraknie też koncertu studentów Katedry Muzyki Dawnej oraz kursów mistrzowskich prowadzonych przez Bernharda Klapprotta i Antoinette Lohmann.

Kierownikiem artystycznym tegorocznego cyklu jest prof. dr hab. Marek Toporowski.

Szczegółowy program 23. Dni Bachowskich:  www.amuz.krakow.pl

Wstęp na koncerty wolny!
 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content