-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
16. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit
Jesień w Łodzi już od wielu lat kojarzy się fanom dobrego brzmienia z Festiwalem Soundedit. To unikatowe i w pełni autorskie wydarzenie. Festiwal na pierwszym planie stawia pracę i dokonania producentów muzycznych, którzy od szesnastu lat spotykają się właśnie w naszym mieście. Na program składają się warsztaty, koncerty, wystawy, projekcje filmowe. Festiwal zaczyna się 25, a zakończy 29 października 2024.
– Każdy rok jest dla nas zawsze bardzo bogaty w wydarzenia – mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit. – Po kilku latach wspólnie z Radiem Łódź powracamy do koncertów „Soundedit Spotlight”, odbywają się spotkania pod szyldem „Muzyczna Łódź ” oraz nasz coroczny cykl koncertów – „Fortepiany Wolności”. Sam Festiwal staje się i jest podsumowaniem oraz punktem kulminacyjnym całego roku.
Soundedit honoruje artystów i producentów swoją nagrodą. „Człowiek ze Złotym Uchem” trafia do rąk krajowych i zagranicznych producentów muzycznych, wybitnych artystów, osób znaczących dla branży muzycznej. W roku 2024 Festiwal Soundedit uhonoruje statuetką: Czesława Niemena (pośmiertnie), Steve’a Lyona, Chris’a Thomasa i Tadeusza Mieczkowskiego.
„Niemen znany i mniej znany” – to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, Natalię. Artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego ojca. Festiwalowy piątek (25 października) będzie bogaty w wydarzenia związane z Niemenem, niewątpliwie jednym z najwybitniejszych i najważniejszych polskich artystów. Tego dnia również na scenie klubu Wytwórnia wystąpi popularny duet – Matylda/Łukasiewicz.
Koncert poświęcony Niemenowi wypełnią utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się na takich albumach jak: „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”. To również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Na występ podczas Soundedit zaprosiła Krzysztofa Zalewskiego i Wojciecha Waglewskiego.
Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie również wystawa zdjęć autorstwa Małgorzaty Niemen: „Czesław Niemen w obiektywie żony”, którą będzie można obejrzeć w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102)
Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zmierzyli się z tematem przemijania, śmierci i żałoby na płycie Polskich Znaków. Matylda użyczyła swoich umiejętności wizualnych (wideoklipy) oraz wokalnych. Radek jest znany z zespołów Pustki czy Bisz/Radex. Teraz kontynuują współpracę, mają gotowy album i wystąpią na Soundedit.
W sobotę 26 października w Klubie Wytwórnia wystąpią: niezwykle wyrafinowany Nouvelle Vague, hipnotyzujący melancholią duet Smolik//Kev Fox oraz projekt specjalny – „Band On The Run – Live”.
Grupa Nouvelle Vague założona została w 2003 r. przez Marca Collina i nieżyjącego już Oliviera Libaux. Nazwę francuskiej grupy można przetłumaczyć jako „nowa fala” i jest to klucz do zrozumienia jej twórczości. Artyści skupili się na coverach utworów punk rocka, post punka i nowej fali właśnie, w aranżacjach sięgają po stylistykę bossa novyŁódzki występ będzie jedynym w tym roku w Polsce koncertem, promującym wydany w lutym br. nowy album „Should I Stay Or Should I Go?”.
Smolik//Kev Fox – debiutancki album „Smolik//Kev Fox” był jednym z najlepiej ocenianych albumów 2015 r. Artyści za tę płytę odebrali „Fryderyka” w kategorii „elektronika i alternatywa”. Od czerwca 2017 r. album ten ma status platynowej płyty. W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie Smolika i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal Keva nabierają kompletnie nowej energii. Jesienią br. odbędzie się druga część trasy koncertowej promującej ostatni jak dotychczas album duetu -„Belly Of The Whale”.
Z okazji 51. rocznicy wydania kultowej płyty „Band On The Run” grupy The Wings, której założycielem i liderem był Paul McCartney, powstał wyjątkowy projekt „Band On The Run – Live”. Na specjalnym koncercie wystąpi zespół pod dyrekcją Marcina Borsa wraz z gośćmi: Gabą Kulką, Agatą Karczewską, Łukaszem Lachem, Kev Foxem i Maciejem Werkiem.
W sobotę również, dzięki współpracy z Festiwalem Kamera Akcja i firmą Extreme Emotions, na Soundedit pojawi się wybitny aktor i piosenkarz – Christian Friedel. Zaprezentuje wraz z zespołem performance pt.: „Dorian”. Reżyser Robert Wilson inspirował się powieścią Oscara Wilde’a „Portret Doriana Graya”. Skupił się na istocie dzieła. Wyizolował głównego bohatera, aby skontrastować go z biografią Oscara Wilde’a i Francisa Bacona, podejmując w ten sposób temat aktualności i przemijania sztuki. Christian Friedel ze swoją grupą – Woods of Birnan – skomponował muzykę, która nawiązuje do różnych nastrojów i sytuacji, jakie mają miejsce w czasie spektaklu.
Niedziela – 27 października – na Soundedit zapowiada się nie mniej ekscytująco.
The Wolfgang Press – jeden z najdłużej działających zespołów z kultowej wytwórni 4AD. Zespół został założony w 1983 r. przez Michaela Allena (wokal, bas) i Marka Coxa (instrumenty klawiszowe). Debiutancki album The Wolfgang Press, „The Burden Of Mules”, to ważny album post-punkowy. Na nowej płycie, pt.: „A 2nd Shape” pojawiają się główni członkowie The Wolfgang Press: Michael Allen i Andrew Gray, dołączył do nich Stephen Gray, brat Andrew. Utwory są ponure, jednak nie pozbawione pomysłowości i artystycznego wigoru. To jedna z największych muzycznych niespodzianek tego roku.
Justin Sullivan & Dean White (New Model Army) – najnowszy, szesnasty studyjny album New Model Army „Unbroken” został wydany w styczniu 2024 r. Płyta zdobyła uznanie krytyków i wspięła się na wysokie miejsca list sprzedaży płyt na całym świecie. Od premiery płyty zespół bezustannie koncertuje. Utworzony w Bradford w 1980 r. zespół New Model Army działa już piątą dekadę i nie widać żadnych oznak, że zamierza przestać. W 2023 r. grupa wydała podwójny album koncertowy „Sinfonia” – wyjątkowy występ zrealizowany z orkiestrą w Berlinie. A zaraz potem zdyskontowali ten sukces premierowym albumem „Unbroken”. Na Soundedit wystąpią Justin Sullivan & Dean White ze specjalnym setem.
Clan of Xymox – zespół doskonale znany polskim fanom za sprawą audycji Tomasza Beksińskiego, świetnych płyt oraz dzięki licznym występom zarówno w klubach i na festiwalach. Grupa uważana za prawdziwą „klasykę” nurtu dark wave, powstała w holenderskim mieście Nijmegen w 1981 roku. Początkowo działała jako duet w składzie: Ronny Moorings (instrumenty klawiszowe, gitara, śpiew) oraz Anke Wolbert (gitara basowa, śpiew). Od momentu, czyli roku 1985, podpisania kontraktu z 4AD nagrali kilka albumów docenionych i nadal docenianych przez fanów oraz dziennikarzy, wśród nich doskonały album z 1986 r. – „Medusa”.
Juno Reactor – ta grupa to elektryzujące i niezwykłe połączenie rytmów techno i ognistego flamenco. Juno Reactor to synonim innowacji w dziedzinie muzyki elektronicznej. Grupą kieruje wizjoner, elektroniczny pionier – Ben Watkins. Zdobył oddaną rzeszę fanów dzięki ciągłemu przesuwaniu muzycznych granic, bogatej dyskografii oraz niezrównanych występów. Występy Juno Reactor to wciągający spektakl, który angażuje wszystkie zmysły. To celebracja muzyki jako transcendentnej formy sztuki.
28 października (poniedziałek) w Studio koncertowym im. Henryka Debicha w Radiu Łódź (ul. Narutowicza 130) wystąpi wyjątkowy duet. Jules Maxwell to m.in. klawiszowiec zespołu Dead Can Dance, a Lina Rodrigues to mistrzyni fado, obdarzona unikatowym głosem.
Jules Maxwell – w maju 2021 r. wspólnie z Lisą Gerrard wydał album „Burn”. Jego dwa albumy solowe wydane przez Archangelo Recordings: „Nocturnes” i „Cycles”, zawierają piękną, melancholijną muzykę instrumentalną, powstałą we współpracy z uznanym brytyjskim zespołem tanecznym Vincent Dance Theatre. Skomponował także muzykę na album „Terra Mãe”, portugalskiej śpiewaczki fado Liny Rodrigues.
Lina Rodrigues – niewiele głosów rezonuje głębiej i autentyczniej niż głos Liny. Od zawsze była miłośniczką twórczości Amálii, dzięki czemu w projekcie Lina_Raül Refree udowodniła, że jest jedną z jej najlepszych interpretatorek. Dramaturgia oraz pomysłowość to cechy śpiewu Liny. Wydała właśnie album „Fado Camões”, płyta prezentuje twórczość jednego z najbardziej znanych poetów Portugalii, Luísa Vaz de Camõesa. „Tylko perfekcyjny głos może wykonywać perfekcyjną poezję” – napisał o interpretacjach Liny jeden z recenzentów.
– Program koncertowy uzupełniają warsztaty. Tym razem odbędą się w niedzielę, poniedziałek i wtorek. To aż trudno sobie wyobrazić, ale ich program jest jeszcze bogatszy niż w roku ubiegłym. Będą wszystkie liczące się firmy dystrybuujące sprzęt nagłośnieniowy, Steven Lyon poprowadzi masterclass. Pojawią się nasi wieloletni partnerzy: ZAiKS, ZPAV, Stoart. To nie koniec ogłoszeń i niespodzianek. Śledźcie nasze social media. Soundedit zawsze starał się i stara nadal robić rzeczy, których nikt wcześniej nie robił. Zapraszam! – kończy M. Werk.
Więcej na: www.soundedit.pl
Link do rejestracji na warsztaty: Warsztaty 2024 – Soundedit. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych
FB: Facebook
Insta: Soundedit (@soundedit_festival) • Instagram photos and videos
YT: SOUNDEDITFESTIVAL – YouTube
Źródło informacji: materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.