Zygmunt Krauze, 60-lecie pracy twórczej

W tym roku Zygmunt Krauze obchodzi swój wielki jubileusz – 60-lecie pracy twórczej. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne aktywnie włącza się w świętowanie. Październik upłynie nam pod znakiem kompozytora.

9 października zapraszamy na huczny Jubileusz w Operze Wrocławskiej. Oprócz 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego obchodzimy 10-lecie powstania jego opery Pułapka. Jej libretto napisane jest na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza – wybitnego wrocławskiego poety, którego 100-lecie urodzin obchodzimy właśnie 9 października. Na wykonanie koncertowe zapraszamy o godz. 19:00.

,,Pułapka Różewicza – tekst mądry, genialny, przywołujący pamięć o tym wielkim pisarzu Franzu Kafce i pokazujący prawdę o ludziach. Wersja koncertowa jest trochę skrócona, ale wszystkie ważne elementy będą w tym wykonaniu zawarte”, komentuje wydarzenie kompozytor.

Spektakl w Operze Wrocławskiej poprzedzi projekcja filmu Droga między nutami, którego bohaterem jest Zygmunt Krauze. Film powstał w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Telewizji Polskiej S.A. Na pokaz zapraszamy o godz. 17:00.

Podczas sobotniego wieczoru usłyszymy nie tylko muzykę. Dla gości przygotowano także ciekawe spotkanie z jubilatem, podczas którego zostanie uchylony rąbek tajemnicy na temat najnowszej publikacji wydanej przez PWM – Wywiad o niczym.

Natomiast w niedzielę, 10 października, zapraszamy do Opery Wrocławskiej na pokaz opery familijnej Yemaya – Królowa mórz z muzyką Zygmunta Krauze. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie i swoich najbliższych, do czego kluczem jest otwartość i tolerancja. Pokazy odbędą się o godz. 12:00 i 18:00.

15. października w Filharmonii Łódzkiej Zygmunt Krauze zasiądzie do fortepianu. Podczas występu usłyszymy m.in. Suitę Peleas i Melizanda op. 80, a także Koncert fortepianowy nr 3 – Okruchy pamięci autorstwa kompozytora. Będziemy tam również z naszym stoiskiem, szukajcie nas we foyer. Koniecznie wyjdźcie z książką, którą podpisze Zygmunt Krauze – będzie ku temu okazja.

16. października o godz. 18:00 na Festiwalu Ad Libitum odbędzie się wyczekiwane spotkanie autorskie. Tym razem Michał Mendyk znów wcieli się w rolę dziennikarza i zada Zygmuntowi Krauze kolejne ciekawe pytania. Czy będzie to kontynuacja rozmowy z książki? Przekonajcie się sami. Spotkanie autorskie oraz koncert będą transmitowane na stronie www.ad-libitum.pl, a wstęp na wydarzenie jest wolny. Po spotkaniu będzie także okazja do posłuchania Krauzego przy fortepianie. Zapraszamy na recital z improwizacjami kompozytora do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Na zakończenie, 22. października podczas Inauguracji 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej nadarzy się okazja do zdobycia autografu, a także wysłuchania Koncertu fortepianowego nr 3 – Okruchy pamięci (2) na fortepian, tam-tam i orkiestrę – będzie to wersja utworu prawykonanego na „Warszawskiej Jesieni” w 2019 roku, tym razem jednak veme zastąpi tam-tam. Przy fortepianie zasiądzie – podobnie jak podczas premiery pierwszej wersji utworu kilka lat temu – sam kompozytor, a orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Maestro Jacek Rogala.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content