“Życie dla tańca” – wieczór pamięci prof. Janiny Strzembosz

Od 26 lat wychowankowie Profesor Janiny Strzembosz – tancerki, uczennicy Isadory Duncan, fantastycznej pedagog tańca, która wprowadziła w życie zawodowe nie tylko wielu tancerzy, ale także choreografów organizują wieczór poświęcony jej pamięci. W tym roku okazja jest tym większa, że właśnie mija 110. rocznica urodzin tej niezwykłej artystki. I tak 28 lutego 2018 roku, na scenie Krakowskiego Teatru Variete staną obok siebie przedstawiciele różnych gatunków tańca, by tańcem oddać hołd tej, której zawdzięczają tak wiele.

Wieczór, którego organizatorem jest Balet Cracovia Danza, na czele którego stoi Romana Agnel, także wychowanka Janiny Strzembosz podzielony będzie na 2 części.

W pierwszej, nawiązującej do pamiętników pani profesor, wystąpią zespoły prowadzone przez jej wychowanków: Zespół Pieśni i Tańca “Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH “Krakus”, Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”, Szkoła Tańca Jane Austen, Triada Armoutidou i tancerki Stowarzyszenia Tańca “Flora” Neoxorouda w Salonikach, uczennice prof. Marty Mirockiej ze Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie, a także Romana Agnel, która pokaże taniec hinduski.

Dopełnieniem tego widowiska będzie wystawienie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego zrealizowanego przez Balet Cracovia Danza w choreografii Leszka Rembowskiego, spektaklu, który miał premierę w grudniu zeszłego roku. Harnasie po raz pierwszy będzie można zobaczyć na scenie teatralnej, a w rolę tytułową wcieli się występujący gościnnie Yauheni Yatskevich, solista baletu Opery Krakowskiej. Warto zaznaczyć, że Janina Strzembosz przyjaźniła się z Karolem Szymanowskim, opracowała nawet choreograficznie Harnasie, ale z powodu wybuchu II wojny światowej do wystawienia jej choreograficznej wizji nigdy nie doszło. Janina Strzembosz wzrastała w artystycznej atmosferze domu, w którym obecni byli przyjaciele jej rodziców, m.in. Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski czy Artur Rubinstein, stając się świadkiem najważniejszych wydarzeń artystycznych swojej epoki.

Profesor Janina Strzembosz, niezwykle utalentowana, dyrygent, choreolog, wykładowca plastyki i gestu scenicznego w Państwowej Szkole Dramatycznej, wykładowca Instytutu Choreograficznego w Zawodowej Szkole Choreograficznej, pedagog Studia Dramatycznego przy Teatrze Groteska i Studium Tańca Artystycznego, wykładowca Działu Operowego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pedagog Studium Baletowego Opery Krakowskiej, wykładowca kursów choreograficznych i teatralnych w całej Polsce, wychowała ogromną rzeszę polskich tancerzy. Dzięki Janinie Strzembosz wielu pasjonatów tańca uzyskało zawód instruktora tańca, stając się często świetnymi choreografami. Każdy z nich kontynuuje dziedzictwo Pani Profesor, prowadząc własne zespoły i często mając swoich już znanych wychowanków.

Poprzez organizację wieczoru Życie dla tańca Balet Cracovia Danza stał się kontynuatorem wieloletniej tradycji pamięci o Profesor Janinie Strzembosz.

2 dni wcześniej, 26 lutego o godz. 19, w Klubie Aktora SPATiF odbędzie się spotkanie z cyklu CZAS NA TANIEC! poświęcone pani profesor. Gośćmi będą jej wychowankowie, m.in.: Anatol Kocyłowski, Agnieszka Gorczyca, Marta Mirocka, a także Romana Agnel, która wystąpi w podwójnej roli, uczennicy prof. Strzebnosz i dyrektora Baletu Cracovia Danza, gospodarza cyklu. Spotkanie, które jest współorganizowane przez Klub Aktora SPATiF, poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Życie dla tańca
Wieczór pamięci prof. Janiny Strzembosz
28.02.2018, godz. 19
Krakowski Teatr Variete

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.