Zofia Trystuła-Hovhannisayn w Dworku Białoprądnickim (relacja)

W piątkowy wieczór multiinstrumentalistka Zofia Trystuła-Hovhannisyan odwiedziła dworek.tv w Dworku Białoprądnickim. Przed minikoncertem, porozmawiała z Renatą Głowacką na temat swojej kariery i zamiłowania do nieoczywistych instrumentów.

Artystka opowiedziała historię o tym jak zainteresowała się dudukiem, opisała także z czego jest zbudowany i czym jest dla Ormian. Poza tym zdradziła, że kocha grać w miejscach zabytkowych w Armenii. Duduk sprawił, że związała się z tym krajem. Multiinstrumentalista spędziła w Armenii rok, po powrocie do Polski, założyła zespół, w którym czasami śpiewa. Jednak artystka nie zaprzestała swojego umiłowania do nieoczywistych instrumentów jedynie na duduka, Do Dworku Białoprądnickiego przyszła z santurą i wyznała, że chciałaby pojechać do Iraku, aby doszkolić się w grze na niej.

Na koniec artystka wykonała improwizację na santurze.

Zofia Trystuła – Hovhannisyan jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie oboju prof. Marka Mleczki. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami i dyrygentami, takimi jak Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Diego Navarro, Hans Zimmer, Elliot Goldenthal, czy Dario Marianelli. Współpracuje także z licznymi instytucjami w kraju i za granicą, m.in.: Armenian National Opera Orchestra of Yerevan, Youth Orchestra of Armenia, Karabakh Chamber Orchestra, Beethoven Academy Orchestra , Cracovia Codra, Krakow Chamber Orchestra, Young Polish Philharmonic Orchestra, Krakow Old Town Orchestra. Brała udział w wielu konkursach muzycznych, festiwalach, trasach koncertowych, m.in.: w Polsce, Norwegii, na Islandii, we Francji, na Węgrzech, Grecji, we Włoszech, Czechach, Słowacji, Niemczech, Chinach, Słowenii, Portugalii, Armenii, czy Republice Górnego Karabachu.

Prapremiera utworu Jeremiego Wieba – “Duduk of the East”, skomponowanego na Uroczystość 650 – lecia Diaspory Ormiańskiej na ziemiach Polskich. Zofia Trystuła – Hovhannisyan – duduk, Krakowska Orkiestra Kameralna, 21.04.2018r. Aula Florianka, Kraków

Materiał nagrany w telewizji internetowej dworek.tv, można zobaczyć na Youtube: Kanał dworek.tv

Muzyczny Kraków już kilkukrotnie gościł artystkę na swoich łamach:

Default image
Ewa Jędrzejczyk
Studentka Edytorstwa i komunikacji społecznej, miłośniczka muzyki. Lubi odkrywać nową muzykę, kolekcjonować płyty i jeździć na koncerty. Poza muzyką lubi czytać literaturę fantasy i podróżować.
Skip to content